צפו: לאנס ארמסטרונג הודה: "השתמשתי בחומרים אסורים"

בריאיון לתכניתה של אופרה ווינפרי ששודר הלילה הודה לראשונה רוכב האופניים לאנס ארמסטרונג כי אכן השתמש בסמים ■ מי שנחשב עד לא מזמן לספורטאי הגדול של כל הזמנים אמר כי הוא לא מרגיש שרימה תחרויות בהן השתתף

לראשונה מאז עלו החדשות נגדו, הודה רוכב האופניים האגדי לאנס ארמסטרונג כי השתמש בסמים כדי לשפר את ביצועיו. "אי אפשר לזכות שבע פעמים בטור דה-פראנס בלי סמים", אמר אמסטרונג בריאיון החושפני.

המראיינת האמריקנית אופרה ווינפרי ניגשה ישר לעניין ופתחה בחמש שאלות קצרות של כן או לא. בתחילה נשאל ארמסטרונג האם השתמש בחומרים אסורים, וענה "כן". לאחר מכן שאלה ווינפרי על סוג הסמים ועל דרך השימוש בהם. ארמסטרונג אישר כי הוא השתמש בחומר האסור EPO באמצעות עירויים. עוד הודה כי השתמש בסטרואידים ובהורמונים מעודדי גדילה.

השאלה האחרונה בסדרה הייתה האם השימוש בחומרים נעשה בזמן שהתחרה בטור דה-פראנס. גם על השאלה הזו השיב רוכב האופניים בחיוב. בהמשך הריאיון הבהיר: "זה היה בלתי אפשרי לנצח בשבע תחרויות טור דה-פראנס מבלי להשתמש בחומרים כימיים".

ווינפרי שאלה את הספורטאי האם הוא מרגיש שרימה בתחרויות בהן ניצח. "לא", ענה ארמסטרונג. "חיפשתי את הגדרה של רמאות והמשמעות היא להשיג יתרון על יריבים. אני לא רואה את מה שעשיתי בצורה הזו", טען.

ארמסטרונג סיפר כי החל להשתמש בחומרים כימיים לשיפור הביצועיים כבר בתחילת שנות ה-90, אך עמד על כך שלא צרך סמים בניסיון הקאמבק שלו בשנת 2009 כשסיים במקום השלישי בטור דה-פראנס. "תמיד ציפיתי להשיג את מה שאני רוצה ולשלוט בתוצאות של הדברים, אבל מה שעשיתי זה בלתי נסלח", אמר ארמסטרונג. "אני יודע שיש אנשים ששומעים את זה ולעולם לא יסלחו לי", אני מבין את זה הוסיף.

"הסיפור שלי היה מושלם לאורך כל הדרך, אבל זה היה מיתוס, הסיפור שסיפרתי כל השנים לא היה אמיתי", חשף ארמסטרונג את תחושותיו. "אעביר את שארית חיי בהתנצלות בפני האנשים שתמכו בי וגרמתי להם להרגיש נבגדים. עשיתי טעויות בחיים וכעת אני משלם עליהן את המחיר", אמר.

ארמסטרונג הסביר בריאיון כי השימוש בסמים לא היה דבר חריג וכי ספורטאים רבים נוספים פעלו כמוהו. "אני לא רוצה להאשים אף אחד אחר אבל בדור שלי אי אפשרי היה לנצח בלי לקחת סמים. היום אני משלם את המחיר על זה", אמר. "לא המצאתי את התופעה אבל גם לא עצרתי אותה".

צרו איתנו קשר *5988