הנקראות ביותר

תחקיר "גלובס": מכבי פ"ת, אבי לוזון ובוננזת הנדל"ן

אגודת המייסדים של מכבי פ"ת מחזיקה ב-35 דונם ליד כפר מעש המיועדים לבניית וילות; קבוצת הכדורגל רוצה לגזור נתח; ואבי לוזון? הוא מחפש רוכש לקרקעות

בחודשים האחרונים, בין עיסוקיו באופ"א ובהתאחדות לכדורגל, מתרוצץ אבי לוזון בניסיון לפתור פלונטר נדל"ני שקשור לקרקעות ששייכות לאגודת מכבי פ"ת. לא מדובר בקרקעות ששוות כמה גרושים. אלא ב-35 דונם שצמודים לכביש 471 החדש ("כביש מכבית") בסמוך לכפר מעש, ולפי תוכניות הבנייה שהוכנו לאחרונה על-ידי אדריכל מטעם אגודת מכבי פ"ת, זהו שטח עם אופציה לבניית 70 וילות.

פוטנציאלית, הנדל"ן הזה יהפוך את אגודת מכבי פ"ת בן-לילה לאחת מאגודות הספורט העשירות בישראל. כמה עשירה? התוכנית הכלכלית של אנשי האגודה אומרת ש"בהנחה שהמגרשים יופשרו לבנייה ויימכרו לפי שווי של מיליון וחצי שקל למגרש - האגודה תצא עם 100 מיליון שקל מהסיפור הזה".

חלק קטן מהכסף כבר מתחיל להשתחרר - בינתיים סוכם כי מע"צ תעביר 3.5 מיליון שקל (מזה יקוזז מס ותשלום לעו"ד) לאגודה, בגין פיצוי הפקעה של המקרקעין בעת סלילת הכביש.

אלא שכמו הרבה חלומות נדל"ן בישראל, המציאות העגומה לפעמים צפה מהר מעל פני השטח. המציאות הנוכחית היא שסיפור הנדל"ן סיבך את אגודת מכבי פ"ת, גרם ללקיחת הלוואות במיליונים שאין מי שיחזיר, וגרם לקרע בין מחלקת הכדורגל של הלוזונים, לבין גוף-העל "פרו מכבי אבשלום סוסייטי בע"מ" (או בקיצור 'הוועד למען מכבי פ"ת'), שהיא החברה הציבורית המהווה את אגודת המייסדים של מכבי פ"ת. הקרע הזה נראה בערך ככה: מכבי פ"ת כדורגל, שנכנסה למצוקה כלכלית, חמה על הנדל"ן ששייך לחברה של דור המייסדים - רק שאלו לא מוכנים לשחרר. "שקל הם לא יראו מהכסף הזה", מבטיח צבי מנדל, חבר בוועד למען מכבי פ"ת.

לאבי לוזון ולמעורבות שלו בסיפור הזה עוד נגיע, אבל לפני כן קצת היסטוריה איך נכנסה מכבי פ"ת לבוץ טובעני של חובות כבדים.

***

בשנות השבעים ריכזה מכבי פ"ת את הפעילות שלה ברחוב שטמפפר בעיר, שבו גם היה האצטדיון של קבוצת הכדורגל. עיריית פ"ת החליטה לבנות במקום בנייני מגורים ובתמורה אפשרה לאגודה לרכוש שטח שעליו ייבנו מגרשי האימונים של המועדון - אותם 35 דונם ליד כפר מעש שנמצאים בתחום שיפוט של מועצה אזורית דרום השרון, ומחולקים על-פני שלוש חלקות. אבל לא רק שמגרש אימונים לא קם שם מעולם, אלא שעל חלק מהשטח השתלטה כנופיית האלפרונים. בינתיים קיבלה אגודת מכבי פ"ת ממינהל מקרקעי ישראל בחכירה ל-49 שנים שטח להקמת מגרש אימונים ברחוב בן דרור בעיר ליד צומת סגולה, אותם מגרשים המשמשים אותה עד היום.

לימים עברה מחלקת הכדורגל לניהול של אבי ועמוס לוזון. הבעיה של הלוזונים לאורך השנים היתה בעיה שאיתה מתמודדת כל קבוצת כדורגל בישראל: לעמותה המנהלת את מחלקת הכדורגל, ולמעשה מהווה את מרכז הפעילות ואת מירב העניין - אין שום נכס ממשי. כלום. הנכס (הפוטנציאלי) היקר היחיד של מכבי פ"ת, הקרקע בכפר מעש, מוחזק בידי אגודת המייסדים (הוועד למען מכבי פ"ת), כאשר גם מגרשי האימונים החכורים הנוכחיים שייכים ל'ועד למען'. כשמחלקת הכדורגל של הלוזונים החלה לחלום בגדול, התחילו הפזילות לכיוון שטחי הנדל"ן. בסרט תיעודי בערוץ הראשון מ-1997, שמתאר את עלייתם של הלוזונים במכבי פ"ת, מתייחס עמוס לוזון כבר אז לקרקעות בכפר מעש, ומבלי לפרט יותר מדי אומר למצלמות כי "זו תהיה הירושה שלנו".

עמוס לוזון / צלם: אלון רון

"לפני בערך 20 שנה, כשהגיעו הלוזונים לכדורגל, הם ביקשו לקנות את האגודה", מספר צבי מנדל, מדור המייסדים ומי שמשמש כחבר בוועד האגודה. "אמרנו להם שאנחנו לא למכירה. לא הסכמנו בשום אופן. אמרנו להם, 'אתם רוצים לנהל את הכדורגל? בבקשה'. הם ניהלו את זה בסדר גמור, אבל אחרי כמה שנים הם באו אלינו, ל'ועד למען', ואמרו - 'חסר לנו כסף בכדורגל, אנחנו צריכים בערך מיליון דולר, לקנות שחקנים וכולי. תמשכנו את הקרקע בכפר מעש, ואנחנו נשלם את הלוואה'. ככה חתמנו על שטר המשכנתא מול בנק דיסקונט. אבי (לוזון) היה אז בדיסקונט, והוא סידר שם את ההלוואה. הם (מחלקת הכדורגל) שילמו את ההלוואה והריבית, עד שלפני שנה וחצי הפסיקו לשלם". ההלוואה המקורית עמדה על סכום של 4.8 מיליון שקל.

"ברגע שנתנו בזמנו את ההלוואה הם התחילו להשתולל ולהשתגע. עמוס מינה את עצמו לנשיא. אין דבר כזה נשיא, מה זה נשיא? זה הכל בבל"ת. אנחנו לא עושים מהומות, אז שיקרא לעצמו נשיא. הוא לא בעלים של אף אחד. גם המגרשים הם בבעלות 'הוועד למען'. הם (הלוזונים) השתלטו בכוחנות, בסגנון שאנחנו לא היכרנו מעולם".

בהמשך, טוענים ב'וועד למען', כדי למנוע השתלטות על הנכסים של האגודה - קיבלו ל'ועד למען' חברים חדשים על מנת ליצור רוב חזק לגוף המייסדים ובכך לסגור הרמטית כל ניסיון של אנשי הכדורגל להשתלט על האגודה. בשבוע שעבר (18.2) הגיע מכתב רשום ל'ועד למען' מסניף דיסקונט בבני ברק ובו דרישה לפירעון מיידי של ההלוואה, שצמחה לסכום של 5.28 מיליון שקל. כאן יש לציין כי ההלוואה הזאת שאמורה ליפול על כתפיה של מחלקת הכדורגל, היא בנוסף להלוואות נוספות שלקחה בשנים האחרונות העמותה המנהלת את הכדורגל, והן בפני עצמן עומדות על מיליוני שקלים.

הלחץ הכלכלי שבו נמצאת מחלקת הכדורגל וההלוואה שיושבת על הצוואר, הביאה בחודשים האחרונים למכבש לחצים מצד אנשי מחלקת הכדורגל לפעול למכירת הנדל"ן. "הם רוצים שהמגרש יימכר וכל הכסף ילך לכדורגל. זה ברור. ואז הם חושבים שהם יקנו עם הכסף הזה שחקנים, את די סטפאנו ופושקש. זה לא יקרה. הם לא יראו שקל מהכסף הזה", מסביר צבי מנדל. "הצעתי להם פיתרון קלאסי - ממילא יורדים השנה ליגה, בואו תמכרו את כל הכוכבים שהבאתם, יהיה כסף, ותחזירו לבנק. יש לנו נוער, תגדלו אותו. אותם זה לא מעניין, הם רוצים את הכסף. הם מבקשים מאתנו לכסות את ההלוואה, אבל לתת לנו לדעת מה הולך שם במחלקת הכדורגל הם לא מוכנים. אנחנו לא יודעים מה הם עושים עם הכסף בכדורגל".

וכאן בדיוק נכנס לתמונה יו"ר ההתאחדות אבי לוזון.

***

סיפור ניגוד העניינים של אבי לוזון ומכבי פ"ת שעלה בחודשים האחרונים בעניין המאבק בין משרד הספורט לבית ההתאחדות לכדורגל, כבר נטחן מכל הכיוונים. ובכל פעם הוא צץ מחדש: לא מזמן דווח ב"מעריב" על כניסה לחדר השופטים בעת משחק של מכבי פ"ת; או המינוי של בנו ייטב למאמן הקבוצה; במקרה הזה, אבי לוזון מעורב עמוק מאוד ובאופן פעיל בניסיון לשחרר את הפלונטר הנדל"ני. לוזון הוא חבר ב'ועד למען מכבי פ"ת', וככזה תמיד יכול לטעון כי הוא פועל לטובת האינטרסים של 'הוועד למען' ולא של מחלקת הכדורגל. רק שלכולם ברור שהאינטרסים למכירה במקרה הזה הם בעיקר של מחלקת הכדורגל, שחייבת כסף כמו אוויר לנשימה כדי להמשיך לפעול.

מעיון בפרוטוקולים של 'הוועד למען' עולה, כי לא רק שאבי לוזון מגיע לישיבות הוועד, אלא יש לו חלק מרכזי בפעילות למכירת השטח בכפר מעש. "בישיבה האחרונה היו צרחות אימים", מספר אחד מהנוכחים בישיבה. "בין היתר היה שם אבי לוזון. בטח שהיה".

- מה היה נושא הישיבה?

"ההלוואה, המגרשים".

- מה אבי רוצה מהמגרשים?

"למכור".

לפני מספר שבועות נפגש אבי לוזון עם איש העסקים צביקה דגני, מבעלי סוכנות הגז דו-גז, וניסה להגיע איתו למתווה למכירת הקרקעות. הפגישה הסתיימה ללא תוצאות.

תגובות

בהמשך לפניית "גלובס" לכתבה, מסר יו"ר ההתאחדות אבי לוזון: "מפאת כבודו של צבי מנדל אסתפק ואומר רק כי טענותיו והפרטים שהוא מציין הם עיוות מוחלט של המציאות. ההלוואה שנלקחה לפני יותר מעשור לא היתה לטובת מכבי פ*ת אלא לטובת 'הוועד למען מכבי פ"ת', כך שלמועדון הכדורגל אין כל חוב. לא במקרה הדרישות של בנק דיסקונט, נותן ההלוואה, מופנות כלפי הוועד ולא כלפי מועדון הכדורגל. הפגישה שלי עם צבי דגני לא קשורה בשום אופן לקבוצת הכדורגל של מכבי פ"ת, והיא אכן לא הניבה נכון לעכשיו תוצאות".

ממכבי פ"ת לא נמסרה תגובה. עמוס לוזון לא הגיב לפניית גלובס.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות