חששות בארה"ב: ארדואן לא יזדרז לשפר היחסים עם ישראל

מטרת ביקור קרי בטורקיה: לדחוף את ארדואן למלא את הבטחתו לאובמה ולנרמל היחסים עם ירושלים ■ דיווח של "ניו-יורק טיימס" לא מזכיר ידיעות בעיתונות הטורקית שלפיהן יבקש קרי מארדואן לתווך ביישוב הסכסוך בין ישראל לפלסטינים

שר-החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, שנחת אמש (מוצ"ש) באנקרה, "יעודד" את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, למלא את הבטחתו לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, ולפעול ללא דיחוי לשיפור היחסים עם ישראל - כך מוסר היום (א') "ניו-יורק טיימס".

כזכור, יזם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הפשרת הקיפאון בין אנקרה לירושלים וקיבל הבטחה מארדואן לנרמל את היחסים עם ישראל אם יקבל התנצלות מראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תקרית המשט הטורקי לעזה. נתניהו אכן התנצל, בשיחת טלפון עם ארדואן, שנערכה כתום ביקור אובמה בישראל. בשיחה הסכימו שני המנהיגים לסיים את המשבר ולהחזיר את שגריריהם זה לארצו של זה.

אולם התנהלות ארדואן בעקבות ההתנצלות מעוררת חששות בוושינגטון שייתכן שיהיו בעיות במימוש ההבטחה. מיד לאחר השיחה עם נתניהו, התפאר ראש ממשלת טורקיה שהתנצלות ישראל רק מדגישה את חשיבותה של טורקיה באגן הים התיכון.

קרי עומד להיפגש היום עם ארדואן ועם שר-החוץ של טורקיה, אחמט דאבוטולו. ארדואן עומד לערוך ביקור רשמי בוושינגטון במאי וייפגש עם אובמה בבית הלבן.

פקיד בכיר בסטייט דיפרטמנט אמר, כי קרי מתכנן "לעודד את טורקיה ליישם במהירות את ההסכם עם ישראל ולנרמל את היחסים בין שתי המדינות".

הדיווח ב"טיימס" אינו מזכיר ידיעות בעיתונות הטורקית, שלפיהן יבקש קרי מארדואן לפעול ליישוב הסכסוך בין ישראל לפלסטינים.

העיתון מציין, שקרי ידון עם ארדואן גם על התפקיד שממלאת טורקיה בקליטת פליטים סוריים שנמלטים מאימי מלחמת האזרחים בארצם. עד עתה מצאו מקלט בטורקיה כ-180 אלף פליטים, אך ארה"ב ואו"ם מתחו עליה ביקורת בעקבות החלטתה להחזיר לסוריה לפחות 130 פליטים בעקבות תסיסה באחד ממחנות הפליטים.

לאחר שיחותיו באנקרה, יגיע קרי לישראל לדיון על תהליך השלום. ככל הידוע, הוא אינו מביא עמו הצעות חדשות.

צרו איתנו קשר *5988