לבני ובנט מציעים: בראש הרבנות הראשית יעמוד רב ראשי אחד

זאת שני רבנים ראשיים, אשכנזי וספרדי, כיום ■ הצעת החוק גם מפרידה בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין הרבניים שהיא גוף שיפוטי עצמאי

בראש הרבנות הראשית יכהן רב ראשי אחד בלבד, במקום שני רבנים ראשיים, אשכנזי וספרדי, כיום - כך קובעת הצעת חוק ממשלתית שהפיץ אתמול (ב') משרד המשפטים, ביוזמה משותפת של שרת המשפטים ציפי לבני, שר הדתות נפתלי בנט וסגנו הרב אליהו בן-דהן. על-פי הצעת החוק, הרב הראשי היחיד יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית.

הצעת החוק גם מפרידה בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין הרבניים, שהיא גוף שיפוטי עצמאי. על-פי ההצעה, נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. כיום מכהן אחד הרבנים הראשיים כנשיא בית הדין הרבני הגדול.

במשרד המשפטים מציינים כי "נראה כי המצב הקיים, שבו הנשיא ממלא ‏תפקיד ציבורי רחב-יריעה, אינו עולה ‏בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה ‏שיפוטית. בנוסף, כיום הרב הראשי מתמנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול אף אם כלל אין לו כשירות לכהן כדיין".

שינוי נוסף נוגע לכך שראש אבות בית דין בבית דין רבני אזורי (תפקיד המקביל לנשיא של בית משפט מחוזי) יתמנה רק מקרב אבות בית הדין ולא מכוח היותו דיין שנבחר לרב עיר, וזאת בדומה לנשיא בית משפט.

על-פי הצעת החוק, על הרבנים הראשיים המכהנים כיום ועל רבני ערים המכהנים כראשי אבות בית דין רבני אזורי יחולו הוראות הדין הקיים עד לתום תקופת כהונתם.

לדברי לבני, "בישראל יש ראש ממשלה אחד, נשיא אחד, נשיא בית משפט עליון אחד, רמטכ"ל אחד - ולכן הגיע הזמן שיהיה גם רב אחד לעם אחד. הגיע הזמן להפסיק את הפילוג בעם ולהביא לקירוב לבבות. הגיע הזמן שלמדינת ישראל יהיה רב ראשי אחד שיאחד את כל החלקים השונים בחברה הישראלית, רבנות שתיתן שירות לכלל עדות ישראל במקום הפרדה עדתית פורמלית ומיושנת. ניתן לכבד את המסורת מבית של כל אחד ואחת מאיתנו גם מבלי להפריד בין הסמכויות הדתיות העליונות".

השר בנט ציין כי "זהו צעד חשוב שמסמל את אחדות העם. מינוי רב ראשי אחד הוא מהנושאים שהשאלה היחידה היא מדוע הוא לא קרה קודם. זהו מהלך שיסמל אחדות בעם. כיום, כשמתחתנים אשכנזים עם ספרדים עם תימנים ועם כל העדות, מובן שאין סיבה לשני רבנים ראשיים. כפי שיש כיום רב ראשי צבאי אחד, ובכלל שאין תפקידים נפרדים לאשכנזים וספרדים בכל תחום, אין סיבה גם בתפקיד הרב הראשי שהדברים ייראו אחרת".

צרו איתנו קשר *5988