דיווח: סוחרי נשק ישראלים ניסו להבריח חלקי מטוסים לאיראן

עיתון ביוון מדווח כי סוחרי נשק מישראל ניסו להעביר חלקים של מטוסי קרב באיראן, בניגוד לאמברגו הנשק המוטל על המדינה ■ על-פי הדיווח, החלקים האסורים נשלחו ממכולה מבנימינה דרך חברת-קש שהפעיל אזרח בריטי

סוחרי נשק ישראלים ניסו לשלוח לאיראן חלקי חילוף של מטוסי קרב מסוג פנטום F-4 דרך יוון, וכך ניסו להפר את אמברגו הנשק על איראן - כך מדווח היום (ב') עיתון יווני. על-פי הדיווח, שלא קיבל אישור ממקור אחר, המידע התגלה בבדיקה של המחלקה לביטחון פנים של ארצות הברית בשיתוף יחידת הפשעים הפיננסים של יוון.

המשלוח כלל שתי מכולות ובהן חלקי חילוף למטוסי קרב מסוג פנטום F-4 שמרכיבים חלק נכבד מצי המטוסים של חיל האוויר האיראני. על-פי הבדיקה לכאורה, הפעולה בוצעה בשני שלבים - אחד בדצמבר 2012 והשני בחודש אפריל 2013.

בשני המקרים, פקידים איתרו מכולות עמוסות בחלקי המטוס במכולות ביוון, שהגיעו על-פי הפרסום מבנימינה וגבעת עדה - זאת תחת שם של חברת-קש יוונית בשם "טאסוס קאראס", הממוקמת סמוך למרכז העיר אתונה, בירת יוון. הטלפון של איש הקשר של החברה שייך בכלל לאזרח בריטי שמתגורר בסלוניקי, אותו לא הצליחו הרשויות ביוון לאתר.

על-פי ממצאי החקירה שהחלה בשנת 2012 בית המשפט ביוון עצר את המשלוחים והורה להעבירם לידי הממשל האמריקני. ארה"ב הטילה סנקציות כלכליות על איראן אחרי המהפכה האסלאמית בשנת 1979 לרבות אמרגו מוחלט על מכירת נשק למשטר האייתולות. אם הדיווח יתברר כנכון מדובר בהפרה חמורה של העיצומים הבינלאומיים ובמבוכה גדולה לישראל.