רגע לפני הבחירות המקומיות: מה באמת קורה בבאר יעקב?

הבחירות המתקרבות לרשויות המקומיות מדגישות את הבעייתיות בשיטת הממשל בישראל - השלטון בירושלים מפקח על ראשי הרשויות, אבל גם חפץ ביקרם ■ באר יעקב כמשל

כששר הפנים גדעון סער הגיע לפני כשבוע למטה הבחירות של ראש מועצת באר יעקב ניסים גוזלן, על מנת לתמוך בפומבי במועמדותו לכהונה נוספת, הוא הגיע כ"שר בכיר בליכוד", ולא חלילה כשר פנים. הסיבה: לפני שלושה חודשים בלבד מינה משרד הפנים בראשות סער עצמו את זאב רקנאטי כחשב מלווה למועצה, בשל ליקויים שנמצאו בהתנהלות הכספית. במשרד נימקו אז את המהלך, שנחשף לראשונה ב"גלובס" ביוני, כתגובה לד"וח פנימי שערך המשרד ואי תיקון הליקויים בעקבות הדוח.

שר הפנים לשעבר עו"ד אברהם פורז מסביר כי המשמעות של מינוי חשב מלווה לרשות מקומית ארבעה חודשים לפני בחירות היא הבעת אי אמון של משרד הפנים בראש הרשות. לדברי פורז, הנטייה של ראשי רשויות לפני בחירות היא להוציא כספים בצורה בזבזנית, ומינוי החשב נועד למנוע מינוי ועדה קרואה. "המשמעות של מינוי חשב מלווה כי שהעומד בראשה לא יכול להוציא שקל אחד ללא חתימת החשב", מדגיש פורז.

סער עצמו ציין כי מינוי החשב בוצע במטרה לסייע למועצה לשפר את מצבה הכלכלי, ועל כן גם גוזלן עצמו מרוצה מהמהלך. גם בתגובת המועצה למינוי החשב, היא מציינת כי המינוי בוצע במטרה להיערך לקליטה של אלפי משפחות ולהתייעל מבחינה "ארגונית תקציבית" כדי לתת מענה הולם לעיר הצומחת. אף אחד לא דיבר כמובן על כך שהחשב הגיע לבאר יעקב בשל אי תיקון ליקויים שמצא משרד הפנים, וכי בניגוד לתמונה שהציגו השניים, גוזלן עצמו היה רחוק מלתמוך במהלך, ואף הגיש עתירה לבית המשפט העליון, עם בקשה למתן צו על-תנאי וצו ביניים שיימנעו את כניסת החשב, יום לפני שהוא הגיע למועצה.

מועצה בתנופה

בעתירות, שחושף "גלובס" לראשונה, מתברר שאת הרבעון השלישי של 2012 סיימה מועצת באר יעקב עם גרעון שוטף בסך 6.4 מיליון שקל. הגירעון המצטבר נכון לסוף ספטמבר 2012 עמד על 30.6 מיליון שקל, 30% מתקציב ההכנסות השנתי. נוסף לכך, לרשות עומס הלוואות גבוה בסך 76 מיליון שקל, וגירעונות זמניים כתוצאה מתקציבים מיוחדים בהיקף 57 מיליון שקל. ממצאי הבדיקה שערך משרד הפנים במועצה המקומית בחודשים האחרונים, כולל בתקופת כהונתו של סער, העלו כשלים בניהול התקציב, ביצוע עבודות בתקציבים מיוחדים ללא אישור המשרד, פיגורים בתשלומי שכר ובתשלומים לספקים עקב מצוקה תזרימית, כשלים בהתקשרויות הרשות מול יזמים, תשלום לכאורה לספקים ללא חשבוניות או ללא רישום חשבוניות, וניהול הכנסות העירייה מהיטלי הפיתוח.

בעתירות טען גוזלן כי ההליכים שהביאו להחלטה למינוי החשב נעשו בחופזה וללא שיקול דעת ראוי. לדבריו, בהחלטה לא ניתן נימוק ממשי, וכי "לא יכול להיות כל ספק, כי מינוי חשב מלווה חודשים ספורים לפני בחירות, יפגע פגיעה אנושה ובלתי הפיכה בסיכויי העותר להיבחר".

גוזלן טען כי תחילת הפרשה במכתב ששלח למשרד הפנים גזבר המועצה, קובי שטרית, שהתמנה לתפקיד בנובמבר 2012. לדברי גוזלן, המכתב ש"השחיר את פני המועצה", לוקה באי הבנה יסודית של הנתונים והעובדות. בעתירה טען גוזלן, כי לאחר הבהרת הנתונים, שלח שטרית מכתב מתוקן למשרד הפנים בו "חזר בו למעשה מכל דבריו במכתב הקודם". גורם במשרד הפנים מסר ל"גלובס" כי המהפך התמוה בעמדת הגזבר והחשש כי הוא אינו יכול להתנהל אוטונומית תרמו להכרעה למנות את החשב.

גוזלן מצדו טען כי זומן למשרד הפנים מבלי שנאמר לו מראש כי מדובר בשימוע לפני מינוי חשב מלווה. לטענתו, לו היה יודע על כך היה מסתייע בעו"ד ורו"ח ומביא עמו את גזבר המועצה.

גוזלן שיגר מכתב למשרד הפנים שבו הדגיש כי מצבה הכלכלי של באר יעקב איתן והיא עומדת בקרוב בפני הוצאת היתרים ל-1,000 דירות, שיניבו לה הכנסה מוערכת של 120 מיליון שקל. לדבריו, הגירעון הזמני בתקציבים מיוחדים נובע מהצורך בהקמת מוסדות ציבור וחינוך לקליטת תושבים חדשים והגירעון עומד נכון לסוף דצמבר 2012 על 29 מיליון שקל, ולא על 57 מיליון שקל כפי שטוען משרד הפנים. כך או כך, העליון דחה את צו הביניים למניעת מינוי החשב, וגוזלן משך את העתירה.

"גישה מקצועית"

תמיכתו של סער בראש הרשות, על רקע הביקורת החמורה שהטיח משרד הפנים בהתנהלות המועצה, מגלמת את הבעייתיות והסתירה בין עמדתו של סער כפוליטיקאי לבין מעמדו המקצועי כשר הפנים, שמשרדו מטיח ביקורת קשה בגוזלן.

גם שר הפנים לשעבר רוני בר-און, סבור כי יש לכאורה סתירה בהבעת התמיכה של סער בראש רשות שמונה לה חשב מלווה, אך מבהיר כי יש בנסיבות למינוי החשב כדי ליישב חלק מהסתירה. "זה נכון שכשממנים חשב מלווה זה לא ציון לשבח, אך מצד שני הנסיבות למינוי אינן קשורות בשחיתות אלא בניהול כספי כושל. מאחר ששר הפנים הוא הממונה על השלטון המקומי, אני סבור שהוא לא היה מגיע לתמוך בראש הרשות אם הנסיבות היו קשורות לחוסר ניקיון כפיים".

מיועצת התקשורת של סער נמסר: "ל-72 רשויות יש חשב מלווה לשיפור תפקודן או כחלק מתוכנית הבראה. בבאר יעקב מונה חשב בתקופת כהונת השר תוך שהוא נותן גיבוי מלא לדרג המקצועי והדבר מעיד על גישה מקצועית וממלכתית. ללא כל סתירה, כשר בכיר הוא השתתף וישתתף בכנסי תמיכה במועמדי ליכוד בבחירות לרשויות. השר תומך במועמד הליכוד וראש המועצה המכהן, ניסים גוזלן. ניסיונות שקופים של מתמודדים לפגוע בשר הפנים, באופן גלוי או נסתר, זאת לאחר שלא מזמן שיבחו אותו בכל פה עת שהמשרד מינה חשב מלווה, הם מגוחכים ונובעים משיקולי בחירות".

מוטי פרנקו, מועמד לראשות באר יעקב מטעם "יש עתיד", מסר כי "הייתי מהראשונים לברך את השר על גיבוי הדרג המקצועי ולמנות חשב מלווה. מנגד, לא אחסוך ביקורת כאשר השר מקבל החלטה פוליטית להגיע לכנס בחירות כאשר הוא יודע את מצבה התקציבי הקשה של באר יעקב. מינוי חשב מלווה בלי להעניק לו חופש פעולה רחב כמוהו כאקמול לחולה במחלה קשה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988