פרקליטו של פרנקל על המעצר בהונג-קונג: "לא עניין גדול"

עו"ד אלי זהר טוען כי הוא מסר גירסה אחת לפרשת תיק החליפות ■ "פרנקל הוא אדם פרטי - הפרסומים מעוותים ולא ראויים" ■ מה קרה בפועל בשדה התעופה בהונג-קונג? "ניגשו אליו שוטרת ושוטר, הוא נעצר, ולמחרת הוא טס"

"כדי למנוע את הפרסומים עליו, כמו שהיו היום, פרופ' יעקב פרנקל פרש מתפקיד נגיד בנק ישראל. הוא אזרח פרטי, וכל המשך ההתייחסות אליו הוא מהלך מעוות ולא ראוי" - כך אמר היום (ד') בא-כוחו של פרופ' יעקב פרנקל, עו"ד אלי זהר, בתגובה לפרסומים על כך שהרשויות בהונג-קונג העמידו לדין את פרנקל.

באשר לטענות שהועלו בתקשורת, על כך שפרנקל מסר מספר גרסאות ל"פרשת גניבת תיק החליפות, לכאורה", הבהיר עו"ד זהר כי "לאורך כל הדרך, מה שנעשה על-ידי פרופ' פרנקל היה תהליך אחד עקבי של מתן גירסה והצגתה במלואה כדבעי בפני הוועדה. פרופ' פרנקל הציג בפני הוועדה את מכתבו של עוזר פרקליט המדינה בהונג-קונג, שבו הוא מודיע לו כי אחרי שיקול-דעת ושקילת הראיות הוחלט למחוק את התיק, מה שנקרא אצלנו ובלשוננו 'לסגור את התיק'".

עוד מוסיף אותו פרקליט: "אני מניח כי בנסיבות לא תהיה בקשה להוצאות מצידו של פרופ' פרנקל".

- ובכל זאת, הרשויות בהונג-קונג מבהירות כי פרופ' פרנקל נעצר והועמד לדין.

"יכול להיות שכך הם קוראים לתהליך שפרנקל עבר ביממה מרגע שהוא עוכב בשדה התעופה ועד שהוא עזב - מעצר והעמדה לדין. זה ממש לא עניין גדול, אלא תהליך פרוצדורלי שהוא עבר שם, כמו שכל חשוד במשהו עובר. מדובר בהליך המעצר המאוד ראשוני שלנו, כפי שעוצרים נער שלכאורה גנב רכב, אך יום למחרת משחררים אותו ולא היה כלום, אז בהונג-קונג כנראה היה מעורב גם בית המשפט ביממה הראשונה, אך זו פרוצדורה בלבד, לא מהות.

"בארץ לוקחים את האקטים הפרוצדורליים והופכים אותם לאקטים מרכזיים. בכל השלבים של פרופ' פרנקל מול הוועדה הוא הציג את המכתב שנמסר לו מהרשויות בהונג-קונג, הציג מסמך נוסף שבו יש הודעה פורמלית נוספת על סגירת התיק ושני תצהירים שלו ושל אותה גברת שהייתה מעורבת בסיפור, לגבי סיפור המעשה. כל זה היה בפני הוועדה".

פרופ' פרנקל טען בדיוני ועדת טירקל כי ביקש לרכוש את תיק החליפות לפני שעלה על טיסתו, אך מאחר שנדרש לעבור את בדיקות הביטחון, הוא ביקש מידידה לשלם עבור המוצר, ואותה היה אמור לפגוש מאוחר יותר ולשלם לה בעבור המוצר.

- מה קרה בשדה התעופה בפועל?

"ניגשו אליו שוטרת ושוטר, הוא נעצר, ולמחרת הוא טס. בדרך, כאמור, הייתה פרוצדורה משפטית שמעולם לא הייתה במחלוקת ולא הייתה נושא לדיון, של הבאה בפני שופט. בפועל, בעקבות הדבר הזה ביקשו ממנו תצהיר ומהגברת שהייתה קשורה בעניין. זה נמסר לשלטונות, והתוצאה הייתה שקיבלו את גרסתו".

"בשורה התחתונה", סיכם זהר, "האפיזודה הזו תוארה לוועדה במלואה על-ידי המסמכים שהוגשו, ולכן בשום צורה שהיא לא קיים דבר שנקרא 'הגרסאות של פרנקל'. מאז מתמיד הייתה גירסה אחת שהוא מסר".

צרו איתנו קשר *5988