יו"ר טבע פיליפ פרוסט: "לא בטוח שארוץ לקדנציה שנייה"

‎בראיון בלעדי ל"גלובס", שהתקיים כמה ימים לפני הדחתו של מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, אמר יו"ר החברה פיליפ פרוסט: "אם המשקיעים האמריקאים אוהבים את ג'רמי לוין, אז למה המניה יורדת?"

כשלושה ימים לפני שדלף לתקשורת המסמך המעיד על מתיחות בין מנכ"ל טבע ג'רמי לוין לבין היו"ר פיליפ פרוסט, וחמישה ימים לפני ההודעה הדרמטית על פיטוריו של לוין, נערך ראיון עם פרוסט למוסף "איש השנה" של "גלובס". בדיעבד, ניתן לזהות בין השורות רמזים למה שהתרחש זמן קצר לאחר מכן.

- מדוע הבאת את לוין לטבע?

"הדירקטוריון חיפש מישהו מנוסה ומהתעשייה".

- האם התוכנית האסטרטגית שלו דומה למה שחשבתם שיעשה?

"הערכנו שהוא יהיה מנהיג טוב".

- ואתם מרוצים?

"לכל אחד יש יתרונות וחסרונות. אני אדבר על החברה באופן כללי. יש לה תחומים של הרבה חוזק ותחומים שאפשר לשפר. הבורד מאוד ממוקד באזורים שצריך לשפר. צריך להיות יותר פרודוקטיביים, יותר יעילים".

- נראה שהמשקיעים הישראלים לא אוהבים את לוין, ואילו האמריקאים מעריכים אותו.

"זה מאוד מעניין. את אומרת שהמשקיעים הישראלים לא מעריכים אותו? והאמריקאים כן? מה הם אומרים?".

- הישראלים אומרים שהוא לא אחד משלהם, ושהוא אף פעם לא מפלה את ישראל לטובה, אולי להפך.

"טוב, זה הגיוני".

- האמריקנים רואים בו איש פארמה מוערך עם תוכנית מובנית. הם לא בהכרח אוהבים את התוכנית, אבל הם אוהבים את לוין כמנהל ואיש חזון.

"אבל המניה יורדת. והמשקיעים העיקריים בחברה הם אמריקאים. אז למה היא יורדת אם הם אוהבים אותו?".

לדברי פרוסט, טבע שקופה מאוד לגבי ניהול ענייניה. "אין שום דבר סודי, מסתורי, אין סאבטקסט לשום מסר שאנחנו מוסרים. אנחנו עושים רק את מה שצריך לעשות כדי לבנות עסק חדש שישגשג בטווח הארוך. זו המטרה - להפוך את טבע לחברה הכי חזקה שאפשר. וכמובן עבור ישראל והמשקיעים הישראלים הרבים שלה".

מיד לאחר הפגישה איתנו פרוסט ישב עם לוין ועם מייק היידן, ראש המו"פ האינובטיבי של החברה, כדי לעבור על הצנרת האינובטיבית של החברה. ייתכן שגם מה שראה או לא ראה שם, הוביל את הדירקטוריון להחלטתו.

בעניין עתידה של טבע, אמר פרוסט כי הקופקסון "עדיין לא מת".

- האם נערכתם היטב ליום שאחרי הקופקסון?

"תמיד אפשר יותר טוב".

- האם הרכישות שביצעתם היו הנכונות?

באותו זמן הן נראו טוב, ויש דברים טובים גם ברכישות שנראות פחות טוב היום. עכשיו הגיע הזמן להוציא מהן כמה שיותר. לגבי ספלון, יש לה הרבה יתרונות שעדיין אפשר ליהנות מהם. לא הייתי אומר שזו הייתה רכישה לא טובה, אבל צריך להגיע למצב שמוציאים ממנה יותר וצריך לוודא שזה ייצא יותר טוב ממה שזה היה בפועל".

- אבל היא לא תחליף את הקופקסון.

"לא הייתי אומר שספלון נרכשה בגלל הצורך במחליף לקופקסון אלא כי התלהבנו מהצנרת שלהם ומהאנשים שמתמחים בתחומים אחרים מאיתנו".

- יהיה לטבע עוד רב מכר?

"אתה תמיד מקווה שיגיע מוצר כזה אבל צריך להגיע למצב שיש תחליף וזה לא חייב להיות מוצר אחד".

- שמעתי שאלי הורביץ שנא את הקופקסון ואמר שהוא יהרוס את החברה.

"זו תמיד בעיה כשחלק נכבד מן מהרווח של חברה מגיע ממוצר אחד. אנחנו מנסים כבר שנים רבות ליצור יותר ביזור".

- מדוע סגרתם את כל הפרויקטים המשותפים עם סטארט-אפים ישראליים?

"זה מאוד הגיוני בכל עסק, אתה בוחן מחדש את הפעילויות שלך ומנסה להתמקד בפעילויות שהן הבכי מבטיחות. ממילא הם לא היו חלק משמעותי מפרויקט המו"פ שלנו. במקרה הם היו מוצרים ישראליים. לא יצאנו מהפרויקטים כי הם היו ישראלים או כי מוצר מסוים לא היה טוב, אלא שאולי המוצר טוב אבל לא מתאים לפרופיל החדש".

- מאיפה יבוא הערך העיקרי של טבע בהמשך?

"בדיוק בעוד שעה נדון בצנרת המוצרים".

- כשנבחרת ליו"ר לקדנציה שנייה, הייתה מתיחות בעניין. היו דירקטורים ישראלים שערערו על התאמתך לתפקיד, ואולי רצו אותו לעצמם.

"אני חושב שזה נופח במדיה. לא היה שום דבר כזה בחברה. אולי היו כמה דירקטורים שאמרו שיום יבוא והם ירצו את התפקיד, אבל הבורד החליט וכשהוא החליט, זה היה הסוף".

- היו מי שאמרו שמיהרת להכריז על כוונתך להמשיך בתפקיד, כדי לשמור על מקומך.

"מה פתאום. אני נותן שירות פה. אני מרגיש שהעבודה שלי כאן היא משהו כמעט התנדבותי. ברגע שהבורד מרגיש שזה הזמן של מישהו אחר, אני תמיד מוכן ולא חסר לי מה לעשות".

- תרצה לרוץ לקדנציה נוספת?

"אני לא בטוח. זה תלוי. מה שאני רוצה הוא שטבע תהיה אחת החברות הכי גדולות בתחומה. ואני מאוד אשמח לשחק תפקיד בזה. וגם אם היא עוד לא שם אבל בדרך - כלומר צומחת בהכנסות וברווחים - אני ארגיש שעשיתי את שלי".

צרו איתנו קשר *5988