חשבון עובר ולא שב

בתחילת החודש חייב ביהמ"ש את בנק מזרחי-טפחות לפצות לקוחה במיליוני שקלים, לאחר שנקבע כי איפשר לבנה לבצע פעילות ספקולטיבית בחשבונה ללא אישורה * כעת נחשף כי באחרונה התקבלה חלקית תביעת המיליארדר מיכאל אקסלרוד ורעייתו, במסגרתה נקבע כי הבנק, ברשלנותו, איפשר ללקוח באותו סניף, למשוך מחשבון הזוג כ-15 מיליון שקל, ללא הסכמתם

לפני כשלושה שבועות פסק בית המשפט המחוזי בת"א כי בנק מזרחי-טפחות הפר את חובותיו, בכך שאיפשר לבנה של לקוחה לבצע פעילות ספקולטיבית בחשבונה ללא ידיעתה - פעילות שהביאה את האם לקריסה כלכלית. סגנית נשיאת המחוזי בת"א, השופטת דרורה פלפל, חייבה את הבנק לפצות את האם במיליוני שקלים. בהחלטה תקדימית פסקה השופטת כי בנסיבות שבהן לקוח פועל באופן העלול לגרום לו להפסיד את כספו ולמעשה "מתאבד כלכלית", חייב הבנק לנקוט פעולות, לרבות עצירת הפעילות בחשבון. היום, פורסם בעיתון "הארץ" כי מזרחי-טפחות, מפלה אזרחים ערבים לרעה במתן אשראי.

היום גם נודע ל"גלובס" כי באחרונה קיבל חלקית ביהמ"ש המחוזי בת"א תביעה נוספת שהוגשה נגד מזרחי-טפחות, בטענה כי הוא התרשל בניהול חשבון של לקוחות. הפעם מדובר בחשבונם של לקוחות עשירים במיוחד - המיליארדר הרוסי מיכאל אקסלרוד ורעייתו, אלה. אקסלרוד, תושב מוסקווה, הוא אחד מבכירי חברת גז-פרום הרוסית, והונו הוערך בעבר ביותר ממיליארד דולר. בשנים האחרונות הוא רכש דירה ברחוב הושע בצפון תל אביב וקיבל אזרחות ישראלית.

קונספציה שגויה

השופט אליהו בכר קבע בפסק הדין כי בנק מזרחי-טפחות איפשר ברשלנותו מעילת ענק שבוצעה לכאורה בחשבון הזוג אקסלרוד שנוהל בסניף גן-העיר בת"א וחייב את הבנק לשלם לבני הזוג 9.6 מיליון שקל, בגין רשלנותו.

לדברי ביהמ"ש, הבנק איפשר לתושב נתניה בשם מיכאל לוויטין, שניהל חשבון באותו סניף, למשוך מחשבון הזוג אקסלרוד 21 העברות כספיות בסך כולל של יותר מ-15 מיליון שקל, ללא הסכמתם (תביעת בני הזוג - ר' מסגרת). יתרה מכך, קבע ביהמ"ש כי לאחר שנודע למזרחי-טפחות על דבר המעילה בכספי הזוג אקסלרוד, הוא בחר לנהל חקירה עצמאית של לוויטין, לא הסגיר אותו לרשויות ואיפשר לו להיעלם.

בהחלטתו, מתח ביהמ"ש ביקורת נוקבת על התנהלות פקידי הבנק בכל הקשור לניהול חשבונם של האקסלרודים. ביהמ"ש קבע כי פקידי הבנק נשבו בקונספציה, לפיה לוויטין הנו איש אמונם של הזוג אקסלרוד והתעלמו מכך שהוא נעדר כל ייפוי כוח לבצע פעולות בחשבונם, וכי בני הזוג הצהירו בפניו שאין להם נהנים נוספים בכספים.

"פקידי הבנק לא ביצעו את מלאכתם נאמנה ובהתאם לנהלים בכל הקשור לביצוע העברות כספים", כתב השופט. "הם לא דאגו לפנות לאלה אקסלרוד כדי להסדיר את נושא דברי הדואר שאינם מגיעים ליעדם (אל אלה אלקסלרוד - ח' מ'); הם אינם ממלאים אחר נוהל הודעה טלפונית, בטרם מועברים סכומי כסף העולים על 100 אלף שקל ללקוח באותו סניף (לוויטין - ח' מ'); הם מתקנים מספר חשבון נעבר ללא קבלת רשות המעביר וללא תיאום עמו".

חקירה עצמאית

עוד ציין השופט, כי אנשי הבנק היו ערים לקשיים הקיימים בהעברת סכומי כסף גדולים, שכן הם דיווחו עליהם בהתאם לקבוע בחוק איסור הלבנת הון, "אך אינם ערים לקושי האפשרי, לפיו סכומי הכסף מועברים על-ידי עבריין/נוכל, שלצרכיו בדיוק הותקן חוק איסור הלבנת הון".

כמו-כן, מתח השופט ביקורת על אופן התנהלות סניף מזרחי-טפחות בגן-העיר, לאחר שנודע דבר המעילה של לוויטין בכספי הזוג אקסלרוד. "הבנק בחר משום מה לבחון את הטענות בעצמו ולנהל חקירה עצמאית", נקבע. "במסגרת זו זימן הבנק את לוויטין לפגישה בסניף הבנק. לוויטין אכן הגיע לפגישה, אך הבנק לא טרח באותה עת לערב גורמים רשמיים בחקירה, ואף נמנע מלזמן עדים נוספים שהיו מעורבים במהלך הדברים. לאחר הפגישה הזו נעלמו עקבותיו של לוויטין עד עצם היום הזה".

עם זאת, קבע ביהמ"ש כי גם לזוג אקסלרוד יש אחריות תורמת לנזקים שנגרמו להם והעמיד אותה על 33%. "התנהלותה של אקסלרוד אינה מעידה על התנהלות של לקוח סביר של הבנק. היא הפקידה בחשבונה 5 מיליון דולר, אך לא התעניינה כלל בנעשה בחשבונה, גם כשהגיעה לביקור בארץ".

עוד ציין השופט כי נקודה נוספת שהטרידה אותו היא התנהלות הזוג מול לוויטין לאחר שנודע להם כי הוא גנב מהם מילוני דולרים. "אקסלרוד נשאלה בחקירתה האם נעשה ניסיון לאתרו והשיבה בחיוב, והוסיפה כי לא ניתן להשיג אותו טלפונית... כשנשאלה האם הגישה תלונה במשטרה היא השיבה שהגישה תלונה הן בישראל והן ברוסיה, אך אין בידה אישור על הגשת תלונה משטרת רוסיה".

צרו איתנו קשר *5988