הותר לפרסום: השב"כ סיכל הפיכה של חמאס ביו"ש

93 פעילי חמאס נעצרו במהלך פעולה של צה"ל ושב"כ לסיכול השתלטות על הרשות הפלסטינית עוד במהלך מבצע "צוק איתן" ■ התשתית שנעצרה תכננה להוציא לפועל פיגועים רבים וקשים בישראל ובגדה

חאלד משעל / צילום: רויטרס
חאלד משעל / צילום: רויטרס

שב"כ וצה"ל סיכלו השתלטות על חמאס על הרשות הפלסטינית: היום (שני) הותר לפרסום כי מפקדת חמאס בטורקיה תכננה לבצע הפיכה ברשות הפלסטינית על-ידי תשתית צבאית רחבה של הארגון שפעלה בירושלים ובגדה המערבית.

על-פי התוכנית שנבלמה, תשתית חמאס הייתה אמורה להוציא לפועל פיגועים בישראל ולערער את היציבות הביטחונית ביהודה ושומרון, עוד במהלך מבצע "צוק איתן", על מנת לפתוח "חזית שנייה" מול ישראל.

מערכת הביטחון פעלה במשך ארבעת החודשים האחרונים כדי למנוע את הפעילות העוינת של חברי התשתית ועצרה 93 פעילי חמאס. 46 מתוכם הועברו לחקירה. בשב"כ מעריכים כי גם גורמים הממוקמים בירדן סייעו לתשתית הארגונית, וכ-2 מיליון שקל הוברחו ליהודה ושומרון למטרות טרור על-ידי שליחים. כספי הטרור שימשו את חברי התשתית לרכישת אמצעי לחימה ודירות מסתור.

במהלך הפשיטות הרבות של כוחות הביטחות נתפסו כספים של ארגון חמאס בסכום של למעלה מ-600,000 שקלים, וכן רכב בשווי דומה. כמו כן הוסגרו לידי כוחות הביטחון אמצעי לחימה רבים, בהם 24 רובים, 6 אקדחים, 7 מטולי רקטות, מחסניות ותחמושת.

בראש התשתית הצבאית שנתפסה עמד ריאד נאצר, מראשי הנהגת חמאס ברמאללה. נאצר, תושב דיר-קדיס שבגדה בן 38, ריצה בעבר מספר תקופות מאסר בישראל בגין פעילות בחמאס, ונעצר מנהלית כבר בחודש דצמבר האחרון. על-פי ההערכות, נאצר גויס על-ידי פעיל חמאס הבכיר צאלח אלערורי, שריצה גם הוא עונשי מאסר וכיום משמש כראש מרחב הגדה במפקדת חמאס בחו"ל מתגורר בטורקיה.

מחקירתו של נאצר בשב"כ עלה כי התשתית פעלה למימוש תוכנית סדורה של מפקדת חמאס בחו"ל להפלת השלטון ולהשתלטות על יהודה ושומרון באמצעות הוצאה לפועל של "פיגועים קשים". לצורך הפעילות אותרו וגויסו פעילים רבים, בהם סטודנטים ואקדמאים בעלי ידע בכימיה והנדסה.

עוד טען נאצר בחקירתו כי מפקדה קדמית של חמאס בירדן ניהלה את העברת הכספים ורשת השליחים המסועפת. בשב"כ טוענים כי באמצעות רשת של שליחים לירדן ולטורקיה הוכנסו לשטח כספי טרור בהיקף של מאות אלפי דולרים. בדירות המסתור שנרכשו באמצעות כספים אלו התחבאו מבוקשים והטמינו אמל"ח, וחלק מהאתרים אף שימשו כמעבדות לייצור רקטות.

בין העצורים הנוספים בפרשה: ד"ר למחשבים שגויס במלזיה והוכשר להצפין אגרות של חמאס ולתקוף מחשבים, בכיר במערך ה"דעווה" (התשתית האזרחית) של חמאס בירושלים ששימש כשליח התשתית בירדן והעביר מסרים, ותושב חברון שפעל לגיוס חוליות צבאיות לביצוע פיגועי חטיפה, ירי והפעלת מטעני תופת.

"חשיפת התשתית, מהרחבות והענפות שהכרנו, מצביעה על המסוכנות הגבוהה הגלומה בפעילות מפקדת החמאס בחו"ל, נוכח כוונותיה האסטרטגיות של חמאס למוטט את הרשות", נמסר משירות הביטחון הכללי. "האמור מצביע על כוונות לייצר סדרת פיגועים במהלך רוחב חריג בהיקפו ובחומרתו. סיכול התשתית מנע מחמאס אפשרות למימוש פיגועים ופעולות טרור ביהודה ושומרון ובישראל, לרבות בזמן מבצע 'צוק איתן'".

צרו איתנו קשר *5988