הכנה לתקיפה? 30 מדינות ישתתפו בתמרון במפרץ הפרסי

חיל הים האמריקני הודיע הלילה על התמרון הימי הגדול ביותר שנערך אי פעם במזרח התיכון בשבוע הבא ■ ע"פ הדיווח התמרון נועד לשפר את יכולות איתור ופירוק המוקשים הימיים

התחממות במפרץ הפרסי: למרות סירובה של ארה"ב להציב לאיראן קו אדום בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, הודיע הלילה חיל הים האמריקני על פתיחת התמרון הימי הבינלאומי הגדול ביותר שנערך אי פעם במזרח התיכון - במפרץ הפרסי.

ספינות קרב מ-30 מדינות בעולם החלו להיאסף אמש במימי המפרץ לקראת פתיחת התמרון, שעל פי וושינגטון נועד לשפר את יכולות איתור ופינוי המוקשים הימיים. הפיקוד המרכזי של חיל הים האמריקני המוצב בבחריין לא ציין אילו מדינות ישתתפו בתמרון, אך מדיווחים שונים עולה כי ייקחו בו חלק ספינות מבריטניה, צרפת, יפן ואף ירדן וניו זילנד.

"הכוחות הנוכחים במפרץ מייצגים את המיטב הבינלאומי ומקדישים מאמץ מיוחד לאבטח את המים הבינלאומיים. אני מצפה לראות את צוות המקצוענים יוצא הדופן הזה בפעולה", אמר מפקד בכיר בחיל הים האמריקני.

איראן: "עוקבים מקרוב אחר התמרון"

בעבר איימו בכירים איראנים בחסימת מצרי הורמוז, דרכם עוברת 40% מאספקת הנפט בעולם, במידה שהסנקציות נגדה יחריפו. עם זאת מתעקשים בכירים בוושינגטון כי התרגיל לא מכוון נגד מדינה מסוימת ונועד רק לשפר את אבטחת כלי השיט מפני מוקשים.

השלב הראשון של התרגיל ייפתח ביום ראשון בפגישה של מפקדים בכירים מכל 30 המדינות, במהלכה יבחנו את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום פירוק מוקשים. בשלב השני ייערכו תמרונים ימיים שיכללו מבצעים ממשיים לאיתור ופירוק מוקשים.

באיראן הודיעו הבוקר כי יעקבו מקרוב אחר התמרון הענק. "אנו רגישים מאוד בנוגע לביטחון במפרץ הפרסי, לו חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה, ואנו עוקבים אחר המתרחש", אמר דובר משרד החוץ בטהראן. "עליהם לשים לב ולדעת כי כל הפרה של הביטחון באזור עשויה להיות רגישה ביותר".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988