אושרו שני אתרים צפוניים לקליטת הגז מקידוח "לוויתן"

בתום דיון סוער אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את הכשרת שני האתרים ■ השר עוזי לנדאו: "למתקנים חשיבות אסטרטגית"

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') ברוב גדול את המלצת צוות המתכננים בראשות גדעון לרמן להכשיר שני אתרים באזור השרון עבור תחנות לקליטת גז טבעי ממאגר "לוויתן".

שתי החלופות שאושרו הן בסמוך לתחנת הכוח "חגית" של חברת החשמל ליד יוקנעם ומתקן "מרץ" לטיפול בשפכים ליד קיבוץ עין החורש בעמק חפר.

שתי החלופות יועברו כעת לתסקיר סביבתי מתקדם שבסיומו יאושרו סופית במועצה. התחנות צפויות להתחיל לפעול ב-2015, כשנה לפני תחילת הזרמת הגז מ"לווייתן".

לרמן המליץ על אתר עין איילה כאתר המועדף ביותר אך המועצה קיבלה את ראשי רשויות חוף הכרמל ובחרה באתר "חגית" במקום "עין איילה". במטה המאבק של רשויות חוף הכרמל הכולל את פורידייס, זכרון יעקב וחוף הכרמל, ציינו כי האתר בחגית נמצא בתוך שטח המועצות אך גורם הפרעה פחותה בהרבה לתושבים מהאתר בעין איילה.

שר האנרגיה והמים ד"ר עוזי לנדאו הפתיע כשהופיע בדיון והכריז כי "מדובר במתקנים בעלי חשיבות אסטרטגית לביטחונה האנרגטי של המדינה. ללא הקמת נקודת כניסה נוספת לגז תהיה ישראל חשופה לפגיעה חמורה בכלכלתה אם תופסק הזרמת הגז בצינור היחיד שיספק גז מ'תמר'".

לנדאו, שהגיע לישיבת המועצה במיוחד מכנס אילת אילות לאנרגיות מתחדשות, אמר: "אנו רואים חשיבות רבה באישורן של שתי חלופות צפוניות. יש לכך חשיבות רבה הן לגבי יצירת ביטחון אנרגטי לישראל, והן ליצירת תחרות במשק זה. לשם השגת מטרות אלו, לא ניתן להסתמך על צינור אחד בלבד. אני מברך על החלטת המועצה, ומצפה שתקודם בדרך המהירה ביותר שניתן, למען אזרחי מדינת ישראל".

תגובת ראש המועצה האיזורית עמק חפר, רני אידן, מסר בתגובה: "החלטת הוועדה הארצית היא החלטה אומללה שהתקבלה למרות התנגדות של המשרד לאיכות הסביבה והגורמים הסביבתיים שטוענים שיש בהחלטה זו פגיעה סביבתית קשה בתושבי עמק חפר. כראש מועצה אין בכוונתי לעבור על כך בשתיקה. כבר שבועות אני מבקש פגישה עם שר האנרגיה והמים אשר בוחר להתעלם מפנייתי באופן מופגן. אנו מתכוונים לנהל מאבק גדול על מנת לבטל החלטה זו".

יוני ארי, ראש מטה המאבק מטעם התושבים: "בושה וחרפה כיצד מתקבלות החלטות ברמה הלאומית. מגיע שר האנרגיה עוזי לנדאו למועצה הארצית כפחדן, לאחר שעזבו מאות מתושבי עמק חפר שהפגינו ברעש רב נגד המתקן, והביעו את המחאה כנגד הקמת המתקן ביבשה. הוא הגיע לאחר כארבע שעות בהם ראש המועצה אידן ומטה המאבק הביעו ההתנגדות נחרצת להקמת המתקן היבשתי בעמק חפר. נציגי המועצה הארצית שהיו צריכים לשמור על האינטרסים ולשמור על הביטחון והבטיחות של תושבי ישראל נכנעו ללחץ של הממשלה. אנחנו נחושים להמשיך ולהחריף את המאבק. ההחלטה הזאת תגרום לאסון סביבתי ואקולוגי ולא ניתן לכך יד. נמשיך להאבק שהמתקן יהיה בים".

ממטה המאבק של ראשי הרשויות בחוף הכרמל נמסר כי "החלטת המועצה הארצית לבחור בחלופת 'חגית' היא הישג למאבק מאחר וראשי הרשויות היו אלה שדרשו לבחור בחלופה זו, למרות היותה בשטח המועצות. ראשי הרשויות בחוף הכרמל כוללות את זיכרון יעקב, פוריידיס וחוף הכרמל".