אבי וייס: פיטרתי את עמנואל רוזן בגלל התנהגות בלתי הולמת

הצצה ראשונה למגזין "פירמה" ■ אבי וייס, מנכ"ל חדשות 2, מסביר מה הוביל אותו להדיח את עמנואל רוזן, למה לא מינה את רפי גינת למגיש מהדורה ומדוע לא חשב שיאיר לפיד עושה שימוש במסך להגשמת מטרותיו

מרגע שהחלו להישמע אצל המתחרים רחשי התארגנות לקראת מגזין חדש בימי שישי, הוכרז בחדשות 2 גיוס מלא. כבר לפני 4 חודשים כמעט הורגש שינוס המותניים במסדרונות החברה, למרות שברור היה אז, כמו גם היום, שהניצחון בקרב על המשבצת כבר בידי "אולפן שישי" הוותיקה.

אבל אבי וייס, מנכ"ל חדשות 2, וצוותו לא היו מוכנים לספוג אפילו מכה קלה בכנף, שלא לומר באגו. "ברור לחלוטין שכל שינוי שם, גם פרסונלי וגם תוכני, גורם לנו להשתפר ולהתכונן, וככה היה גם עם העלייה של 'שישי'", אומר וייס ל"פירמה" בראיון נדיר.

- אתם סופגים ביקורת על דעות של פרשנים אצלכם, כמו אמנון אברמוביץ' ורוני דניאל.

"שניהם באים עם מטען של עשרות שנים של עבודה. הם ואחרים הם ההוכחה שאנחנו לא מכוונים לאג'נדה מסוימת, אך מותר להביע דעות, אם הן מנומקות".

- אך לעתים המגישים שלכם הופכים להיות מרכזיים מהסיפור עצמו. למשל, רוני דניאל במבצע עמוד ענן.

"לא ראיתי ואיני רואה שום בעיה בהתנהלות של רוני דניאל או של אחרים במבצע, או בשעות שגרה. לשמחתי לא רק אני לא רואה בעיה, אלא בעיקר האנשים שאנחנו עובדים בשבילם - הצופים. אם מישהו כזה או אחר חרג והייתה לו פליטת-פה, אז כמובן שהוא יקבל הערה, אבל גם ברוב המקרים גם הוא יתנצל עליה מיוזמתו. וגם אנחנו עושים טעויות".

בראיון מתייחס וייס לראשונה גם לפרשת עמנואל רוזן (אותו הדיח מ"אולפן שישי" כבר ב-2010) ואומר: "הגיעה אלי שמועה. זו לא הייתה תלונה של אותה בחורה, אלא שמועה שהגיעה דרך עובדת אחרת. תוך דקות קראתי לאותה בחורה שעמדה במרכז השמועה. היא בהתחלה לא ששה לשתף פעולה, אבל הבהרתי לה שאני חייב לטפל בזה. הסברתי לה שקרן מרציאנו, האחראית על מניעת הטרדות מיניות בחברה, תפנה אליה. קרן נפגשה איתה כבר באותו ערב, ובהמשך היו עוד כמה וכמה פגישות ביניהן".

לדברי וייס, מרציאנו נפגשה בהמשך גם עם עמנואל רוזן. "כל אחת מהפגישות האלה נמשכה שעות. בסופו של דבר גם קרן, גם ישגב נקדימון היועץ המשפטי וגם אני יעצנו לעובדת להגיש תלונה במשטרה, והיא סירבה בכל תוקף.

"בכל זאת, לאחר ששמעתי את הגרסאות, הודעתי לעמנואל שאני מפסיק לאלתר את ההתקשרות אתו, על רקע התנהגות בלתי הולמת. אני לא אתן לאף עובד או עובדת בחברת החדשות להרגיש פחד מול מישהו בתוך החברה".

- לנגד עיניכם עמד רק העניין הזה או שידעתם על שמועות נוספות?

"ברגע שהגיע אליי סיפור ספציפי, פעלתי. להערכתי זה נמשך בסך-הכול 10 ימים של בדיקות, במהלכם היו עשרות שעות של שיחות. הגעתי למסקנה שהתנהגותו של עמנואל הייתה בלתי הולמת, והודעתי לו שאני מפסיק מיד את ההתקשרות אתו".

- הטענה המרכזית נגדכם היא שנתתם לאיש הזה להמשיך ולהתנהל בשוק התקשורת כשאתם יודעים עליו דבר כל-כך חמור.

"לא פיטרתי אותו על הטרדה מינית, פיטרתי אותו על התנהגות בלתי הולמת. לא ניתן היה לקבוע אם הייתה הטרדה מינית או לא הייתה הטרדה מינית, וכל ההצעות שלנו שהבחורה תגיש תלונה במשטרה, וגם הצעה שלנו שאנחנו נגיש בשמה - נענו בשלילה. גם גורמים חיצוניים שעסקו בזמנו בהליכים האלה של הטרדות מיניות, המליצו לנו לפעול כפי שפעלנו".

- בסוף הוא מגיע לערוץ 10, והם יודעים שם את הסיבה ושוכרים אותו בכל זאת.

"אני מניח שהם ידעו. הם גם הודו כשהתפוצצה הפרשה, שהם חייבו אותו להתנהג בהתאם. הם לא היו מחייבים אותו לכך אם הם לא היה להם רקע".

*** הראיון המלא - במגזין "פירמה" שיחולק הערב (ג') למנויי "גלובס".

צרו איתנו קשר *5988