בג"ץ סירב לבקשת יוניברסל לצו ביניים נגד הרשות השנייה

חברת המדיה מקבוצת מקאן-אריקסון ביקשה לבטל את סמכות ועדת שחם מטעם הרשות השנייה, שקבעה מגבלות בתחום רכש המדיה

בג"ץ לא נענה לבקשתה של יוניברסל מקאן להוציא צו ביניים עד לדיון בעתירת מקאן לצו מניעה נגד הרשות השנייה, שאמור לעצור את יישום מסקנות ועדת שחם.

כזכור, חברת המדיה יוניברסל מקאן מקבוצת מקאן-אריקסון הגישה לפני ימים ספורים עתירה לבג"ץ נגד הרשות השנייה, שבה היא מבקשת לבטל את סמכות ועדת שחם, שקבעה רף של 25% שיכולה חברת מדיה להוות מכלל הכנסות זכייניות הטלוויזיה.

הטענות המרכזיות של מקאן מתמקדות בכך שלוועדה לא הייתה סמכות חוקית לפעול כפי שפעלה, שמינויו של יעקב שחם לתפקיד יו"ר הוועדה בעייתי מאחר שיש לו לכאורה אינטרס שכסף יועבר לעיתונות, ושהמהלך יועד להחליש את כוחה של מקאן בשוק.

מקאן טענה בעתירה כי היא מתעתדת לעמוד ברף שקבע הממונה על ההגבלים העסקיים, לפיו יוגבל כוחה לכדי 25% מהפרסום בשעות הפריים, והוסיפה כי בשלב זה עומד חלקה בפריים על כ-26%.

בשנה האחרונה פעלו בשוק שני גורמים שבחנו את שוק המדיה: הממונה על ההגבלים העסקיים וועדת שחם. שניהם הגיעו למסקנה כי יש להגביל את כוחן של חברות המדיה בשוק.

הממונה התייחס לכוחה של מקאן כחלק מהבקשה שהגיש המשרד להאריך את שיתוף-הפעולה עם גליקמן-נטלר-סמסונוב, וקבע כי הוא מהווה חשש לפגיעה בתחרות בשוק. לפי הממונה, יש להגביל את כוחה של מקאן כך שלא יהווה יותר מ-25% מהפרסום בזמן צפיית השיא.

כפי שפורסם ב"גלובס", כתוצאה מהחלטת הממונה החלה יוניברסל להסיט תקציבים מהפריים-טיים לשעות אחרות, אך גם כעת הנתח שלה בשעות צפיית השיא גבוה מהרף שקבע הממונה. ביוניברסל טוענים לנתח של 26%, ואילו בשוק טוענים כי הוא עומד על כ-30%.

ועדת שחם, שמונתה על-ידי הרשות השנייה, החמירה עם השוק אף יותר וקבעה כי הרף שיש להציב יתייחס ל-25% שיכולה חברת מדיה להחזיק מתוך כלל הכנסות הזכייניות, ולא רק יחסית לשעות צפיית השיא.

מועצת הרשות השנייה אישרה את ההחלטה, ויישומה אמור להתחיל בעוד כחודש וחצי. צו המניעה, אם היה מתקבל בשלב זה, היה עוצר את התהליך עוד לפני צאתו לדרך. לכן, ברשות השנייה מתייחסים אל החלטת בית המשפט כאל סוג של רוח גבית בטיפולה של הרשות בהגבלת כוחן של חברות המדיה.

תגובת מקאן לא נמסרה עד לפרסום הידיעה.

צרו איתנו קשר *5988