"ניוזוויק" בשלו: מרגל ישראלי ניסה להציץ לאל גור באמבטיה

במאמר נוסף מאשים השבועון האמריקאי את ישראל בפעולות ריגול אגרסיביות נגד ארה"ב במשך "עשרות שנים" ■ בעקבות המאמר הקודם קבעה ישראל: "איננו מרגלים בארה"ב. נקודה"

למרות הכחשה גורפת ונזעמת של ישראל, מוסיף "ניוזוויק" לטעון שישראל "נתפסה" בפעולות ריגול אגרסיביות נגד ארה"ב במשך "עשרות שנים", והיא עדייין מוסיפה לעשות זאת. פשוט לא עוצרים מספיק סוכנים ישראלים שמבצעים פעולות אלה, נאמר בדיווח.

לפני פחות משבוע דיווח האתר של "ניזוויק", כי בשימועים מסווגים בקונגרס אמרו אנשי ריגול נגדי בשירותי המודיעין האמריקאיים, ש"ידידינו" הישראלים הרחיקו לכת ו"חצו קווים אדומים" בפעילויות הריגול שלהם בארה"ב. הם טענו, שפעולות אלה מבוצעות באמצעות משלחות סחר וחוזים לפרויקטים משותפים בתחומי טכנולוגיה צבאית.

תחת הכותרת "ישראל אינה מפסיקה לרגל אחר ארה"ב", כתב אז האתר, בציטוט מאותם אנשי מודיעינים אמריקאיים, שהמטרה העיקרית של הריגול הישראלי בארה"ב היא סודות תעשייתיים וטכנולוגיים. בעקבות אותו מאמר, פרסמה שגרירות ישראל בוושינגטון הכחשה חד-משמעית: "ישראל אינה מרגלת בארה"ב. נקודה".

אך בדיווח חדש בסוף השבוע, מפרסם האתר מה שהוא מתאר כדוגמאות לריגול הישראלי. הטענה הבולטת ביותר היא, שמרגל ישראלי נתפס על חם בתעלת האוורור מעל חדר האבמטיה בסוויטה במלון של סגן הנשיא לשעבר, אל גור, בעת ביקורו בישראל לפני 16 שנה. לדברי גורם בכיר לשעבר בשירותי המודיעין האמריקאי, שמצוטט באתר, שהה סוכן של השירות החשאי בחדר האמבטיה בסוויטה של גור, לפני שגור הגיע למקום.

"צוות השירות החשאי אבטח את הסוויטה ועזב אותה לפני בוא סגן הנשיא, ורק סוכן אחד נשאר בה, והחליט ללכת לשירותים", סיפר המקור. "בעודו נמצא בשירותים, שקוע במחשבות, שמע הסוכן רעש בתעלת האוורור, והבחין שהמכסה בפתח התעלה מוזז מבפנים, ובחור מתחיל לצאת ממנה אל החדר".

הסוכן האמריקאי החליט לא לשלוף את אקדחו אלא הסתפק בהשמעת שיעול והבחור חזר לתעלת האוורור, לדברי המקור. יש שרואים בתקרית הזו מטפורה מתאימה לתיאור היחסים מאחורי הקלעים בין ישראל לארה"ב, אומר האתר. הוא מגדיר את ישראל וארה"ב כ-frenemies, כלומר "ידידות-אויבות" אפילו בתקופות הטובות ביותר ביחסיהן.

תקרית חדר האמבטיה "עברה את הגבול" של התנהגות קבילה בין שני שירותי מודיעין ידידותיים, אך מאחר שהיה מדובר בישראל, העדיפו פקידי רשות אמריקאים להשקיט את העניין, אומר "ניוזוויק".

בעקבת הדיווח הקודם ב"ניוזוויק", נטען בתקשורת הישראלית, גם ב"גלובס", שבחוגים ישראליים, בירושלים ובוושינגטון, שורר זעם על הנימה האנטישמית בכתבה. אולם הגורם המודיעיני הבכיר לשעבר שמצוטט בדיווח החדש של האתר מכחיש את טענת האנטישמיות. מקור זה, שמתואר בעל היכרות אינטימית עם הריגול הישראלי, אמר: "ישנה קבוצה קטנה של אנשים שעבדו בעבר על 'התיק הישראלי' כסוכני סי.איי.איי, אף.בי.איי, או שירותי מודיעין צבאיים, שמריעים עכשיו על הדיווח ב'ניוזוויק'. אף אחד מהם אינו אנטישמי. למעשה, אין לכך כל קשר עם אנטישמיות. יש לכך קשר לטיפול בכפפות משי שמקבלת ישראל בארה"ב על מעשים שאילו יפן או הודו היו עושות אותן, הם היו מוגדרים כשערורייתיים".

הורו לישראלים "להפסיק לשחק בקקה"

החל באמצע שנות ה-90, זמן רב לאחר שישראל הבטיחה להפסיק לרגל בארה"ב בעקבות פרשת פולארד, נאלצו מקבלי החלטות באף.בי.איי לזמן דרך קבע סוכנים ישראלים, כדי לנזוף בהם על פעולות ריגול אלה או אחרות, אמרו ל"ניוזוויק" שני סוכני ריגול נגדי לשעבר.

בעשור שחלף מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001, זומנו הישראלים "עשרות פעמים" לרשויות בוושינגטון ונאמר להם "להפסיק לשחק בקקה", כהגדרת בכיר לשעבר באף.בי.איי. אבל, כ"בעלת ברית", ישראל חמקה כמעט תמיד ללא אזהרה.

למרות ה"הרצאות" של אף.בי.איי, שהושמעו בדרך כלל באוזני הנציג הבכיר לענייני מודיעין בשגרירות ישראל בוושינגטון, הישראלים לא התרגשו, לדברי אמריקאי אחר שעבד בשירותי המודיעין של ארצו.

"אינך יכול להביך ישראלי", אמר גורם זה. "פשוט אי אפשר להביך אותם. גם אם אתה תופס אותם על חם, הם ימשכו בכתפיים ויאמרו: "אוקיי, ומה עכשיו"? ברקע נמצא תמיד "הלובי הישראלי" רב-העוצמה, שמוכן להגן על ישראל מפני כל מה שנתפס כניסיון לפגוע בה, אומרים אנשי המודיעין האמריקאי לשעבר.

אחד מהם טען, כי הוא הסתכן תדיר שיעורר עליו את זעמה של ישראל בגלל התדרוכים השגרתיים שנתן למדענים, אנשי עסקים ופקידי ממשל אמריקאים לפני שיצאו לפגישות או ועידות בישראל.

עוד נטען במאמר של "ניוזוויק", כי פקידי רשות ואנשי עסקים ישראליים מנסים לפתות מטרות אמריקאיות אטרקטיביות כדי לבקר בישראל. נציגי מפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון) הם מקור לדאגה בקרב שירותי הריגול הנגדי של ארה"ב, לדברי איש מודיעין אמריקאי לשעבר. "לנציגים אלה הייתה סיבה סבירה לכאורה להשתתף בכל אותן ועידות ולבקר במתקנים של תעשיות ביטחוניות אמריקאיות. זה היה כיסוי גדול לריגול תעשייתי".

מקור מודיעיני אחר סיפר על שיחה עם מדענית אמריקאית ששימשה לדבריה מטרה לקבוצה של ישראלים, שניסו להוציא ממנה מידע. היא התקשתה להאמין באיזו טכניקות השתמשו הישראלים כדי לדלות ממנה את המידע המבוקש, אמר המקור. הוא סיפר, שהישראלים מנסים להזמין מטרות אמריקאיות מבוקשות לישראל, "להשקות אותם, להאכיל אותם, להעריך אותם, לראות מה החולשות שלהם".

לדבריו, פקידי ממשל אמריקאים שבאו לישראל קיבלו הצעות לצרוך סמים. "הסמים, נשים שבאות לחדר שלך. הישראלים מנסים כל דבר, ולא חשוב עד כמה בכירה המטרה".

צרו איתנו קשר *5988