הרב שלמה אבינר מציג: כללי צניעות לנשים ולילדות מגיל 3

אבינר, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, מפרסם כללי צניעות חדשים לטובת נשות ישראל, ומפרט באופן ברור ביותר מהו בגד הדוק, שקוף, אילו איברים חייבים לכסות ואיך, ועוד

הרב שלמה אבינר, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, מפרסם כללי צניעות חדשים לנשים בישראל, וטוען שהתשוקה הפנימית לצניעות הולכת ועולה. אבינר, שמשמש כרב היישוב בית אל, כראש ישיבת עטרת ירושלים ועוסק גם בהוראה של היהדות כהלכתה, טוען כי "בצניעות יש אצילות וכבוד, טהרה וקדושה, וכי בהסתרת הגוף יש כבוד לנשמה שהיא עיקר האדם".

במסגרת עלון תחת הכותרת "באהבה ובאמונה", אבינר משרטט כללי לבוש ברורים ביותר, ובהם הוא מגדיר לטובת נשות ישראל הדתיות והלא דתיות, מהי צניעות לדבריו ומהו בגד צנוע שעל האישה ללבוש. "הבגד חייב לכסות את כל הגוף, אסור שיהיה שקוף או הדוק, והוא צריך להיות שקט ומאופק". למי שלא ברור מהו בגד שקוף, אבינר מבהיר: "שקיפות נבחנת מול השמש או מול אור חזק, ולא בבית".

הרב אבינר גם מפרט מהו בגד לא הדוק, שחס וחלילה נשות ישראל לא יתבלבלו: "זהו בגד המסתיר את צורת הגוף ולא מבליט אף איבר אפילו לזמן קצר. יש הבוחנות את רוחב החצאית בעזרת הרמת רגל על כסא רגיל". אבינר גם מציין את האריגים שעלולים להיות הדוקים ולפיכך בעיתיים: סריג דק או עבה, בד לייקרה, בד טריקו. לדבריו, יש גם להימנע מלבישת בגדים בצבע אדום, צבע גוף, כתום, צהוב או ירוק בגוונים עזים, צבע זהב, כסף או בד נוצץ.

צוואר - כן, גוף - לא

הרב אבינר גם מסמן באופן ברור מאוד, אילו איברים חייבים להיות מכוסים: "צוואר מותר לגלות, אך לא גוף; חייבים לכסות בצידי הגוף עד המקום שבו מגיע שיפוע הגוף - אחורה עד החוליה הראשונה, קדימה עד בליטת העצמות; ודאי שיש לסגור כפתור עליון, ומה טוב ומה נעים צווארון מוגבה.

"את הזרועות יש לכסות עד למטה מן המרפק בכל מצב, ולא ללבוש שרוול בעל שוליים רחבים, כי בהרמת יד ושאר תנועות מתגלה הזרוע, אלא אם כן שפתו סגורה או צרה וצמודה - ומה טוב ומה נעים לכסות עד כף היד", מפרט הרב.

לגבי שמלה וחצאית, אבינר קובע כי היא צריכה להגיע 10 ס"מ מתחת לברך - "ויש מחמירים שיש להוסיף גרביים אטומות או שהחצאית תגיע עד למטה. כמובן, אל לחצאית להיות צרה או צמודה - צריך עשרה ס"מ יותר מהיקף הגוף במקום הרחב ביותר, ובאזור הברך 50 ס"מ יותר מהיקף הגוף שם. גם שסע מתחת לברכיים אסור כי זה מושך עין, לכן יש לסוגרו בבד בצבע זהה לחצאית או שאינו בולט. אין ללבוש חצאית סגורה בכפתורים, אלא ברוכסן מחשש לנפילת כפתור, פתיחת כפתור, חשיפת מרווחים ועוד. גם בחולצה, יש להיזהר ממרווחים גדולים מדי בין הכפתורים".

באשר לנעלי האישה, אבינר טוען כי הנעליים צריכות להיות "לא בצבע עז וחריג, לא עקב גבוה וצר המשפיע על צורת ההליכה, בעיצוב עדין ולא מרעיש. באשר לתסרוקת לאישה רווקה, אבינר טוען כי "השיער צריך להיות אסוף מאחור ולא ארוך עד הכתפיים, או לא אסוף אך גם לא פרוע וסתור - וצמה, מה טוב ומה נעים".

לדברי אבינר, חינוך לצניעות חייב להתחיל כבר מילדות - מגיל שלוש ויש אומרים מגיל חינוך שהוא שש בערך (5-7).