א' מרשות השידור: העובד שהתלונן נגד משה נסטלבאום נחשף

הצצה ראשונה למגזין "פירמה" ■ רותם אברוצקי, הכתב המוערך של ערוץ 1 שהיה תמיד גאה ובטוח, מצא את עצמו כואב ומתלונן על הטרדה מינית מצד מנהלו משה נסטלבאום ■ כעת הוא נחשף לראשונה

משה נסטלבאום יישאר בתפקידו כמנהל חטיבת החדשות של ערוץ 1 - כך החליטה הנהלת רשות השידור בשבוע שעבר. זה לא הפריע להם שנגד נסטלבאום הוגשה תובענה מנציבות שירות המדינה על הטרדה מינית, בצירוף המלצה להעבירו מתפקיד ניהולי. זה גם לא הזיז להם שברשות יש שני גברים שהתלוננו, בגיבוי של 20 עדים מטעמם, ושהקורבנות ומטרידם, לכאורה, ממשיכים לעבוד יחד.

בעוד התקשורת סוערת סביב חשדות ההטרדה המינית כלפי עמנואל רוזן, מתקומם רותם אברוצקי מהשלווה בה מתקבלת מסכת ההתנכלות, לדבריו, שחווה הוא וחווה לפחות עיתונאי אחד נוסף ברשות. היום הוא כבר חושף את שמו בביטחון כאחד המתלוננים נגד משה נסטלבאום.

"פתאום קלטתי מה עובר על נשים שמוטרדות מינית", הוא מספר. העלבון היה גדול ובכל פעם אמרתי לעצמי, 'ממי אתה נעלב? מהאיש הזה?', וזה היה מרגיע אותי ל-5 דקות וחוזר לצרוב. אני זוכר את עצמי חושב כל הזמן, למה זה קורה? איך דבר כזה יכול לקרות בשנות ה-2000? וזה חזר לי בראש שוב ושוב, כמו הארד דיסק שנתקע".

בכתבה המלאה, שתפורסם במגזין "פירמה" שיחולק הערב (ב') למנויי "גלובס", מתייחס אברוצקי גם לביקורת הציבורית נגד רשות השידור, וכאשר הוא נשאל האם צריך לסגור אותה ולפתוח אותה מחדש, ענה: "לא. צריך לטפל בה. זה כמו שתשאלי אותי אם צריך לסגור את מדינת ישראל, כי יש בה בעיות".

- זה אפשרי?

"לחץ ציבורי יעשה את ההבדל. מה שקרה מאז קיץ 2011 מוכיח שאם הציבור לוחץ ודורש, דברים קורים. כל זמן שהפוליטיקאים הם אלה שקובעים את זהותו של המנכ"ל, ולא משנה מי מפלגת השלטון, והם אלה שממנים את חברי המליאה, הרשות לא תתנהל כמו שצריך".

"דמיון מפותח"

משה נסטלבאום מסר בתגובה לטענותיו של אברוצקי: "המצאותיו של אברוצקי ודמיונו המפותח נובעים מהעובדה שנסטלבאום נחשף בעבר כמנהל החדשות למקרה מביך שבו היה מעורב אברוצקי.

"ממערכת החדשות של הטלוויזיה בתל-אביב נעלם חומר מצולם, ובעקבות זאת הותקנו במערכת מצלמות סמויות. ההפתעה הייתה גדולה כאשר במצלמות האבטחה נקלטה דמותו של אברוצקי בחדר שבו הוא לא היה אמור לשהות.

"אברוצקי הוזמן מיד לבירור אצל קצין הביטחון של רשות השידור, ובבירור טען כי הוא חיפש את עיתון 'לאשה'. מאז המקרה הפכה מערכת היחסים בין אברוצקי לנסטלבאום למתוחה, לאחר שקודם לכן היא הייתה חברית, ולאברוצקי לא היו כל טענות נגד נסטלבאום".

על הטענות שמעלה נסטלבאום אמר אברוצקי: "הדברים הם כה מופרכים עד שאינם ראויים לתגובה".

"התנכלות ללהט"ב"

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "החלטת הוועד המנהל של רשות השידור להותיר את ראש חטיבת החדשות משה נסטלבאום בתפקידו, על אף שהטריד לכאורה עובדים על רקע נטייתם המינית, משדרת שבטחונם של העובדים הוא הפקר, ושהטרדה על רקע נטייה מינית היא עניין של מה בכך.

"בעשותו כן, בניגוד להמלצת נציבות שירות המדינה להעבירו מכל תפקיד ניהולי, סלל הוועד המנהל את מינויו בעתיד למנהל הטלוויזיה ברשות השידור, ובכך הוא מעמיד בסכנה את כלל עובדי רשות השידור הכפופים למנהל הטלוויזיה ברשות שעלול להמשיך בהתנכלותו ללהט"ב. עוד הוסיף הוועד המנהל חטא על פשע בכך שלא כלל את הנימוקים להחלטה תמוהה זו.

"האגודה מתעתדת להמשיך במאבקה לענישה מחמירה בגין הטרדה על רקע נטייה מינית, ובכוונתנו לפעול ככל שביכולתנו לסכל את מינויו של אדם מסוג זה לעמדת מנהל הטלוויזיה ברשות השידור, שתאפשר לו להמשיך במעשיו הנלוזים תוך ניצול סמכותו לרעה. אנו קוראים לכל מי שהוטרדה או הוטרד לדווח למרכז הדיווח ע"ש ניר כץ דרך אתר האגודה".

הכתבה המלאה - במגזין "פירמה".

צרו איתנו קשר *5988