דיווח: נשיא מצרים מוחמד מורסי יבקר בסוף החודש באיראן

עוד סיבה לדאגה: לראשונה מאז המהפכה האסלאמית באירן לפני 33 שנים, יגיע נשיא מצרים לביקור רשמי בטהרן ■ על פי הדיווח בסוכנות הידיעות המצרית, ישתתף מורסי בפסגת המדינות הבלתי מזוהות בדרכו חזרה מביקור בסין

לראשונה מאז המהפכה האסלמית באירן ב-1979 יגיע בסוף החודש שליט מצרים לביקור רשמי על אדמת איראן, כך מדווחת סוכנות הידיעות המצרית MENA. גורם מצרי בכיר אישר את דבר הידיעה, בניגוד לידיעות קודמות שמקורן היה בכלי תקשורת אירניים.

על פי הדיווח יגיע מורסי לטהרן ב-30 לאוגוסט וישתתף בכינוס המדינות הבלתי מזוהות. יש לציין כי דוברו האישי של הנשיא המצרי עדיין לא אישר את הידיעה מול המיקרופון או אפילו בהודעה כתובה. לאחר שנבחר מורסי לנשיאות, דיווחו באיראן כי הוא מעוניין להפשיר את היחסים בין שתי המדינות ואף יגיע לביקור.

הידיעה הזאת שנמסרה מפי סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, הוכחשה נמרצות על ידי אנשי השלטון בקהיר, אך כעת נראה כי הדבר שונה.

לפני שלושה ימים נפגשו מנהיגי שתי המדינות בעיר מכה במסגרת הוועידה האסלאמית. במפגש הזה לקחו חלק עשרות ראשי מדינות, אך את מירב תשומת הלב משכו שני מנהיגים: נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שקיבל הזמנה מיוחדת מעבדאללה מלך סעודיה ונשיא מצרים מוחמד מורסי, שזכה לקבלת פנים חמה על ידי באי הוועידה.

על רקע הדיווחים בשבועות האחרונים על התחממות ביחסים בין אירן למצרים, והזמנתו של מורסי לביקור בטהרן, התמקדו המצלמות בפגישה הקצרה והמעניינת שנרשמה בין אחמדינג'אד למורסי. השניים צולמו מחליפים נשיקות, לוחצים ידיים ומשוחחים בקצרה. בשעות האחרונות עיקר העיסוק הוא סביב תוכן השיחה בין השניים.

קבלת הפנים למורסי צולמה ארוכות, כמו גם לחיצת היד החמה עם המלך עבדאללה. אחמדינג'אד, שעמד לא הרחק משם, נראה מתוח מאוד כממתין לפגישה, וניכר כי במאי הטלוויזיה הסעודית בעצמו חשש ממה שעלול לקרות בפגישה בין השניים. לשם כך, עבר כ"דרך אגב" לצלם תמונות אחרות מקבלת הפנים - וכשראה שאחמדינג'אד ומורסי מקבלים זה את זה בחום, מיהר לשוב אליהם: הם תועדו מתחבקים, מחוייכים, מחליפים נשיקות ולוחצים ידיים. עם זאת, תוכן השיחה לא נקלט במצלמות.

צרו איתנו קשר *5988