מנכ"ל טבע לשעבר שלמה ינאי מונה לסגן יו"ר קרן קיסריה

על התפקיד התמודדו בין היתר דליה איציק ויעקב אדרי מקדימה ושלום שמחון מתנועת העצמאות ■ עד לאחרונה הכחיש ינאי את דבר מועמדותו לתפקיד ■ הבחירה בינאי היתה אישית של הברונית אריאן דה רוטשילד

שלמה ינאי מנכ"ל טבע לשעבר מונה לסגן יו"ר קרן קיסריה. הבחירה בינאי היתה אישית של הברונית אריאן דה רוטשילד שלפני כשבועיים הגיעה לישראל למשך כמה שעות. על הבחירה בתפקיד, כמחליפו של עו"ד דוד אפרתי, התמודדו בעיקר פוליטיקאים שלא מצאו את מקומם בכנסת הנוכחית, בראשם דליה איציק ויעקב אדרי מקדימה ושלום שמחון מתנועת העצמאות. עד לשבועות האחרונים נחשב מינויה של איציק כבטוח, בעיקר בגלל קשרים שיש לכמה ממיודעיה עם הברון בנימין דה רוטשילד שהוא יו"ר הקרן.

יש לציין כי בפנייה שנערכה לינאי לפני מספר ימים הכחיש ינאי מכל וכל את מועמדותו ואת האפשרות שיתמנה לתפקיד.

הבעלות על קרן קיסריה היא של המדינה ומשפחת הברון. היא נהנית מנכסים בשווי מיליארדי שקלים ורווחים שנתיים של עשרות מיליונים משתי חברות בת, הקרן לפיתוח קיסריה והחברה לנכסי קיסריה. בקרן הון נזיל של כמיליארד שקלים, שהיו אמורים על פי ההסכם בין המדינה למשפחת הברון להיות זה מכבר מחולקים לתרומות לצרכי חינוך.

בין המדינה לברון יש כמה מחלוקות מתמשכות אחת מהן נוגע לפטור ממס שהקרן ניכסה לעצמה ושהתאפשר כאשר שמעון פרס, היום הנשיא, היה שר האוצר. רשות המיסים הוציאה, ב-2008, שומה בגובה של כ-150 מיליון שקלים, ומקיימת מו"מ מתמשך עם אנשי הקרן והברונית. כמו כן קיימת אי נוחות רבה על אופן הניהול של כספי הקרן, שמצא ביטוי בדוח מבקר מדינה, הנוגע לאי מילוי המשימות שלהן מיועדים כספי הקרן. במשרד האוצר ורשות החברות, שהקרן אמורה להיות כפופה אליהם, התבטאו באחרונה נגד ההתנהלות לאיתור ומינוי סגן היו"ר. הברונית מינתה וועדה שבה אנשיה בלבד, לא יידעה את המדינה השותפה ב-50% , על מהלכי האיתור, המיון וזהות בעל התפקיד. עם זאת קשה להניח ששר האוצר הנוכחי או הבא יסרבו לדרישת הברונית למנות את ינאי.

בחירתו של ינאי, כאיש עסקים, על פני פוליטיקאים לשעבר בעלי קשרים בממשלה ובכנסת, אפשר שיש בה כדי לסמן תקופה חדשה והתנהלות עסקית יותר של הקרן. "אני מודה לברונית אריאן ולברון בנימין דה רוטשילד על האמון והבחירה בי. אני רואה בתפקיד שליחות ציבורית חשובה ואעשה כמיטב יכולתי להגשמת יעדיה החשובים של קרן רוטשילד קיסריה ותרומתה ארוכת השנים לחברה הישראלית", אמר ינאי בתגובה למינוי שלו.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988