רשות השידור שלחה לחללי צה"ל דרישת תשלום אגרה

אם שכולה: "זה כואב לקבל מכתב כזה... בהתחלה, סמוך למותו של בני, הייתי מקבלת מכתבים, אבל כבר הרבה שנים שלא קיבלתי, עד לפני שלושה חודשים" ■ רשות השידור: "התנצלות והבעת צער הועברה למשפחות"

רשות השידור שלחה למשפחות שכולות דרישות תשלום אגרת טלוויזיה הנושאות את שמם של בניהם שנפלו במערכות ישראל.

ל"גלובס" הגיעו שמותיהם של לפחות 6 חללים, שנפלו בראשית שנות ה-2000, חלקם במסגרת פעולות שזכו לתהודה לאומית רחבה, ואשר קיבלו דרישה לתשלום האגרה. זאת במסגרת מבצע רחב-היקף שביצעה רשות השידור באוגוסט השנה, אשר הציע לאוכלוסיות שונות תשלום חובות בהנחה לפני נקיטת צעדים משפטיים.

מנחם נבנצאל, אביו של סגן יאיר נבנצאל ז"ל שנהרג בפיגוע חבלני בשנת 2001, שלח לשר התקשורת גלעד ארדן עותק מדרישת התשלום שמוענה לבנו. במכתבו לשר כתב מנחם נבנצאל: "בביקורי לאחרונה בבית הקברות הצבאי 'סגולה' לא מצאתי מקלט טלוויזיה כל שהוא על קברו... צריכה להיעשות בדיקה מינימלית שאכן הנמענים שאליהם נשלחות הודעות המבצע הינם בחיים".

בשיחה עם "גלובס" אמרה אם שכולה אחרת: "זה כואב לקבל מכתב כזה, ועוד אחרי כל-כך הרבה שנים. אתה מצפה במיוחד מרשות השידור שיידעו על כך, כי יש לנו הנחה בתשלום האגרה כמשפחות שכולות. בהתחלה, סמוך למותו של בני, הייתי מקבלת מכתבים, אבל כבר הרבה שנים שלא קיבלתי, עד לפני 3 חודשים".

האירוניה היא שהמשפחות השכולות זוכות להנחות מטעם משרד הביטחון בתשלום אגרת הטלוויזיה של רשות השידור, אך ברשות השידור בכל זאת שלחו את המכתבים.

"זה טמטום, שערורייה וחוסר רגישות", אמר ל"גלובס" יו"ר "יד לבנים" אלי בן-שם. "משרד הביטחון משלם את האגרה לכל המשפחות. אנחנו נתקלים לא אחת בפניות רשמיות של הרשויות אל משפחות חללים ואל החללים עצמם. מוטב וראוי שהרשויות יהיו מתואמות ביניהן. לא אחת משפחות מקבלות פניות שמחזירות אחורה את המשפחות ופותחות את הפצע מחדש".

מרשות השידור נמסר: "רשות השידור מודעת למקרים אלה, והתנצלות והבעת צער הועברה למשפחות. בהזדמנות זו אנחנו מבקשים למסור שוב את התנצלותנו הכנה ולהבטיח למשפחות כי הפעולות למניעת הישנות מקרה זה בוצעו ברגע שהתגלתה טעות מצערת זו".

צרו איתנו קשר *5988