מלון למהדרין: כך הפכה חופשה בכרתים לנופש חרדי

חברת קווי חופשה לא מצאה לנכון ליידע את הלקוח שהמלון בכתרים נסגר לקבוצה חרדית גדולה ■ הפקידה במלון: "כנראה נשארו עוד כמה חדרים, אז מכרו לכם אותם"

אביטל ענבר הוא שועל מסעות, תיירות ונופש. את הנופש בכרתים בפסח האחרון הוא תכנן עם אשתו מתוך רצון "לברוח" מהמולת החג. לרגע אחד הוא לא חשב, כשהזמין דרך חברת קווי חופשה דיל לארבעה לילות, שהוא בורח אל כל מה שברח ממנו.

הרמז הראשון הופיע כבר בהגעה: "בפתח המלון עמד אדם בלבוש מאוד חרדי. אמרנו, או-קיי, אז יש כאן גם דתיים". שעה קלה לאחר מכן, כאשר תכננו לאכול ארוחת ערב במלון, "הפקידה בקבלה התנצלה ואמרה שהמסעדה של המלון סגורה ושנצטרך לאכול בחדר אוכל שהוכשר עבור קבוצה של דתיים שמתארחת בו". כך התחוור לנופשים שהיה זה היום הראשון לפעילות המלון לאחר שיפוצים, ושהוא נפתח לכבוד קבוצה של כמאתיים יהודים חרדים מצרפת. "כנראה נשארו עוד כמה חדרים, אז מכרו לכם אותם", ענבר משחזר את דברי הפקידה.

שלא כמו הזוג ענבר, שהעדיפו לאכול בחוץ, מיכאל אסולין ואשתו התפשרו על חדר האוכל, שכבר יום לפני ליל הסדר היה על בסיס מצות. "אמרנו לעצמנו שזה יסתדר למחרת", הוא אומר, "אבל מאז שהגענו הייתה להם שליטה מוחלטת". רק אחרי ארוחת הבוקר ביום שלמחרת נפתחה המסעדה בפתח המלון, שהגישה אוכל לא כשר.

זה לא נגמר בכך: ברחבי המלון הוצאו שלטים המכריזים כי מדובר במלון כשר למהדרין, ואפילו הבריכה, טוען ענבר, הייתה מופרדת לנשים וגברים. אז גם החלו תקריות בין הרוב הדתי למיעוט החילוני. "הייתה אפילו משפחה שקיצרה את הנופש", משחזר אסולין. "זה היה בלתי נסבל, אי-אפשר היה לשבת בלובי או בבריכה".

בקווי חופשה מסרו בתגובה: "הקבוצה הצרפתית סגרה את הדיל ישירות מול המלון ללא כל קשר ל'קווי חופשה', והמטיילים הישראלים נהנו משירות רגיל. מבדיקה שערכנו הבריכה נסגרה רק לשעות מסוימות לטובת המטיילים הצרפתים, כמו שכל מלון בעולם סוגר אזורים מסוימים לפעילות של קבוצות שונות".

שאלנו את נציגי החברה אם ידעו על כך שהמלון נסגר לקבוצה חרדית גדולה וקיבלנו תשובה חיובית. אם כך, מדוע, הוספנו, לא מצאתם לנכון ליידע בכך את הנופשים שהזמינו מכם חופשה? זו הייתה תשובתם: "קווי חופשה לא מיידעת את הלקוחות שלה על קבוצות במלון, בדיוק כפי שאנחנו לא מעדכנים על קבוצות אחרות שהמלון מארח".