הנקראות ביותר

משרד השיכון: רוצים לקנות דירה? תיפרדו מ-127 משכורות

נתוני משרד השיכון מצביעים על ירידה במספר המשכורות הנדרשות לרכוש דירה בישראל - מ-134 ל-127 ■ אטיאס: "נמשיך במדיניות ונביא לירידה נוספת במספר המשכורות הנדרשות"

רוצים לקנות דירה? תאלצו להיפרד מכל המשכורות שלכם במשך עשור. מנתונים שמפרסם היום (ד') משרד הבינוי והשיכון עולה כי לישראלי המשתכר שכר ממוצע נדרשות 127 משכורות לרכישת דירה.

תחשיבי משרד השיכון מבוססים על נתוני השכר ומחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ולפיהם מחירה הממוצע של דירה (מחיר המשקלל דירות ישנות וחדשות) עמד ברבעון הראשון של 2012 על 1.13 מיליון שקל, ולכן יידרשו 127 משכורות חודשיות של 8,927 שקל (השכר הממוצע במשק באותה תקופה) לרכישתה.

בהשוואה לרמת השיא שנרשמה ברבעון הראשון של 2011 - 134 משכורות לדירה - מדובר בשיפור במצבם של רוכשי הדירות, שיוכלו לחסוך עכשיו כ-62 אלף שקל ברכישת דירה (7 משכורות ממוצעות).

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס מסר כי "הגדלת היצע הקרקעות מביאה תוצאות, מורידה מחירים ומנצחת את הביקושים. אנו נמשיך ביתר שאת במדיניות זו והדבר יביא לירידה נוספת במספר המשכורות הנדרש לרכישת דירה בישראל".

יצוין כי לפי נתוני משרד השיכון, מחירה הממוצע של דירה ירד בשנה החולפת ב-2.6%, ואילו השכר הממוצע במשק עלה ב-2.5%, ושתי המגמות הללו הובילו לקיטון במספר המשכורות הנדרשות לרכישת דירה. חשוב להדגיש, כי מאז 2008, זינקו מחירי הדירות ב-26%, בעוד השכר הממוצע טיפס ב-10% בלבד.

עוד עולה מהדוח, כי הישראלים זקוקים לעוד 24 משכורות כדי לקנות דירה כיום, בהשוואה לשנת 2008, בה נדרשו ל-103 משכורות. מספר המשכורות הגבוה ביותר, 180, נדרש כיום לשם רכישת דירת 5 חדרים מיד שנייה; ואילו בעבור דירת 3 חדרים ישנה תיפרדו מ-87 משכורות.

משקלול הדירות החדשות והישנות ביחד, עולה כי בשביל דירת 4 חדרים, המוצר הפופולארי ביותר בשוק הנדל"ן הישראלי, תצטרכו לגייס 129 משכורות כיום, לעומת 104 בשנת 2008.

בתוך כך, פרסם היום בנק ישראל דוח על הצורך בדירות במגזר היהודי, ממנו עולה כי עד לשנת 2019 צפויה ירידה של כ-12% במספר הדירות לו זקוק המגזר. כיום, קיים מחסור של כ-40 אלף יחידות דיור. אך לפי אומדני בנק ישראל, המבוססים על שינויים דמוגרפיים עתידיים, תחזית צורכי הדיור בשבע השנים הקרובות תרד ל-35-36 אלף דירות בשנה. זוהי תוספת הדירות השנתית שתידרש, כך שאולי - וכפי שכבר ביקש ממנו בעבר נגיד בנק ישראל - יוכל אטיאס להוריד את הרגל מדוושת שיווקי הקרקעות האגרסיביים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות