ניצחון לשטייניץ: הכנסת אישרה סופית את חוק "הרווחים הכלואים"

החוק יאפשר לחברות לממש רווחים תוך תשלום מס חברות מופחת והתחייבות להשקיע 50% מהרווח בארץ במשך שנה ■ ביקורת באופוזיציה: "חוק השודדים"

מליאת הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית את חוק הרווחים הכלואים, ברוב של 38 חברי כנסת אל מול 21 מתנגדים. החוק החדש יאפשר לחברות לממש את הרווחים תוך תשלום מס חברות בשיעורים מופחתים, ובהתחייבות להשקיע 50% מהרווחים בארץ במשך שנה. תוספת ההכנסה המשוערת למדינה מהחוק עומדת על 3 מיליארד שקל.

במסגרת החוק נקבעה הוראת שעה לתקופה של שנה, שבמסגרתה הכנסה שנצברה לחברה עד תום שנת 2011, והחברה טרם חבה בשלה במס חברות, תהיה החברה זכאית לשלם מס חברות בשיעור מופחת, לפי הנוסחה הקבועה בהצעה.

הנוסחה כאמור קובעת כי ככל שחברה תבחר להפשיר חלק גדול יותר מהכנסתה - כך תגדל הטבת המס לה היא זכאית, אך במקביל שיעור המס לא יפחת מ-6%.

החוק נועד לאפשר לחברות גדולות במשק - שנהנו מהקלות במס בהתאם לחוק עידוד השקעות הון, ועתה לאחר שצברו רווחים גדולים מעוניינות לחלק דיבידנדים או להוציא כספים לצורך השקעות בחו"ל - לעשות זאת תוך תשלום מס חברות בשיעורים מופחתים.

החוק מתקן בהוראת שעה את המצב החוקי שהיה קיים עד היום ושחייב את החברות בתשלום מס בשיעורים גבוהים בגין הטבות המס להן זכו, בטרם חלוקת דיבידנדים והוצאת כספים להשקעות בחו"ל. הדבר יצר מצב שבו סכומים גדולים שנצברו על-ידי החברות כחלק מרווחי פעילותן נותרו "כלואים" ללא יכולת מימוש. במצב זה כל הצדדים יצאו מופסדים: המדינה לא זכתה בתשלומי מס בגין אותם רווחים, והחברות לא יכלו לממש אותם.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר במהלך הדיון במליאה כי אכן החוק הוא בעייתי ואינו אידיאלי, אך במצב הגירעוני בו נתונה המדינה ראוי לאשר את הצעת החוק כהוראת שעה.

ח"כ זהבה גלאון קראה למליאת הכנסת לדחות את הצעת החוק וכינתה את הצעת החוק "שרץ". היא אמרה כי החוק נותן פרס לחברות שלא גבו מהן מסים כיאות. היא הוסיפה ואמרה כי הצעת החוק הינה "אקורד סיום צורם לממשלת נתניהו".

ח"כ ניצן הורוביץ מחה על האפליה בין היחס לטייקונים לבין היחס לאזרח הקטן. הוא הציע לקרוא לחוק "חוק השודדים" ואמר כי מדובר בגזל של כספי ציבור. ח"כ הורוביץ אמר כי המדינה חייבת לעמוד על שלה ולגבות מהטייקונים את המס הראוי על רווחיהם, כפי שהיא גובה מס מהאזרח הקטן.

ח"כ דב חנין אמר כי החוק שערורייתי, וכי "הרווחים הכלואים" מצויים בידי החברות המבוססות, ובמקום שהחברות ישקיעו את הכספים במדינת ישראל, מוותרים על מיסוי רווחים אלה. "המערכת פועלת לטובת בעלי ההון על חשבון כספים שהיו צריכים להגיע לציבור", אמר ח"כ חנין. הוא הביע את צערו על כך שבאופן סמלי מעבירים את "חוק הטייקונים" ונמנעים מלדון בחוק שיפתור את בעיית כפר שלם.

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, אמר כי ייתכן שבדצמבר, לאחר הבחירות המקדימות, יבחן להעלות את הצעת חוק כפר שלם, כדי להעבירו בקריאה ראשונה ולהחיל עליו דין רציפות.

ח"כ שלמה מולה אמר כי הצעת החוק הינה "סטירת לחי" לאזרח הקטן המשלם מסים כחוק.

ח"כ מגלי והבה אמר כי הממשלה מזלזלת באינטליגנציה של האזרחים, פוגעת בעקרונות השוויון ומעדיפה מגזרים מסוימים.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988