אובמה על מהומות הדמים במצרים: נבטל תרגיל צבאי משותף

(עדכון) - אובמה התייחס לכאוס במצרים במסיבת עיתונאים שכינס ■ מניין הקורבנות עומד על 525 ■ ארדואן קרא למועצת הביטחון של האו"ם להתכנס במהרה: "מי שנשאר שקט בפניו של הטבח אשם כמו מי שמוציא אותו אל הפועל"

המהומות האלימות במצרים נמשכות: מאות מאנשי האחים המוסלמים הסתערו על אחד מבנייני הממשלה בבירה קהיר והוא עולה בלהבות. כך דיווחה היום (ה') הטלוויזיה המצרית. רשת CNN מדווחת כי כ-3,000 מתומכי האחים המוסלמים התגודדו במסגד אל-אימן ברובע "עיר נאצר" בקהיר. עד כה מניין הקורבנות בעימותים במצרים עומד על למעלה מ-525 הרוגים. במקביל, הוארך מעצרו של הנשיא המודח מורסי ב-30 ימים ותומכיו מבטיחים צעדת מחאה גדולה היום באלכסנדריה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מסר הערב הצהרה מיוחדת ובה התייחס לראשונה למהומות הדמים במצרים, שגבו מאז אתמול את חייהם של מאות בני אדם. בהצהרה, שנמסרה מבית הנופש שלו במסצ'וסטס, הודיע אובמה על ביטול תרגיל צבאי משותף לצבאות מצרים וארצות הברית.

"מצרים היא מדינה בעלת היסטוריה ארוכה ויש לה תפקיד חשוב ביותר לשלום במזרח התיכון", אמר אובמה. "לפני שנתיים קיבלנו כולנו השראה מהעם המצרי, שרדף אחרי חירויות וחופש כלכלי.

רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה דיווחה בצהריים כי במסגד בקהיר נמצאו גופותיהם של 250 בני אדם שנהרגו במהומות במצרים. בצילומי הטלוויזיה נראו שורות ארוכות של גופות עטויות תכריכים. אם אכן נשמרות במסגד 250 גופות, מספר זה ככל הנראה לא נכלל במניין ההרוגים הרשמי של משרד הבריאות המצרי שעומד כעת על לפחות 525 בני אדם.

במקביל, מדווחת סוכנות הידיעות המצרית כי מצרים העבירה 84 אנשים, בהם מנהיגים וחברים בתנועת "האחים המוסלמים" לבית דין צבאי, שם הם צפויים לעמוד לדין באישומים שונים החל מרצח, אלימות והצתת כנסיות ברחבי המדינה.

מוקדם יותר הודיעו אנשי "האחים המוסלמים" כי יקיימו הערב מצעד מחאה בקהיר במחאה על הפינוי האלים שלהם אמש משני המחנות שהקימו בעיר. "נצעד היום ממסגד אל-אימן כדי למחות על ההרג", נכתב בהודעת המפלגה. "תמיד נשאר לא אלימים", כתב דובר התנועה רחאד אל חדאד בחשבון הטוויטר, "נשאר חזקים ונחושים לפתרון. נמשיך לדחוף עד שנמוטט את ההפיכה הצבאית".

ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן קרא למועצת הביטחון של האו"ם להתכנס במהרה ולפעול אל מול "הטבח במצרים". "מי שנשאר שקט בפניו של הטבח אשם כמו מי שמוציא אותו אל הפועל", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים באנקרה.

הממשל המצרי: "לא ניתן להשלים עם המצב"

ארץ הנילוס התעוררה הבוקר למציאות חדשה וחסרת תקדים של מצב חירום במדינה עליו הכריז הממשל - זאת לאחר העוצר שהוטל אתמול על 11 מחוזות במדינה. למצב החירום שהוכרז למשך כחודש ישנן משמעויות קשות ביותר: מצב זה מאפשר לכוחות הצבא להיכנס לערים ולעצור אנשים ללא הגבלת זמן. במצרים חוששים מחידוש המהומות גם היום ומעלייה במספר הנפגעים לאחר הכרזת מצב החירום.

ראש ממשלת מצרים חאזם אל בבלאווי הגן אמש על ההחלטה לפנות בכוח את תומכי מורסי. "הגענו למסקנה שהמצב הגיע לנקודה ששום מדינה המכבדת את עצמה אינה יכולה לקבל", אמר ותיאר "התפשטות אנרכיה ותקיפות על בתי חולים ותחנות משטרה".

שר הפנים המצרי אמר הלילה כי הוא מבטיח להחזיר את מצב הביטחון במדינה למצב שהיה בתקופת מובארק. השר, מוחמד אברהים, שוחח עם עיתונאים לאחר שהמשטרה השתלטה על שני המחנות המרכזיים של האחים המוסלמים בקהיר. "אני מבטיח שברגע שהתנאים יתייצבו והרחובות במצרים ישובו ליציבות, הביטחון יחזור לכנו כפי שהיה לפני ה-25 בינואר ועוד יותר מזה". סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי התפטר במחאה על פעולות כוחות הביטחון.

בעולם מגנים: "המצב במצרים מצער"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס למהומות האלימות המתחוללות במדינה: "בשבוע האחרון, בכל הזדמנות, אנחנו ואחרים קראנו לממשלה במצרים לכבד את זכות ההפגנה וחופש הביטוי, וקראנו לכל הצדדים לפעול לפתור את המשבר בדרכי שלום". אמר קרי שגינה את האלימות במצרים, וקרא לכל הצדדים במדינה להביא לרגיעה ולפיתרון פוליטי. "אירועי היום מצערים", אמר קרי. "הם פוגעים בשאיפות המצריות לשלום ולדמוקרטיה".

"הייתה לנו תכנית פוליטית על השולחן, שקיבלה את הסכמת האחים המוסלמים", אמר שליח האיחוד האירופי ברנרדינו לאון, שהוביל ביחד עם סגן שר המדינה האמריקני וויליאם ברנס את מאמצי הפיוס במצרים. "הם יכולים היו לבחור באפשרות הזאת, כך שכל מה שקרה היום לא היה הכרחי".

צרו איתנו קשר *5988