פערי מחיר של עד 42% בין הרשתות בוויטמינים ותוספי מזון

מלחמת המחירים שהכריזה עדן טבע מרקט מייצרת תחרות ערה בקרב השחקניות בענף - מרשתות הטבע ועד קופות-החולים ■ הכי יקר לקנות בניו-פארם ובסופר-פארם ■ צפו בטבלאות עם מחירי המוצרים ועלויות ההזמנה באינטרנט

נטילת תוספי תזונה היא נושא שנוי במחלוקת: לא מעט מחקרים מהעת האחרונה מטילים ספק בנחיצותם ובתועלת הבריאותית שהם מספקים, ובכל מקרה - נטילה כזו צריכה להיות מבוקרת ומותאמת לצרכים ספציפיים. כך או כך, מדובר בענף בעל קהל רחב, המוציא סכומי כסף גדולים על צריכה קבועה ומתחלפת של תוספים.

על רקע זה, לפני כחודשיים הכריזה רשת עדן טבע מרקט על "מהפכת הוויטמינים", שבמרכזה הוזלה של ויטמינים ותוספי תזונה לחברי המועדון של הרשת. בהצהרה הבטיח מנכ"ל הרשת גיא פרוביזור כי מחירי המוצרים הללו ברשת יהיו נמוכים בשיעור של 20%-40% ממחיר רשתות הפארם ובתי-המרקחת הפרטים. יריית הפתיחה לתחרות בענף שצריכתו גוברת עם השנים פועלת לטובת הצרכן - מבצעים על תוספי תזונה תפסו תאוצה והרשתות ערות למה שקורה סביבן ומנסות להציע מחירים זולים בהתאם.

האם עומדת עדן טבע מרקט בהבטחתה? מהם הפערים במחירי תוספי התזונה ברשת לבין נקודות המכירה השונות ברשתות הפארם, הטבע וקופות-החולים? "גלובס" יצא לבדוק וחזר עם מסקנות: מחירי עדן טבע מרקט (לחברי המועדון) זולים ביחס לרשתות הפארם, אולם מצויים בתחרות מול מחירי טבע קסטל שבחלק מהמקרים היו זולים יותר. גם בניצת הדובדבן לא נשארים אדישים: חלק מהמוצרים היו זולים יותר ברשת הוותיקה הזו ביחס למתחרות - כך שאין רשת טבע אחת שהיא הזולה באופן מובהק, אבל התחרות ביניהן ערה.

קופות-החולים שמעניקות הנחות למבוטחים מתחרות במחירי רשתות הטבע, כלומר מצויים על הסקאלה בצד של המחירים הזולים - בעיקר כשמדובר במבוטחי שב"ן בכללית ובלאומית. את משבצת היקרות בבדיקה תופסות רשתות הפארם, כשברוב המקרים המחירים בניו-פארם ובסופר-פארם היו היקרים ביותר.

כאמור מחירי עדן טבע מרקט מיועדים לחברי המועדון בלבד. מה המשמעות של חברות המועדון? את חסם הכניסה לקבוצה הזו הורידה הרשת כאשר הפחיתה את דמי החבר מ-50 שקל ל-10 שקלים, סכום סמלי שספק אם יהיה מי שיבחר לוותר עליו כשההפרש בין המחיר המוזל למחיר המלא עשוי להיות גבוה מאותם דמי חבר. בשעה ששהינו בחנות כל הקונים היו חברי מועדון ומי שלא - צורף במקום.

בשונה מעדן טבע מרקט, שבה כל המוצרים מתומחרים באופן שונה לחברי מועדון וללקוחות רגילים, בטבע קסטל רק בחלק מהמוצרים יש פערים במחיר בין לקוחות מועדון ואחרים. גם כאן המחיר לחבר הוא 10 שקלים בלבד, ולעתים הפערים במחיר כפולים ומכופלים מדמי החבר.

לא רק ברשתות יש אבחנה בין סוגי הלקוחות: בכל בתי-המרקחת של קופות-החולים נמכרים ויטמינים ותוספי תזונה, כאשר מבוטחי קופות-החולים זכאים להוזלה במחירם. במכבי שירותי בריאות ובקופת-חולים מאוחדת לרוב אין הבדל בהנחה לפי סוג הביטוח (שב"ן או רגיל), בלאומית מבוטחי השב"ן זכאים להנחה הגדולה ב-15%-20% מזו שמקבל מבוטח רגיל, וגם בשירותי בריאות כללית מבוטחי המושלם זכאים בחלק מהמקרים להנחה גבוהה יותר ממבוטח רגיל. כאמור, במוצרים שנכללו בסקירה, ברוב המקרים מחירי קופות-החולים נמוכים יחסית, בחלק מהמקרים אפילו יותר מברשתות הטבע.

קרוב, אבל שונה

בדיקת המחירים נעשתה ביום ב' (10.2) בסניפי הרשתות עדן טבע מרקט, טבע קסטל, ניצת הדובדבן, ניו-פארם וסופר-פארם - בהתאם לשילוט בחנויות ולמחירים שמפורסמים על גבי כל מוצר. הרשתות שנבדקו ממוקמות ברדיוס של מאות מטרים במרכז גן העיר בתל-אביב ובסניף סופר-פארם ברחוב אבן גבירול. מחירי קופות-החולים נמסרו לפי בקשתנו.

היות שחמש החנויות שבהן נבדקו ממוקמות במרחק הליכה קצרצר, המסקנה היא שבמאמץ קטן יחסית, המסתכם בעלייה או ירידה במדרגות (אפילו נעות), תוכלו לחסוך עשרות שקלים במחיר של מוצר אחד. הפערים בין החנויות, בחלק מהמקרים, מגיעים לעשרות אחוזים המתורגמים לעשרות שקלים על כל מוצר: כך למשל בשעה שהמוצר אלספה סמייל (כמוסות אומגה 3) נמכר לחברי מועדון עדן טבע ב-145 שקל, במרחק מטרים ספורים בניו-פארם המחיר עמד על 213 שקל.

גם במחיר למוצר מגה גלופלקס (MSM) היו פערים בולטים - יותר מ-100 שקל בין הסניפים: חברי מועדון טבע קסטל ישלמו 145 שקל לעומת 250 שקל, המחיר בניו-פארם או בניצת הדובדבן; חברי מועדון עדן טבע ישלמו כעת 180 שקל, מבוטחי מכבי ישלמו 190 שקל ובסופר-פארם המחיר היה 200 שקל לאותו המוצר בדיוק.

הנאמנות לא משתלמת

מבצעים על מדפי הוויטמינים הם עניין שבשגרה. ברשתות ובקופות-החולים מדי חודש קיימת הוזלה על חברה מסוימת או על מוצר מסוים: בניו-פארם מוענקת כעת הנחה של 25% על מוצרי אלטמן וסולגר, הנחה נחמדה אבל לפעמים היא בסך הכול מיישרת קו עם מחירי המתחרים: מולטי ויטמין של סולגר נמכר ב-136 שקל, ואחרי הנחה המחיר בניו-פארם יעמוד על 102 שקל - קצת יותר מהמחיר של אותו מוצר ללא הנחה בעדן טבע, בניצת הדובדבן או בטבע קסטל.

גם על תוסף התזונה ביו פלוס מבית סופהרב מוענקת הנחה של 25% בניו-פארם: המחיר המלא 113 שקל יורד ל-85 שקל - בשעה שהמחיר בטבע קסטל עומד על 82 שקל. בסופר-פארם, בהתייחס למוצר הזה, המצב לא שונה: המחיר המלא הוא 126.5 שקל ואחרי הנחה המחיר יהיה 95 שקל - בדיוק המחיר שישלמו חברי המועדון בעדן טבע.

גם קופות-החולים יוצאות במבצעים למבוטחים: מה-19.2 מכבי תעניק הנחה על שורה של מוצרים, כמו מארז חיסכון של אלספה ב-60 שקל במקום ב-80 שקל, כמוסות אכניציאה של אלטמן ב-39 שקל במקום ב-49 שקל ועוד.

שתי מסקנות עולות ממבצעי הרשתות: ראשית, ההנחה לפעמים מסנוורת ולא מציגה באמת יתרון על המתחרים, ושנית, אם אתם צורכים תוסף תזונה מסוים בקביעות - הנאמנות לרשת אחת לא תמיד משתלמת וכדאי לעקוב אחר מבצעים אצל המתחרים.

ממותג פרטי עד האינטרנט

סופר-פארם מציעה מבחר ויטמינים של המותג הפרטי לייף, מכבי עם סדרת מכבי קייר, וכללית עם מוצרי דרך חיים. ברוב המקרים המותג הפרטי מציג בשורה של מחיר תחרותי ובכדי לערוך השוואה בין המותג הפרטי והמוצרים המקבילים יש לקרוא את רכיבי תוסף המזון ואת המינונים: לדוגמה ויטמין סי 1000 פקעות ורדים של דרך חיים (100 טבליות) למבוטחי הכללית עולה כ-50 שקל, מוצר מקביל עשוי לעלות כפול מכך.

כל רשתות הטבע שנכללו בסקירה מאפשרות לרכוש דרך אתרי האינטרנט שלהן: חלקן מעניקות מחירים מוזלים למזמינים באתר. הזמנות לתוספי תזונה מציעות חנויות מקוונות רבות (חלקן באמצעות בתי-מרחקת פרטיים מרחבי הארץ) וברובן מחיר תחרותי ומבצעים. השוואה ניתן לעשות דרך אתר זאפ או להיכנס לכל אתר ולחפש את המוצר שלכם. הפערים עשויים להיות בלתי מבוטלים הן ביחס לחנויות רגילות והן בין האתרים. בחלק מהאתרים המשלוח חינם בקנייה מ-300 שקל ויותר, ובאחרים עלותו כ-20 שקל.

תוספי תזונה
 תוספי תזונה

כמה עולה שליחות
 כמה עולה שליחות

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988