לפיד: "נתניהו ראש ממשלה לא טוב שמדרדר את ישראל"

יאיר לפיד מאמין שלא תהיה לו קריירה שלישית, כי "לשנות את המדינה זו משימה לחיים שלמים" ■ "אין סיבה שאנחנו והעבודה נתאחד. אני לא סוציאליסט ולא איש שמאל" ■ "היום לא הייתי מביא את לבני ליש עתיד"

"בהתחלה, כמו איש תקשורת, הייתי שואף תמיד להיות מעניין, מקורי, לא לחזור על עצמי", אומר יאיר לפיד יו"ר "יש עתיד". "עד שהחבר'ה מסביב אמרו לי 'אתה לא יכול ערב-ערב לחפש דרך שונה להגיד את הדברים. אתה מוכר אמת אחת, לא חמש', ואני בעצם לא מוכר בכלל. למדתי ללכת לאולפן אחד ולהגיד את הדברים, ולאולפן שני ולהגיד אותם שוב ואז לשלישי, ותמיד מתוך התכוונות מלאה. זה מצב נפשי אחר".

לקהל זה כנראה לא מפריע. הוא מחפש משמעות בכל דבר שלפיד מייצג. כשמישהו שואל אותו לפשר הסמל של המפלגה, משיב לפיד בכנות "הוא לא מסמל כלום, סתם חשבנו שהוא נראה טוב". וכשמישהי שואלת לפשר השם "יש עתיד", הוא משיב, "הלכתי לרשם המפלגות ו'עתיד' היה תפוס, אז אמרתי, 'שיהיה יש עתיד'".

אפשר היה לראות בכך סימנים למפלגת אווירה או לאדם שאינו לוקח את העניין ברצינות תהומית מדי אבל במקרה של לפיד, קשה לייחס לו קלילות בעניין הזה. "אני לא הבעיה, אני הפתרון", הוא מסביר בכובד ראש לקהל הצפוני, "פוליטיקה היא הקריירה השנייה שלי ולא תהיה לי קריירה שלישית, כי לשנות את מדינת ישראל זו משימה לחיים שלמים".

כשאיש מבוגר ניגש ללפיד ואמר לו שהוא מוטרד מהריכוזיות המוחלטת של לפיד במפלגה - יאיר השיב לו כי "עוד כנסת וחצי, תהיה גם אצלנו דמוקרטיה", וטפח לו על השכם. כשאחר שואל אותו מה יש לו נגד ערבים, אחרי שלפיד הצהיר ש"אבא שלי לא בא הנה כדי לחיות במדינה דו-לאומית או במדינת כל אזרחיה", מסביר לו לפיד "זה לא שאני לא מאמין לערבים בכלל, הכוונה שאני לא מאמין לפלסטינים, לאבו מאזן וחבורתו".

"הייתה לנו נפילה, וחזרנו"

"הייתה לנו נפילה, וחזרנו", הוא אומר בקשר לירידה בסקרים. "ארגונים שנפלו חזקים יותר מאלה שלא נפלו מעולם, ככה שזה יעשה לנו טוב".

אחד הפעילים מבקש להיפגש איתו כדי לשטוח לפניו את משנתו בנושא הדורש טיפול. לפיד מתחמק באלגנטיות: "אחרי הבחירות", הוא מחייך אליו, "אבל ב-24 בינואר, טוב? כי ב-23 בינואר אני הולך לישון". "גם אנחנו נצטרך לישון", מצהיר אחד הפעילים על מחויבותו; ולפיד מקנח באנקדוטה מהעבר המשפחתי: "לגדל שני תינוקות בהפרש קטן היה מאוד קשה. לא ישנים. ליהיא אמרה לי אז 'אם אתפוס אותך פעם בוגד בי, יקרו לך דברים רעים מאוד, אבל אם אתפוס אותך לוקח חדר במלון וישן 12 שעות בלעדיי, אתגרש ממך'". כולם מתפזרים מחויכים.

"אני עוד לא ממש מכיר פוליטיקאים", לפיד אומר, "חוץ מזה שאנחנו נפגשים לפני ואחרי הפאנלים שמזמינים אותנו אליהם. יושבים שלי ודרעי ובנט ואני, ואז עולים ורבים. זה כמו בטניס, שכל השחקנים עוברים מתחרות לתחרות יחד, אבל נשארים עדיין יריבים. גם מאחורי הקלעים יש תמיד סוג של מתח, כי יש בינינו פער אידיאולוגי אמיתי. אתה לא ממש מתחבר ומתיידד".

- עם ציפי לבני היה לך דיאלוג.

"כן, מאוד מבאס".

- ושלי יחימוביץ', לפי הפרסומים על הפגישה המשולשת, הרגישה מאוד בבית אצל אימא שלך.

"נפגשנו אצל אימא שלי כי זה אמצע תל אביב, נוח לכולם, וגם הנחנו שאף אחד לא יחפש אותנו שם. שלי לא חברה שלי, אבל אני מכיר אותה המון שנים. היא הייתה חברה טובה של אבא שלי. הם אהבו לריב. אבל אין סיבה שאנחנו והעבודה נתאחד. אנחנו שונים. אני לא סוציאליסט ולא איש שמאל.

"עשר דקות לתוך הפגישה היה ברור שזה תרגיל יח"צני של לבני. היא ניסתה להריץ עלינו ספין עם האיחוד הזה. להאשים אותנו באגו? בעבר חשבתי להביא את ציפי ליש עתיד. היא לא רצתה. גם שלי ניסתה להביא אותה לעבודה. היא לא רצתה".

"היום לא הייתי מחזר אחרי לבני. בזמנו חשבתי שזה טוב שאנשים מרכזיים במרכז יאחדו כוחות, ובגלל שהיא לא הייתה פוליטיקאית מכהנת, לא הרגשתי שאני שובר את העיקרון שהצבתי לי שלא לצרף פוליטיקאים. עשיתי את כל מה שאפשר כדי לייצר איחוד. הגברת לא רצתה. זכותה".

- אז עכשיו אתם איש-איש לנפשו בכל הנוגע לכניסה לממשלה?

"כן. כבר אמרתי שלא אהיה עלה תאנה בממשלה של ימין קיצוני וחרדים. זה לא יהיה נכון לשמש להם תעודת יושר, וגם יהרוס את יש עתיד פוליטית".

- אתה לועג לממשלות הרחבות שמונות למעלה משלושים שרים ומדבר עליהן במונחים של שחיתות. תוכל להתחייב שלא תהיה חלק מממשלה רחבה?

"מאחר שלא אני ארכיב את הממשלה, לא אני קובע את גודלה. אם יהיו בה שלושים שרים, אתבע שחלק מקווי היסוד שלה יכללו את שינוי השיטה כך שנחזור לממשלה של 18 שרים. בכל מקרה, לא נשמש שרים ללא תיק ולא ניקח את תיקי הכלום האלה כמו השר לעניינים אסטרטגיים (משה בוגי יעלון, ח' ש') והשר לענייני מודיעין (דן מרידור, ח' ש'). זה דבר לא מוסרי ואנחנו אנשים מוסריים".

- יש עוד תיקים שמעניינים אותך מעבר לחינוך?

"זה לא חכם לנהל עכשיו דיון על איזה תיקים אתה רוצה. זה לא מחזק אותך. זה מחליש אותך. מובן שיש נושאים שהם יותר בטווח שלנו כמו נושא הדיור. כל תנאי שהעמדתי בכניסה לממשלה לא היה קשור לתיקים, אלא לעקרונות. לא אכנס לממשלה שלא תעביר מיד חקיקה לשוויון בנטל".

- השנה הזאת שחקה אותך. אילו קדימה לא הייתה מצטרפת לממשלה והבחירות היו מתקיימות מוקדם יותר, היית מגיע אליהן עדיין כתקווה הגדולה עם יותר מנדטים.

"השנה הזאת בנתה אותי. אם היו מתקיימות בחירות בזק אחרי שהודעתי שאני רץ, הייתי לא יותר מאשר התרחשות מעניינת. אנשים לא מבינים איזו עבודת שטח עשינו. בששת החודשים שבהם לא התראיינתי ואמרו שאני רק בפייסבוק, בניתי 103 מטות ברחבי הארץ. אני איש ארגון מטבעי. עבדתי כל חיי בהפקות".

"לא היו לי אף פעם המון חברים עיתונאים"

- יש עיתונאים שניתקת איתם את הקשר בעקבות דברים שכתבו עליך?

"לא היו לי אף פעם המון חברים עיתונאים. היה אחד וזה עפר שלח, שהוא איתי עכשיו (עזב את ערוץ הספורט לטובת המקום השישי ברשימה, ח' ש'). אני יותר מדי מנוסה מכדי להגיד, 'דבריי הוצאו מהקשרם'. מדי פעם אני מקבל איזה סוג של צרבת קלה בצד, אבל בסך-הכול התקשורת עושה את תפקידה. ואם היא מתעסקת בדברים שוליים, אז הם שוליים ולא אכפת לי".

- מה שולי בעיניך?

"כל מיני דיונים על התואר שלי באוניברסיטה (לפיד למד לדוקטורט בבר אילן מבלי שיש לו תואר ראשון. המל"ג הורתה להפסיק את הלימודים, ח' ש'), או על איפה שירתי בצבא (בעיתון במחנה, ח' ש'). לא שאלו אותי על זה אף פעם בכנסים שאני עושה, מלבד בחור עם חולצה של מפלגת העבודה באחת המכללות. זה לא מעניין אף אחד חוץ מאת התקשורת, וזה בסדר. היה הרבה יותר גרוע אם לא היו מתעסקים בי".

- מתעסקים הרבה גם בטעויות עובדתיות שלך.

"הדברים האלה קרו בהתחלה כשהיינו ניזונים ממה שניזונים העיתונאים, כמו ארכיון אינטרנט ועיתונים. מאז הקמנו מחלקת בדיקת עובדות. אני לא יכול להבטיח שיש אפס טעויות, אבל הן ירדו למינימום".

- דף הפייסבוק שלך נחסם לאנשים שמתחו עליך ביקורת.

"יש אינטרנט גדול ויפה. הם מוזמנים לדבר עליי במקומות אחרים. למה דווקא אצלי בקיר? לא רציתי אצלי קנטרנות ושפה פוגענית, ועם הזמן גם הוספתי לזה פרסומות בוטות למפלגות אחרות. למה שאחשוף מפלגות אחרות ל-110 אלף בני אדם שעשו לי לייק?".

הראיון על סף פיצוץ

ללפיד יש גם בת, יעל בת ה-16, שמאובחנת כאוטיסטית. בראיון נרחב שנתן לאחרונה למעריב הוא תיאר את המצב הבלתי אפשרי שבו הוא נמצא בכל הקשור אליה. כשהוא נמנע מלדבר עליה טענו כלפיו הורים בקהילה האוטיסטית כי הוא מעלים אותה, וכשדיבר עליה הושמעה ביקורת על כך שהוא עושה בה שימוש ציני.

"דיברתי על זה בטלוויזיה לפני שנתיים-שלוש. ליהיא כתבה על זה ספר. הנושא מעולם לא הוסתר, גם אם לא הובלט. וגם היום, מלבד העובדה שדיברנו על זה שיש לנו ילדה אוטיסטית, אני לא מכניס אנשים הביתה. ברגע שבאו אליי הורים לילדים אוטיסטים ואמרו לי 'מה אתה מסתיר', 'מה אתה מתבייש', היה ברור לי שאני חייב את זה להם ולקהילה, ודיברתי. מה גם שאני באמת לא מסתיר ולא מתבייש".

- ליהיא דיברה על זה לראשונה אצל אילנה דיין בראיון לקידום הספר "אשת חיל", שבו כתבה לראשונה על הגילוי של האוטיזם ועל הטיפול ביעל. זה היה מאוד מרגש ומכובד.

"זו אמירה... אני לא יודע אם התכוונת, אבל יצאה לך אמירה מאוד מעליבה, שליהיא חשפה את הבת שלנו כדי לקדם ספר".

- אם זה ניסוח לא מוצלח, אני מתנצלת.

"מאוד לא מוצלח. את העלבת את אשתי כאימא לילדה אוטיסטית, וטענת שהיא חשפה ילדה אוטיסטית כדי למכור ספר".

- היא לא דיברה עליה לראשונה במסגרת יום ההתרמה השנתי לאלו"ט, אלא במסגרת ראיון מכובד ועדין לקראת יציאת הספר.

"בואי נעצור כאן, טוב?". לפיד מסמן לי עם הראש לעבר הדלת של הרכב. מזל שאנחנו כבר ליד הבית.

- מה אתה רוצה לעשות עכשיו? דיברנו קודם על היכולת לקבל ביקורת.

לפיד נאנח וחוזר לראיון. "תשאלי מה שאת רוצה".

"מוכן לשבת באופוזיציה"

קשה לחלץ עכשיו מלפיד משהו אישי. הוא כבר מסוגר ועצבני. אבל גם קודם סירב להשיב לשאלה, אם יש איזשהו מהלך שהוא מתחרט עליו, או טעות שהוא מצר עליה במהלך הקמפיין. "למה שאספר על הטעויות שלי לתקשורת? היא עושה עבודה יפה בלמצוא אותן בעצמה. אז למה להקל עליכם?".

- אז אני אציע לך טעות אפשרית. הכנסתו של יעקב פרי, יו"ר בנק מזרחי טפחות ומנכ"ל סלקום לשעבר, לרשימה שמייצגת את מעמד הביניים. רק במקרה הצגת אותו ראשון, אבל דחקת אותו בסוף למקום החמישי?

"זה פשוט לא נכון, יענקל'ה מראש בא כמספר חמש. הצגנו אותו ראשון, סתם כי היה לנו סדר משלנו, שקשור היה בעיקר ללוחות זמנים של יעל גרמן (ראש העיר הרצליה, ח' ש') ושל מאיר כהן (ראש העיר דימונה, ח' ש') שממוקמים לפניו. יענקל'ה הוא ברכה ליש עתיד. זה האדם שאת רוצה ליד שולחן המשא ומתן המדיני. נכון שהיינו צריכים להבהיר במסיבת העיתונאים שם שהוא לא מקום שני אלא חמישי, וגם לא הכנו את גדודי הטוקבקיסטים שלנו למתקפה שנחתה עלינו. אני מודה שהייתי משוכנע שינהגו יותר בכבוד באדם שעשרות אלפי אנשים חייבים לו את חייהם, מבלי שהם אפילו יודעים על זה".

- הקצף לא יצא על שירותו בשב"כ, אלא על היותו איש עשיר שמתיימר לייצג את מעמד הביניים.

"ידענו שיזכירו את עבודתו במגזר העסקי, והיינו מוכנים עם התשובה שאומרת, שאם צריך לשנות משהו במדינה, כדאי שיהיו אנשים שיודעים במה מדובר".

- גם אתה תוקף את נתניהו, אבל לא פוסל לשבת כשר בקואליציה בראשותו.

"אני גם מוכן לשבת באופוזיציה. באופוזיציה אפשר לעשות דברים יפים כמו ששלי עשתה, בניגוד למה שציפי עשתה כראש אופוזיציה. אבא שלי נכנס אליה עם שישה מנדטים ושב ממנה בבחירות הבאות עם 15. אבל כן, כמה שזה מצער אותי, כי נתניהו הוא ראש ממשלה לא טוב בעיניי, שמדרדר את מדינת ישראל ומשתמש במעמד הביניים ככספומט עבור המגזרים האחרים - לא היה בששת החודשים האחרונים, אף סקר שהראה שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה. מאחר שאני בן אדם ריאלי, זו הנחת העבודה שמולה אני עובד. אני לא יוצר איזה עולם פנטזיונרי".

- לסיום, כמה מנדטים תקבלו בבחירות?

"במחקר האחרון שעשינו דובר על 13 מנדטים. אני מאמין שאפילו יותר".

הכתבה המלאה - במגזין G

צרו איתנו קשר *5988