הזדמנות השקעה: מניות אבטחת מידע במחירי מבצע

‎‎‏אחרי שטסו מיד עם הנפקתן וצנחו כמעט באותה המהירות, מספר מניות אבטחת מידע מהוות כעת הזדמנות

‎‎אירועי השבועות האחרונים בוול סטריט השאירו בוודאי חלק גדול מהמשקיעים - המוסדיים ובוודאי הפרטיים - עם הרגשה שעדיף, לפחות בזמן הקרוב, להחזיר את הסכומים הפנויים לחשבונות מק"מ פשוטים בבנקים. לא צריך להתעמק יותר מדי בהתלבטויות של הפרשנים בכדי להבין שהשוק רועד כרגע, והמניה שנראתה כוכבת ודאית לשנים הקרובות, יכולה פתאום לספק אכזבה גדולה.

חלק גדול מחוסר הוודאות בשוק המניות מגיע מחברות שנכנסו תחת ההגדרה של מניות "מומנטום". כלומר, מניות שנהנו מגל ההתלהבות ששוטף את השוק, ורלוונטי בעיקר לחברות טכנולוגיה שהנפיקו באחרונה. רשימה מכובדת שכזו אפשר למצוא בתחום אבטחת המידע, שסיפק לא מעט התרגשות בחודשים האחרונים. חברות כגון ‏FireEye‏ , או ‏Barracuda Networks‏ (סימול ‏CUDA‏) ו-ורוניס הישראלית (‏VRNS‏) הנפיקו בחודשים האחרונים, וכמעט מיד טסו לגבהים שהפכו אותן ליקרות יחסית לנקודת הפתיחה.

המקרה של ‏FireEye‏ הוא מייצג. החברה התכוונה לצאת להנפקה ראשונית בספטמבר, לפי שווי של סביב 12 דולר למניה. מספר ימים לפני ההנפקה היא העלתה את השווי המתוכנן ל-15-17 דולר למניה, וערב ההנפקה השווי טיפס ל-20 דולר ואפשר לחברה לגייס מעל ל-300 מיליון דולר - כמעט פי 2 מכפי שהתכוונה במקור. היום הראשון של המסחר הקפיץ את המניה ב-80% לשווי של 36 דולר - כמעט פי 3 מהשווי המתוכנן הראשוני.

‏FireEye‏, שצפויה לסיים את 2014 עם מכירות של כ-410 מיליון דולר - צמיחה פנומנלית של כ-150%, והפסד פנומנלי לא פחות של כ-2 דולר למניה - המשיכה במסע צפונה. בתחילת מארס נגעה מניית החברה בשווי של 97 דולר, ומשם החלה ליפול, כאשר כוונות החברה לבצע הנפקה משנית, נותנת לה דחיפה בכיוון הנכון. המכירות האינטנסיביות במניות הטכנולוגיה הנחיתו את מניית החברה לסביבות ה-49 דולר לפני כשבועיים.

האם עכשיו עשויה החברה להיכנס לרשימת "הזדמנויות הקנייה", או שהיא עדיין יותר מדי יקרה? נכון לעכשיו, מרבית האנליסטים נשארו עם ההמלצות הקודמות, רובן חיוביות על החברה ועל התחום בכלל. בתוך הסערה סביב המניה, שאיבדה קרוב ל-50% משוויה בתוך מספר שבועות, פרסם בית ההשקעות ‏Wedbush‏ דוח חיובי על החברה, והעלה את דירוג המניה ל"תשואת יתר" עם מחיר יעד של 72 דולר. יום קודם לכן החל בנק ההשקעות ‏FBN‏ לסקר את החברה בהמלצת "תשואת יתר" ומחיר יעד של 65 דולר למניה.

‎‎סיקור אוהד

המקרה של ‏FireEye‏ מודגם בהיקפים קטנים יותר גם אצל ורוניס ו-‏Barracuda‏. ורוניס הצליחה להנפיק בתזמון מושלם, רגע לפני ה"תיקון" הכבד בנאסד"ק, ואחרי הגאות במניות חברות אחרות. מניית החברה טסה כמעט מייד ב-140% לשווי של 53 דולר, לעומת השווי בהנפקה של 22 דולר. הירידה החדה בשווי המניה בשלושת השבועות האחרונים (ל-26 דולר למניה), הביאה את בנק ההשקעות ברקליס לעדכן את הסיקור של החברה להמלצת "תשואת יתר" ומחיר יעד של 42 דולר.

השבוע (ג') החל בית ההשקעות ‏‏Imperial Capital‏ לכסות את ורוניס בהמלצת "תשואת יתר". המניה הגיבה בטיפוס של 11%, שמשקף שווי חברה של 720 מיליון דולר. ‏‏Imperial‏ החל לסקר בתחילת החודש גם את חברת ‏Barracuda‏. גם במקרה זה, הוא הצטרף עם סיקור אוהד, המלצת "תשואת יתר" ומחיר יעד של 40 דולר למניה, לאחר שמניית החברה איבדה יותר מ-30% משוויה במשך חודש מארס.

שלוש החברות האלו, שהיו הנפקות חמות בחודשים האחרונים, לא סיפקו למשקיעים, שמצוידים פחות ביכולות מחקר לטווח ארוך, אפשרויות רבות להיכנס להשקעה בהן במחיר נוח. אך לפחות על פי רוב האנליסטים שמסקרים אותן, הקריסה בשווי החברות אכן מהווה כעת הזדמנות קנייה. ‏‏‎‎‏

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988