המשטרה: מוקד 100 כשל בשיחת החטופים; 5 שוטרים יודחו

המודחים: קצין אג"מ מחוז ש"י, ראש ענף המבצעים במחוז ש"י, מפקד המשל"ט במחוז ש"י, אחראית מוקד 100 במחוז ש"י ואחראי המשמרת במוקד ■ המפכ"ל דנינו: "אי-מתן מענה הולם לקריאת מצוקה של אדם הוא אירוע בלתי נסלח"

רב ניצב מפכל יוחנן דנינו משטרה / צלם: יוסי כהן
רב ניצב מפכל יוחנן דנינו משטרה / צלם: יוסי כהן

שוב הש"ג אשם? המשטרה מכריזה על כשל חמור בהתנהלות מוקד 100 בעת חטיפת הנערים הנעדרים ועל שורת הדחות של שוטרים המעורבים בכישלון. עם זאת, ממסקנות ועדת הבדיקה עולה כי אף בכיר במשטרה לא ישלם על המחדל.

ועדת הבדיקה שמינה מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, בראשות ראש חטיבת השיטור תת-נציב משה ברקת, לבדיקת הטיפול המשטרתי בשלבים הראשונים של אירוע חטיפת הנערים בליל ה-12 ביוני 2014, בדגש על הטיפול בשיחת המוקד שהתקבלה במחוז ש"י, הגישה היום (ב') את ממצאיה ואת המלצותיה למפכ"ל.

ועדת הבדיקה מצאה כי "נפל כשל חמור בהתנהלות מוקד 100 במחוז ש"י בכל הנוגע לטיפול בשיחה שהתקבלה במוקד, בהקשר של אמות-המידה המקצועיות המצופות מבעלי תפקידים במוקד בכל הרמות, כאשר כשל זה חצה על פניו את שדרת השוטרים, הקצינים והמפקדים הנוגעים בעניין".

בהמשך לכך ממצאי הוועדה כוללים מסקנות אישיות ומסקנות מערכתיות, בכל הקשור להתנהלות המוקד במחוז ש"י.

המפכ"ל דנינו החליט לאמץ את עקרי ההמלצות ולהחמיר עם חלק מההמלצות האישיות שהומלצו על-ידי הוועדה. נוכח חומרת הכשל האמור, הורה המפכ"ל על נקיטת צעדים פיקודיים משמעותיים כלפי המפקדים, הקצינים והשוטרים שהיו מעורבים בטיפול בשיחה שנתקבלה במוקד 100 - בין במעורבות אישית וישירה ובין במעורבות מכוח אחריותם הפיקודית.

שורת הדחות

במסגרת זו הורה דנינו על העברה לאלתר מתפקידם של המעורבים, ובהם גם קצינים בכירים, כמפורט להלן:

א. קצין אג"מ מחוז ש"י - יודח מתפקידו לאלתר, ותירשם לו הערת מפקד בגין אחריותו כמפקד הממונה על המשל"ט.

ב. ראש ענף המבצעים במחוז ש"י - תירשם לו הערת מפקד בגין תפקודו הלקוי כמפקד הממונה על המשל"ט.

ג. מפקד המשל"ט במחוז ש"י - יודח מתפקידו לאלתר, ותירשם לו הערת מפקד בגין אחריותו הפיקודית על יחידות המשל"ט ועל הכשלים שנפלו בתפקודם. בנוסף לכך, לא ישמש בתפקיד פיקודי לתקופה בת 3 שנים.

ד. אחראי המשמרת במוקד - יודח מתפקידו לאלתר, והמשך שירותו במשטרת ישראל יישקל.

ה. אחראית מוקד 100 במחוז ש"י - תודח מתפקידה לאלתר, והמשך שירותה במשטרת ישראל יישקל.

ו. המוקדן שוטר החובה במוקד מחוז ש"י - נמצא כי פעל כמצופה ממנו בנסיבות העניין, ולא נמצא כשל בתפקודו.

בנוסף לכך, נוכח המסקנות המערכתיות של ועדת הבדיקה, הורה המפכ"ל להעמיק במספר היבטים העולים מן הדוח בנוגע לסוגיית המשל"טים במשטרת ישראל, ומינה את הסמפכ"ל, ניצב ניסים מור, לעמוד בראש צוות ארצי אשר יבחן את הדרכים ליישום המלצות הוועדה בהיבטים הקשורים למוקדי 100, ולהוסיף עליהן המלצות נוספות ככל שידרש.

משפחות החטופים עודכנו בממצאי הדוח באופן אישי על-ידי יו"ר ועדת הבדיקה.

"אירוע בלתי נסלח"

מפכ"ל המשטרה הדגיש בהחלטתו כי "מדובר בכשל חמור ביותר, הנוגע בטיפול שגוי בקריאת מצוקה של אדם, עת שפנה למוקד 100 של המשטרה, וכשל מסוג זה אסור שיקרה, ואל לנו לעבור עליו לסדר היום.

"משטרת ישראל אמונה בראש ובראשונה על ביטחון אזרחיה, ובעניין זה מוקד 100 ניצב בקו הקדמי של התודעה הציבורית, ככתובת אליה הוא פונה עת נקלע למצוקה ובמטרה לקבל מענה במגוון מצבי חירום והצלה.

"במקום שיש ספק - אין ספק! אי-מתן מענה הולם לקריאת מצוקה של אדם הינו אירוע בלתי נסלח בכל קנה-מידה, ויש בו כדי לקעקע בסופו של יום את אמון הציבור במשטרה, שהינו אבן יסוד-בפעילות המשטרתית.

"משטרת ישראל הוכיחה גם הפעם את יכולתה לבצע בדק-בית, להפיק את הלקחים הנדרשים ולתקן את הדרוש תיקון תוך כדי תנועה. אמרתי בעבר ואני אומר זאת שוב, כי משטרת ישראל הינה ארגון שהמשמעת והערכים הם נר לרגליו, ואנו לא נתפשר על סטייה מערכים ומנורמות מקצועיות אלה".

צרו איתנו קשר *5988