בית הנבחרים אישר את ההסכם בין אובמה והרפובליקנים

הנשיא אובמה יחתום על החוק היום ■ בנאום קצר בבית הלבן, לאחר שהצעת החוק עברה את משוכת בית-הנבחרים, אמר הנשיא, כי הוא מוכן לעבוד יחד עם הרפובליקנים והכריז שיש הוצאות בלתי נחוצות במנגנון הממשלתי

לאחר התפתלויות ומאבקים עקרים של הימין הרפובליקני, אישר הבוקר (ד') בית-הנבחרים של ארה"ב הצעת חוק שתמנע את נפילתה של ארה"ב מהצוק הפיסקלי. ההצעה התקבלה ברוב של 257 צירים (כמעט כל הדמוקרטים ורפובליקנים מתונים) לעומת 167 (רפובליקנים ימניים). קודם לכן אושרה ההצעה ברוב גדול בסנאט. הנשיא ברק אובמה יחתום על החוק היום.

בנאום קצר בבית הלבן, לאחר שהצעת החוק עברה את משוכת בית-הנבחרים, אמר הנשיא, כי הוא מוכן לעבוד יחד עם הרפובליקנים ובמחווה כלפיהם הכריז שיש הוצאות בלתי נחוצות במנגנון הממשלתי. הוא רמז שיהיה מוכן להסכים להתייעלות בביטוח לאומי ומדיקייר, כדי שתכניות אלה יוכלו לעמוד באתגרי הצטרפותם של בייבי בומרס למעגל הגימלאים. דרישה לקיצוצים בביטוח הלאומי ומדיקייר היא אחת הדרישות המרכזיות של הרפובליקנים, אך מחוקקים דמוקרטיים כבר הבהירו שיתנגדו לכך בתוקף.

עכשיו נערכים הבית הלבן והמחוקקים לקרב הבא: העימות על העלאתה של תקרת החוב, שצפוי במארס, ועימות נוסף: צעדים למנוע קיצוץ תקציבי אוטומטי ענקי בכל משרדי הממשלה, לרבות 500 מיליארד דולר בפנטגון, באותו פרק זמן. החוק החדש דחה ישום הקיצוץ הרוחבי בחודשיים. במוקד המאבק הצפוי: שתי המפלגות רוצות להימנע מהקיצוצים, אך הרפובליקנים יתבעו להחליף את הקיצוצים בפנטגון בקיצוצים בהוצאות ממשלתיות למימון רשת הביטחון החברתית. דרישה כזו לא תעבור את הדמוקרטים.

בנאומו הבוקר הזהיר אובמה, שהוא לא יהיה מוכן לחזור על המאבק המפלג עם הקונגרס על ההעלאה הקודמת של תקרת החוב. "אהיה מוכן לנהל מו"מ על דברים רבים, אך לא אנהל שוב עם הקונגרס ויכוח על נכונותו או אי נכונותו לשלם את החובות שהקונגרס כבר צבר", אמר אובמה. הוא קרא למחוקקים להזדקק ל"פחות דרמה, לפחות הליכה על סף התהום" בשיחות התקציב הבאות עם הממשל.

הנשיא אמר, כי נותרה עדיין עבודה רבה לממשל ולקונגרס: "אנו מוסיפים לקושש בבעיה הזו, צעד אחר צעד... אני מאמין שיש הוצאות בלתי נחוצות (בממשל) שאנו יכולים לקצץ".

החוק החדש מעקר שתי התפתחויות שהיו עלולות לדרדר את ארה"ב למיתון: פקיעה אוטומטית של של חוקים מתקופת ממשל בוש, שקיצצו אוטומטית את שיעורי המס של כל האזרחים, ובה בעת כניסה לתוקף של של סדרת חוקים שמניפה גרזן של קיצוצים דרקוניים על כל משרד הממשל. התרחשות בו זמנית של שתי ההתפתחויות תוארה כ"נפילה מהצוק הפיננסי", אך, כאמור, סכנה זו חלפה לה.

כפי שפורסם בעבר, החוק החדש יעלה את שיעורי המס על אזרחים בעלי הכנסה שנתית שעולה על 400 אלף דולר (או זוגות נשואים עם הכנסה שנתית שעולה על 450 אלף דולר) מ-35% ל-39.6%. עמדת הפתיחה של אובמה היתה היתה רף של 250 אלף דולר. במקביל, זיכויים והטבות מס אחרות לא יחולו על הכנסות מעל 200 אלף דולר.

תהיה גם עלייה בשיעורי מס ירושה, אם כי לא במידה שאותה דחף הבית הלבן, והוארכה תחולת דמי אבטלה לאלה שמחפשים עבודה. לאכזבת הרפובליקנים, החוק לא נגע בהוצאות הממשלה והשאיר ללא פגע את רשת הביטחון החברתי, כביטוח לאומי.

חברי הסיעה הרפובליקנית בבית-הנבחרים, שמזוהים עם מסיבת התה, ניסו להכשיל את אישור הצעת החוק במליאת הבית בתמרונים פרלמנטריים, אך בסופו של דבר חלק מהם נאלצו להתקפל בגלל החשש שהמפלגה הרפובליקנית תיתפס כגורם היחידי להידרדרות הכלכלה הלאומית מהצוק הפיננסי.

אך חברי מסיבת התה כבר מכריזים, שבעימות הבא, על תקרת החוב, עמידתם תהיה איתנה יותר, למרות קריאתו של אובמה, הבוקר, להימנע מהתכתשות שוחקת כזו שאיפיינה את העימות הקודם בסוגיה זו.

על פי הערכות שמתפרסמות הבוקר, העובדה שהושגה בסופו של דבר הסכמה בין שתי המפלגות הגדולות על פיתרון למניעת גלישה חוזרת למיתון רחוקה מלחזק את אמון העסקים במערכת הפוליטית בוושינגטון. להיפך, ההתכתשויות בין דמוקרטים לרפובליקנים, בין רפובליקנים מתונים לרפובליקנים ימניים, בין הממשל לקונגרס ובין הסנט לבית-הנבחרים על סוגיות שגרתיות, שכמותן נדונות מדי שנה ביותר מ-150 פרלמנטים ברחבי תבל בלי לעשות כותרות - התכתשויות אלה מתחילות לעורר חששות בוול סטריט ובמשרדי מנכ"לים של התאגידים הגדולים, שהמערכת הפוליטית האמריקנית אינה מסוגלת לספק לקהילייה העסקית את המוצר החשוב ביותר מבחינתה. - ודאות.

ואין ספק שהמצב ילך ויחמיר, כפי שמכריזים הרפובליקנים של מסיבת התה. עובדה היא, שההנהגה הרפובליקנית של בית-הנבחרים גררה רגלים במאמץ לחלץ עצמה מהצבעה. אפילו אחד ממנהיגי הסיעה בבית לא נשא נאום במליאה כדי לעודד את חברי הסיעה להצביע בעד הצעת החוק. יו"ר בית-הנבחרים, ג'ון ביינר, הצביע בעדה. אך מספרי 2 ו-3 במדרג הרפובליקני הצביעו נגד וכמותם 149 רפובליקנים אחרים. המשמעות היא, שבסיעה הרפובליקנית בבית מתפקדת קבוצת מחוקקים שאינה מקבלת מרות מפלגתית ושנאמנותה נתונה לאידיאולוגיות נוקשות בלי להתחשב בצרכי האומה.

"כאשר מחוקקים מוכנים שסוכנות דירוג תוריד את דירוג האשראי של ארה"ב בלי לגלות שמץ של גמישות פוליטית, אנו נכנסים לעידן מפחיד", אמר הבקור אנליסט בשידור בערוץ חדשות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988