חלש, אבל לא מת: כל מה שרציתם לדעת על המסחר היומי

הכללים של אתרי המסחר בארה"ב והתנודתיות שפחתה, השאירו מאחור את תקופת הפריחה של המסחר היומי מהבית ■ מה צריך לדעת כדי לנהל מסחר כזה, והיכן בכלל להתחיל

בימי הזוהר של המסחר היומי, בסוף שנות ה-90 של המאה שעברה, היה קל לעשות מאות או אלפי דולרים ביום. מניות רבות עלו ב-10%, 20% ואפילו 50% ביום. המסחר היומי, קרי קנייה ומכירה של מניות בתוך דקות או שעות או עד סוף היום, היה כה אטרקטיבי, שאנשים עזבו את עבודתם כדי להתמסר לו.

אבל הימים היפים ההם חלפו. קודם כל, הכללים של אתרי המסחר השתנו: בימינו, אם אתה עושה יותר מארבע פעולות בחמישה ימי מסחר, אתה מוגדר כ"דפוס מסחר יומי", ואתה צריך שיהיו לך בחשבון לפחות 25,000 דולר. שנית, התנודתיות הקיצונית של המניות הסתיימה. קשה מאוד להרוויח כאשר מניה עולה או יורדת בפחות מ-1% ביום.

"האם המסחר היומי מת? מבחינת הסוחר היומי שפועל מהבית, הייתי אומר שהעיסוק הזה מת", כתב דמיאן הופמן, העורך הראשי של אתר Wall St. Cheat Sheet, "ההזדמנויות הסתיימו".

אבל למוסדות יש עדיין דסקים של מסחר יומי, אומר הופמן. אם המשקיע הקטן רוצה להתחרות בהם, הוא צריך לדעת לקודד את המחשב שלו. "קידוד כזה, ביחד עם פיתוח תוכנה, אינו דבר יקר, ואנשים רבים יכולים ללמוד לעשות את זה", הוא אומר.

אם כתיבת קודים נראית מפרכת או משעממת, אפשר להשתמש בתוכנה של חברת הברוקרים שלכם. "אתה יכול לכתוב תסריט לקנייה של מניה כשהיא פורצת את הממוצע שלה ב-50 הימים האחרונים, נניח", אומר הופמן. "זה מוריד את השיקולים הרגשיים. סוחרים מקצועיים רבים מקודדים את הסוג הזה של מסחר 'אם-אז'".

הבעיה, הוא מוסיף, היא שאפילו אם כותבים תסריט כזה, סוחרים מוסדיים מקצועיים וסוחרי "קופסה שחורה" בונים תסריטים נגדיים. "הם מוצאים דרכים להקשות עליכם יותר ויותר להרוויח", אומר הופמן.

להרוויח כאשר השוק יורד

לא קל ללמוד לנהל מסחר יומי. רוב האנשים מתחילים בקריאה של ספר בנושא. אחרים משלמים הרבה כסף תמורת קורסים מקצועיים במסחר יום. הופמן אומר שחבל על הכסף תמורת עצות בינוניות. לדבריו, זה כמו ללמוד תסריטאות בצורה מקצועית.

"הם עושים כסף מהחלומות והתקוות שלכם להתעשר במהירות", הוא אומר, "מספר המאושרים שהתסריטים שלהם מגיעים לאקרנים, זהה כנראה למספר סוחרי היום המצליחים. התעשרות מהירה היא כנראה חלק מהמנטליות האמריקנית. יש אנשים שמוותרים על כל החיים שלהם כדי להתעשר במהירות".

בעיה נוספת של המשקיעים הקטנים, היא ש"השווקים הם המקומות התחרותיים ביותר שאני מכיר", אומר הופמן. "אלפי סוחרים מוסדיים מקדישים כל דקה מזמנם למחשבה איך לקחת את הכסף שלכם. כשאתם בשוק עם חבורה כזו, זה נאיבי לחשוב שאתם יכולים להרוויח כסף גדול".

בתנאי שוק מסוימים, אסטרטגיית המסחר היומי יכולה לעבוד. כאשר השווקים קרסו ב-2008, הופמן אומר, שהוא הרוויח הרבה כסף ממסחר יומי. "ב-2008 הרבה מאוד סוחרי יום חדשים מכרו את השוק בחסר בתקופה מסוימת. אם יש לך אירוע נוסף כמו ליהמן ברדרס או קריסה באירופה, אתה יכול להרוויח ממסחר יומי כאשר השוק יורד. יש בהחלט תקופות שבהן מסחר יומי יכול להיות מאוד מאוד רווחי".

הבעיה היא, כמובן, לקבוע מתי לצאת מהשוק. "גם בסוף המפולת של 2008 השוק התאושש בצורה כה קיצונית, שאם לא השתמשת באסטרטגיות ניהול סיכונים (גידור, מ' ס'), יכולת להפסיד את המכנסיים", אומר הופמן.

ההסתברות קטנה מאוד להצלחה

איך צריך סוחר יום להתחיל את דרכו? "אילו הייתי הולך להיות סוחר יומי, הייתי מוצא לי מדריך שעשה את זה במשך עשר שנים לפחות", אומר הופמן. "אם אתם לא מוצאים אדם כזה שיכול לחנוך אתכם, כדאי להשתמש בתוכנה של חברת הברוקרים שלכם כדי לכתוב את התסריטים על פי הכללים שלכם".

העצה האחרונה של הופמן היא: "סוחרי היום הטובים ביותר תמיד מגדרים את עצמם. לדוגמה, אם אני מאמין שהסקטור הבנקאי מתחזק, אני מגדר את הסיכון שלי על ידי כניסה לפוזיציות מנוגדות כדי להגן על הדאונסייד שלי". אסטרטגיות גידור הן מצליחות יותר מאשר סתם כך לקנות מניה בנקאית ולצפות שהיא תעלה.

בשנה שעברה כתבתי ספר על מסחר יום ("Start Day Trading Now"), ולכן אני לא ממש אובייקטיבי. אבל אני מסכים עם הופמן. רק 5% מהמשקיעים הקטנים עושים כסף כסוחרי יום במשרה מלאה. ההסתברות להצלחה קטנה מאוד.

העצה הטובה ביותר היא גידור, ובמילים אחרות - פיזור סיכונים. אפשר לגדר באמצעות אופציות (למכירה או קנייה), או באמצעות זהב או סחורה אחרת או באג"ח. מפחיד להמר על כל הקופה בתקווה שהשוק יתנהל בכיוון אחד. זה כמו הימור על אדום או שחור בשולחן הרולטה. כדי להגן על עצמכם מפני הבלתי ידוע, גוונו את התיק שלכם בהשקעות חלופיות.

כל הזכויות שמורות ל- MarketWatch.com 2012

עצות שימושיות לסוחר יומי מתחיל

מצאו מדריך שהיה סוחר יום במשך עשר שנים לפחות

למדו לקודד תוכנה או השתמשו בתוכנה של חברת ברוקרים לכתיבת תרחישי פעולה

נקטו אסטרטגיות גידור להפחתת הסיכון באמצעות אופציות, זהב (או סחורה אחרת), או אג"ח

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988