התעשיינים: נזקי הסופה החריפו בגלל השלג בכ-160 מיליון שקל

הפגיעה בעיקרה נובעת מהיעדרות העובדים ממקומות העבודה, אשר הביאה להשבתת חלקים נרחבים של הפעילות התעשייתית והמגזר העסקי כולו

הפסד התוצר היומי למשק באזורים המושלגים - ירושלים ויישובי הצפון - בשל החרפת מזג האוויר וירידת השלג, נאמדת בכ-150-170 מיליון שקל. כך עולה מתחשיבי מחלקת המחקר הכלכלי של התאחדות התעשיינים.

הפגיעה בפעילות המפעלים כתוצאה מירידת השלג בירושלים ויישובי הסביבה, מוערכת בכ- 20 מיליון שקל. הפגיעה בתעשייה ביישובי הצפון המושלגים מוערכת בכ-10 מיליון שקל.

הפגיעה בעיקרה נובעת מהיעדרותם של העובדים ממקומות העבודה, אשר הביאה להשבתת חלקים נרחבים של הפעילות התעשייתית והמגזר העסקי כולו. מדיווחים שנאספו מהשטח על ידי התאחדות התעשיינים, עולה כי כ-90% מהעובדים לא התייצבו הבוקר לעבודתם במפעלי התעשייה במרחב ירושלים. שיעורי התייצבות נמוכים נרשמו גם ביתר ענפי המגזר העסקי, לרבות בענפי השירותים והמסחר.

דיווחים על שיעורי התייצבות נמוכים של עובדים נרשמו גם באזורי הצפון המושלגים ובאזורים שסובבים את ירושלים, אשר חלק ניכר מעובדיהם מתגוררים באזורים המושלגים ולכן נאלצו להישאר בבתיהם.

מנהלת מחלקת המחקר הכלכלי בהתאחדות התעשיינים, דפנה אבירם-ניצן, מסרה כי "בעוד בתעשייה ובשירותים העסקיים עיקר הפגיעה נגזרה מהיעדרותם של עובדים, הרי שענפי החקלאות והבנייה נאלצים להתמודד עם תנאי שטח קשים בחוץ אשר משביתים את פעילותם ואילו ענפי המסחר והשירותים האישיים מתמודדים עם דלילות מבקרים בקניונים וביטולים של שירותים רבים".

אבירם ניצן הוסיפה כי "סביר להניח שמרבית ענפי השירותים, המסחר והתעשייה יצליחו להשלים בתוך מספר ימים מתום הסערה את הפדיון האבוד, בעוד ענפים אחרים כמו ענף החקלאות וענפים נוספים הפועלים בשטחים פתוחים יספגו נזקים ארוכי טווח".

אומדן זה אינו לוקח בחשבון פגיעות ונזקים ישירים בעסקים בשל פגעי מזג אוויר כגון הצפות, פגיעה בסחורה ועוד.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988