דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

מצננים התלהבות: "לא יהיו בקריית גת דירות ב-800 א' ש'"

קבלני אשדוד והשפלה יוצאים נגד ההבטחות שמפזרות קבוצות הרכישה בשכונה החדשה בקריית גת ונגד מחירי הפיתוח הגבוהים

"במסיבת העיתונאים הכריזו כי יימכרו דירות 4 חדרים ב-850 אלף שקל. כעת, לאחר שפורסמו מכרזי הקרקע בקריית גת, ניתן לומר שמדובר פה באחיזת עיניים מסוכנת. על פי נתוני המכרז, לא רק שלא ניתן למכור דירה בסכום כזה אלא שגם אם הקבלן יחליט לעבוד לשם שמיים ללא רווח - עדיין הוא יצטרך לשלם מכיסו", כך כותב שלומי בן עזרי, מנכ"ל ארגון קבלני אשדוד והשפלה, במכתב לראש עיריית קריית גת אבירם דהרי, ומוסיף: "אדוני ראש העיר... לא קיים קבלן שימכור דירה ב-850 אלף שקל. קבוצות רכישה יבטיחו דירות ב-850 אלף שקל אך בפועל ימכרו דירות במיליון שקל".

הרקע למכתב הוא המכרזים שפורסמו לאחרונה בקריית גת בעקבות הסכמי הגג שנחתמו בין משרד הממשלה לעירייה. עוד לפני שפורסמו המכרזים כבר החלו קבוצות רכישה להתחיל ולארגן קבוצות לאותם המכרזים. אחת הקבוצות הללו הציעה השבוע באתר גרופון את "השקעת השנה: דירות 3/4/5 חדרים וצמודי קרקע החל מ-570 אלף שקל בלבד בכרמי גת. הצטרפו לקבוצת רכישה וחסכו עד 200 אלף שקל".

בן עזרי: "מנתוני קבוצות רכישה המתפרסמות בפייסבוק: אומדן מחירי דירות 4 חדרים בשטח 102 מ"ר עומד על 680 אלף שקל ואומדני המחיר לדירות 5 חדרים בשטח 115 מ"ר עומדים על 780 אלף שקל - לא יהיו דירות במחיר הזה בקריית גת. קבוצות הרכישה מוליכות שולל את הדיירים, אשר יידרשו בסופו של דבר לשלם מחירים גבוהים הרבה יותר".

קבוצות רכישה אחרות שיצאו לשיווק בימים אלו נוקבות במחירים גבוהים יותר, הנעים בין 850 ל-950 אלף שקל. גורמים בקבוצות רכישה אלו מסכימים עם הקביעה כי מחירים נמוכים יותר אינם רלוונטיים.

"תנאי המכרז עלולים להוליך שולל את הזוגות הצעירים ורוכשי הדירות הפוטנציאלים בעירך", כתב בן עזרי לראש עיריית קריית גת. "ישנו חשש מבוסס שקבוצות רכישה יפתו תושבים מעירך וכן תושבי חוץ להצטרף למיזם שלהם במחירים אטרקטיביים לכאורה, אך בסופו של דבר התושבים יפלו קורבן לתוכנית שקרית, וייאלצו להוציא מכיסם עוד מאות אלפי שקלים או לאבד את מה שכבר השקיעו".

"שמור על הדיירים שלך"

מוטי פלד, מארגן קבוצת רכישה תחת השם קריית האחדות שאליה התייחס בן היתר בן עזרי במכתבו, הגיב למכתב ואמר: "מדובר בדמגוגיה. יש הרבה פרטים באומדנים שלנו שאי אפשר לחשוף. הם לא כוללים חניות ומחסנים למשל, וגם לא פרסמנו מחירים של הדירות המיוחדות והיקרות יותר. כל מי שמפקפק בנו יכול לגשת לקבוצות הרכישה שגיבשנו במודיעין ולראות ששם אין חריגה מהאומדנים והמספרים שפרסמנו כמו גם דוחות האפס היו מדויקים ושמרניים. אנחנו מקווים שאנשים לא יירתעו מהפרסומים הללו ויצביעו ברגליים".

הקבלנים יוצאים לא רק נגד פרסומי קבוצות הרכישה, אלא אף נגד התבטאויות שונות של משרדי ממשלה הנוגעים למחירי הדירות במתחם.

בן עזרי מסביר כי לאחר שחוברות המכרז פורסמו והקבלנים בחנו את עלויות הפיתוח ואת תנאי המכרז, מתברר כי אומדני המחירים שנזרקו לחלל האוויר טרם פרסום המכרז אינם אפשריים בפועל. על פי תחשיב המפורט במכתב, עלויות הבנייה, העלויות הנלוות לבנייה והרווח היזמי של דירת 4 חדרים במתחם על פי תנאי המכרז, יעמדו על מינימום של 871 אלף שקל, וזאת אם מחיר הקרקע יהיה אפס וללא שכר טרחת עורכי דין, ומס רכישה.

"דרישת תשלום פיתוח בסך 150 אלף שקל ליחידת דיור הינה מחיר אסטרונומי ולהבטיח דירות ב-850 אלף שקל זה חוסר התאמה מוחלט למציאות. שמור על הדיירים שלך לבל ילכו שולל ויניחו את כספם על קרן הצבי של קבוצות הרכישה".

קבלנים נוספים מזכירים גם הם את דמי הפיתוח הגבוהים כמכשול בדרך למחירי דירות נמוכים.

"נראה כאילו הממשלה יורה לעצמה ברגל", אומרת עפרה חדד, סמנכ"ל חברת יורו ישראל. "שר השיכון וראש עיריית קריית גת התפארו כי הדירות תימכרנה במחירים נמוכים של כ-800 אלף שקל לדירה. לא ברור כיצד זה ייתכן, מכיוון שמחיר הפיתוח ליחידה יקר, ונע בין 148 ל-158 אלף שקל, ואין מחיר מינימום לקרקע. גם אם מחיר הקרקע שהקבלנים יתנו יהיה נמוך, מחיר הפיתוח עדיין מייקר את העלות, מכיוון שאנו מסתכלים על עלות פיתוח וקרקע יחד ומחלקים למספר הדירות. אם מחיר הפיתוח גבוה, זה מוריד את כדאיות העסקה. במחיר הזה לא ניתן למכור דירות ב-800 אלף שקל בלי שהקבלנים יפסידו כסף. גם הבנקים לא ילוו פרויקטים שאינם רווחיים. הפתרון הוא פשוט להוריד את מחיר הפיתוח והקרקע בפריפריה למחירים שיגרמו לקבלנים להיכנס לפרויקטים ולתת מחירים טובים לרוכשי הדירות. אחרת, אני צופה שמכרזים ייצאו, קבלנים לא יגשו אליהם ושוב לא יהיה מלאי דירות בשוק, דבר שיגרום לעליית מחירים".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות