בין הרים ובין סלעים

הרייזר הוא רכב שטח קטן וממזרי, שבלחיצה קלה על הגז מזניק את האדרנלין. אורלי גנוסר לקחה אותו לסיבוב בנחל שילה

עם כל קפיצה של הרייזר, כל התגברות על מכשול, כל עלייה על סלע או על בולדר, עלתה רמת הריגוש ולוותה בפרץ של הנאה. הרייזר הוא רכב שטח קטן וממזרי, שבלחיצה קלה על הגז מזניק את האדרנלין אל על ומספק לטעמי את החוויה המוטורית האולטימטיבית.

הכלי השובב הזה הוא היפראקטיבי ללא תקנה, בעל יכולות טכניות מופלאות, שאף מכשול לא עומד בדרכו. שמו הרשמי הוא פולאריס רייזר 800, וחסידיו מסבירים שהוא משלב יתרונות של טרקטורון עם נוחות ובטיחות של ג'יפ.

נסיעת שטח היא אחד הדברים שאני הכי אוהבת לעשות. משהו בחוויה המוטורית מעניק לי תחושה שיש סיבה לחיים על-פני האדמה. את הרייזר אמנם פגשתי בעבר, והבנתי שמדובר בתופעה, אבל נראה שלא חוויתי אותו כהווייתו עד עכשיו.

בבוקר חם ולח הגעתי למשרדי איי דרייב בקיבוץ עינת, מוכנה לעוד חוויית שטח. במקום חבורת גברים מסוקסים ומנופחים, פגשתי להפתעתי מנכ"לית מלאת מרץ. שגית בונדי-אבני לא הפתיעה את השוביניסטית שאין בי, אלא את הפרופיל האופייני שהכרתי בעולם השטח הגברי, שופע הטסטוסטרון והזיפים. שגית מגיעה מעולם הפקות האירועים, וזה ניכר. הארגון המסודר והמקצועי הצליח להרשים מאוד.

איי דרייב מציעה למלא את שעות הפנאי בטיולים לכל דיכפין - קבוצות, פרטיים, חבורות ועוד. לאחרונה גדל ארסנל הכלים של החברה (17 רייזרים), והיא מציעה טיולים בנהיגה עצמית, עם אופציה להביא את הרייזר מהבית, למי שיש. הטיול הנפוץ ביותר הוא בן שעתיים, ומתמקד בסביבה הקרובה לקיבוץ, שבה שפע של אפשרויות. אני ביקשתי לטייל בנחל שילה, נחל שביקרתי בו בעבר הרחוק והתגעגעתי אליו.

נחל שילה הוא תא השטח הפראי האחרון באזור המרכז. מקורו באזור השומרון, ולמרות קרבתו למרכז, הוא כמעט שאינו מוכר. חלקו חולף בשטחי אש (נא להקפיד ולהיזהר), ויש בו כמה אפשרויות למסלולים.

כמקובל בתחום, הוצמד לנו מדריך מלווה עם תפקיד כפול - מדריך שטח ומדריך טכני. התחלנו בתדריך על נוהלי בטיחות, נוהל שיירה והנחיות נהיגה על הרייזר, ולי כבר דקרו הקוצים לצאת לדהור בשבילים. אחרי התדריך של נמרוד חמו, המדריך הראשי, ואיציק בן-חמו המנהל המקצועי, הצטיידנו במים, במשקפי מגן, בקסדות ובצעיפי הגנה מאבק ויצאנו לדרך.

הדבר הכי מיוחד במסלול היה הנוף שהשתנה תוך כדי תנועה. התחלנו באזור כפרי דליל, שנע בשולי הקיבוץ והיישובים הסמוכים. האתגר הראשון המתין לנו כעבור דקות ספורות כשנכנסנו לתעלת בטון רחבה, שדופנותיה משופעות. בלי להסס הוביל אותנו נמרוד אל מחוץ לתעלה תוך כדי טיפוס על אחד ממורדות הבטון. הזווית הייתה כל-כך מפתיעה שלא היה זמן להיבהל ממנה, ובלי להרגיש הותרנו אותה מאחור.

דקות אחר כך כבר היינו באופרה אחרת, אזור טרשי של עליות ומורדות בין סלעים ובולדרים מפלצתיים. הרייזר דילג עליהם בקלילות כאילו לא היו מכשול בכלל. מרווח הגחון (32 סנטימטרים) ומהלך המתלים (30.5 סנטימטרים) הם אלה שמאפשרים לו לצלוח את המשימה בלי להתרגש.

המנוע החזק מונע מאמץ יתר, וכך נבנית חוויית נסיעה נוחה להפליא. לנוחות מצטרף גם אלמנט הבטיחות, בזכות כלוב הגנה מחוזק ורצועות בטיחות מעוגנות היטב. אחרי מסע דילוגים הגענו לישורת בתוך עמק רחב. חצינו את הנחל שהתפתל בו כמה פעמים. מסביב שדות שהצהיבו ובשוליהן גבעות שתחמו את העמק.

בקצה הדרומי התלבטנו בין טיפוס על שלוחה מזרחה לתצפית וחזרה, או טיפוס על השלוחה הדרומית שמאפשר לנו להאריך את הטיול. הלכנו כמובן על אופציה ב', וזו הייתה החלטה מבריקה. המעלה שהמתין לנו היה קשה אך מתוק, ורצוף קטעים טכניים מאתגרים ומלאי פאן-פאן-פאן. ייתכן שחסרי ניסיון יהססו ויחששו למראה מדרגות האבן הגבוהות וערימות הסלעים שמרעידות כל חלקה טובה, אבל כשרואים את נמרוד מדלג מעליהן בקלילות של איילה, קשה שלא לרצות להתנסות באקשן רווי האדרנלין. המעלה הטכני לא היה ארוך, אך היה מענג, וכשהגענו לראשו עצרנו לצפות בדרך שעשינו. הנוף היה מהפנט. העמק למרגלותינו נצבע בצהוב של שמש וחמסין, ונקודות מוריקות עיטרו אותו. רק המעלה שצלחנו נראה מרחוק כמו עוד עלייה פשוטה.

החלק הבא הפתיע. יצאנו מאזור הטרשים החשופים ונכנסו לשטח מיוער ומוצל. הנוף התחלף לעצי אורן ואיקליפטוס. השבילים לא היו מסולעים כל-כך, ואוויר טוב נשב. בחלקת יער קטנה עצרנו לקפה ולתה, ובהפוגה הנעימה הרשינו לעצמנו להשתחרר.

מכאן חזרנו בקטע כביש קצר, לא לפני שגלשנו בירידה מפחידה באמת, ואחריה, דרך חלקות חקלאות עם מטעים, פרדסים ושדות, שבנו לקיבוץ מכוסים אבק. הרגשתי שקיבלנו תמורה מלאה, והכיף שהצטבר היה שווה כל רגע.

רוב הטיולים נתפרים לפי דרישה, מטיולים קצרים של ליל ירח מלא בני שעתיים ועד טיולי ארבעה ימים עם ארוחות ועם לוגיסטיקה מלאה. יש גם טיולים בתאריכים נבחרים שאליהם אפשר להירשם ולהצטרף. עקב אכילס הוא המחיר הגבוה, 700 שקלים לטיול בן שעתיים.

טל' 1599-50-99-50, .www.idrive.co.il

פסטיבל מתוק כדבש

מריחים כבר את ראש השנה: החצבים פורחים, הרימונים מבשילים ופסטיבלי הדבש מלבלבים. כמדי שנה לפני החג מציעה מועצת הדבש שפע פעילויות במרכזי המבקרים במכוורות ברחבי הארץ, להכרת עולם הדבורה והדבש. בין הפעילויות: הדגמת פעולתם של הדבוראים, התנסות ברדיית דבש, טעימות דבש בטעמים שונים, שיחות, דברי הסבר על דבורים ועל התהליך ועוד.

פרטים באתר מועצת הדבש:

www.honey.org.il