שר השיכון אריאל: "מחירי הדירות יירדו ב-2015"

שר השיכון: "המדינה משקיעה 4.5 מיליארד שקל במשבר הדיור, אז אם זה לא מבהיר שהולך להיות שינוי, מה כן?" ■ הבטיח לשווק 70 אלף דירות רק במרכז הארץ בשנים הקרובות - אך לא התייחס לירידה בהתחלות הבנייה

אורי אריאל / צילום: רפי קוץ
אורי אריאל / צילום: רפי קוץ

"מחירי הדירות ייבלמו ויירדו ב-2015 מהסיבה הפשוטה ששתי התוכניות מע"מ אפס,ומחיר מטרה, ייכנסו לתוקף במקביל וזה יעבוד" כך אמר היום שר השיכון אורי אריאל בוועידה הכלכלית לאומית של "כלכליסט" שהתקיימה במלון דיויד אינטר קונטיננטל בתל אביב.

"נכון שהיתה תקלה, ותוכנית מע"מ אפס התארכה לצד הפגרה בכנסת, אבל התוכנית תעבור בסוף אוקטובר עם פתיחת מושב החורף הבא עלינו לטובה", אמר השר.

אריאל הוסיף כי השינוי יצמח ככל שיהייו יותר שיווקים כולל במרכז הארץ, שלדבריו יביאו לירידת מחירי הדירות וגם במחירי השכירות. "הדבר הזה יתרחש אחרי מחסור של שיווק 100 אלף יחידות דיור שהתפרש על פני 10 שנים ואין סיכוי לחסל מחסור כזה ביום אחד. אנחנו עולים בשיווקים 10% כל שנה ובשנים הקרובות נשווק 70 אלף יחידות דיור רק במרכז הארץ ממתחמים כמו צריפין, סירקין, תל השומר, ראש העין. רק שדה דב זה 16 אלף יחידות דיור בלב תל אביב". יש לציין כי מנגד, אריאל לא התייחס לנתונים על ירידה בהתחלות הבנייה.

אריאל נימק את הביטחון שמפגין בירידה הצפויה לדבריו במחירי הדירות, בכספים שמשקיעה המדינה בתוכניות. "העלות של תוכנית מע"מ אפס היא 3 מיליארד שקל, תוכנית נתיב לדירה מיליארד שקל נוספים, ומחיר מטרה היא תוכנית שהעלות שלה 1.5 מיליארד שקל. כלומר המדינה משקיעה 4.5 מיליארד שקל במשבר הדיור, אז אם זה לא ברור שהולך להיות שינוי, מה כן? חתמנו על הסכמי גג עם רשויות מקומיות שיקבלו את כל התשתיות - גינות ציבוריות, בתי ספר, בתמורה כך שיתנו כל שנה 2500 היתרי בנייה תוך 90 יום. כל עולם הזמנים שאנחנו מכירים יהיה שונה".

נתון נוסף שאליו התייחס אריאל עוסק ב-126 אלף משפחות בישראל שלקחו משכנתאות בעבר מהמדינה, בריביות שהיו אז אטרקטיביות בגובה 4%. "מספיק שמחצית מהמשפחות האלה יפנו לבנקים כדי למחזר את המשכנתאות שלהם בתנאי ריבית יותר אטרקטיביים, גם המדינה תקבל בחזרה כספים שנתנה כהלוואה, וגם המשפחות יחסכו הרבה כסף אחרי שהריבית במשק ירדה כל כך".

"מי שיקנה דירות יד שנייה פראייר"

לדברי מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו, למרות הקשיים הרבים בדרך מע"מ אפס יעבור בסוף אוקטובר, וחסרי דירה יקבלו הנחה אמיתי ברכישת דירה חדשה "פראייר מי שיקנה דירה יד שנייה" אמר בן אליהו. "צריך להבין ש-75% מעסקאות הנדל"ן בשנה הן עסקאות יד שנייה. אם נשקיע בהטבות לרכישת יד ראשונה, הקונים הפוטנציאליים יילכו לקבלנים והמחירים יירדו".

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן אמר מנגד כי הוא צופה שמחירי הדירות יירדו כבר בחודשים הקרובים: "הפיתרון האמיתי למצב נמצא בשיווקים. 60 אלף יחידות דיור נשווק בקרוב במסגרת הסכמי הגג, 1800 יחדיות במודיעין כבר באוויר, ובקרוב נראה גם שיווקים בקרית גת וקרית ביאליק. אם דירה חדשה בקרית גת במרחק חצי שעה מתל אביב תעלה 850 אלף שקל, למה שלא יבואו?"

"הנתונים היום לא מעודדים"

אמיר לזר מנכ"ל לאומי למשכנתאות אמר כי "בשש השנים האחרונות נרשמה עלייה נומינאלית של 90% במחירי הדירות, ובחלק מאזורי הביקוש העלייה אף חצתה את ה-100%. עלייה שעדיין דוחפת את השוק כלפי מעלה. גם הנתונים העדכניים לא נראים מעודדים. בשנה האחרונה עלו מחירי הדירות ב-5.5%, ובמקביל יש ירידה בהתחלות בניה לרמה של פחות מ-40 אלף יחידות דיור לשנה, שזה הרבה פחות מהביקושים השוטפים. וזה מתחבר לאי הוודאות שקיימת בשוק היום. ישנה ירידה של 20% ברכשית דירות חדשות על ידי זוגות צעירים בהשוואה ל-2013 . מדובר בתוצאה של מצב שבו כל השחקנים בשוק יושבי על הגדר. מכל זה ברור שנדרשת מסה של מהלך אקטיבי שכולל גם טיפול אמיתי בצד ההיצע וגם בקרב הגדלת זמינות העובדים. המשק הישראלי עומד בפני אתגרים לא פשוטים וענף הדיור הוא גורם משמעותי להתאוששות וצמחיה למשק בשנים הקרובות".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988