דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

ירידה של 12% במספר ההיי-טקיסטים בגילאי 45-50

סקר שערכה חברת "עוקץ מערכות" עבור "גלובס": 1 מכל 5 עובדי היי-טק הינו בן 45-50 ■ רק 11% בני 50 ומעלה ■ הסיבות להפליה: מנהלים צעירים בהיי-טק מרגישים מאוימים מעובדים מבוגרים, שנתפסים גם פחות מעודכנים טכנולוגית

עובדי היי-טק מבוגרים מתקשים למצוא מקום עבודה חדש לאחר שנפלטו לשוק התעסוקה. כך עולה מסקר שערכה חברת "עוקץ מערכות" עבור "גלובס", שמראה כי בשנת 2012 חלה ירידה של 11.8% בהיקף המועסקים בגילאי 45-50 בחברות סטארט-אפ. כך, ב-2011 עמד אחוז המועסקים בגילאים אלו על 22.70%, ואילו בשנה שעברה הוא ירד ל-20.30%.

גם בחברות ההיי-טק הגדולות יותר נרשמה ירידה באחוז המועסקים, לאחר שב-2011 הוא עמד על 19.70% וירד ל-18.10% ב-2012 - ירידה שנתית של 8.80%.

כמו כן, נראה כי עובדים מעל לגיל 50 צריכים להיות מודאגים יותר ממצבם בשוק. בשנת 2011 עמד אחוז העובדים בחברות סטארט-אפ על 12.10%, ואילו ב-2012 הוא ירד ל-11.40%. מדובר בירידה שנתית של 6.10%. בסקר, נציין, נבחנו נתוניהם של 18,568 עובדים המועסקים ב-324 חברות היי-טק.

דרור אפשטיין, מנכ"ל משותף בפורטל דרושים, מסביר כי הסיבה לירידה בשיעור העסקת המבוגרים נובע מפיטורים. "מפטרים את כוח האדם שעלות העסקתו גבוהה וקולטים עובדים צעירים במקום. כמו כן, קל יותר 'לכופף' את העובד הצעיר לצורכי המערכת מכיוון שהוא נשאר יותר שעות במקום העבודה וזקוק לקורות חיים שמשדרים כושר התמדה", מוסיף אפשטיין.

הצעירים מאוימים

לדבריו, "מאין-ספור שיחות שניהלתי עם גורמים בכירים בחברות מצטיירת תמונה ברורה של שכבת ניהול צעירה שמרגישה מאוימת על-ידי אנשי היי-טק מבוגרים ועתירי ניסיון, וזאת לצד החשש שהתקבע לגבי פוטנציאל ההשתלבות שלהם".

לנתונים אלו אפשר להוסיף גם את הנחת העבודה לפיה עובדים מבוגרים אינם מעודכנים טכנולוגית, לצד חוסר הכדאיות הכלכלית לכאורה של העסקתם. מה שמוביל ל"מתכון מנצח" של הפליית מבוגרים בהיי-טק.

עם זאת, סקרים שביצעה "עוקץ" בעבר מצביעים על מגמה ברורה: מסתבר כי המערכת החיסונית של העובדים המבוגרים "יעילה הרבה יותר" והם מחסירים פחות ימי עבודה בגין מחלה. כמו כן, לצד היותם בעלי ניסיון תעסוקתי וידע רב, העובדים המבוגרים יציבים יותר מבחינה תעסוקתית. תכונה התורמת להפחתת אפקט התחלופה של העובדים בארגון ולצמצום עלויות הגיוס והקליטה של עובדים.

"הנתונים בנוגע לתחומי העיסוק בהיי-טק משקפים את הערך המוסף של העובדים המבוגרים והמנוסים, בעיקר בתחום השיווק והמכירות שבו יש חשיבות רבה לקילומטראז' שנצבר", אומר עמי ברגמן, מנכ"ל משותף בחברת עוקץ מערכות בשעוני נוכחות, ניהול מערכות שכר ובפתרונות נוכחות סלולריים. עם זאת, הוא מוסיף כי "הנתונים משקפים מציאות עגומה אשר להערכתי תלך ותחריף בשנים הקרובות. אסור בשום פנים ואופן להתעלם ממגמה זו", הוא מסכם.

בהייטק מעדיפים
 בהייטק מעדיפים

שלחו לי למייל את הדברים הכי החשובים שקרו השבוע בהייטק
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות