האם גם שנת השמיטה תעיק על תקציב הביטחון?

התאחדות החקלאים: מערכת הביטחון מתכוונת להוציא עשרות מיליוני שקלים במהלך השנה הקרובה בעקבות יבוא של פירות וירקות עבור צה"ל

טרקטור / צילום: אייל פישר
טרקטור / צילום: אייל פישר

האם גם שנת השמיטה תעיק על תקציב הביטחון? לטענת התאחדות החקלאים, מערכת הביטחון מתכוונת להוציא עשרות מיליוני שקלים במהלך השנה הקרובה בעקבות יבוא של פירות וירקות עבור צה"ל. במערכת הביטחון מכחישים. אמש (ד'), התפוצץ המו"מ שהתקיים בין נציגי החקלאים לבין משרד הביטחון ומשרד החקלאות בנוגע לאופן שבו יקבלו יחידות צה"ל את הפירות והירקות במהלך שנת השמיטה. בהתאחדות טוענים כי לראשונה מאז קום המדינה ובאופן חריג, משרד הביטחון וצה"ל בחרו לנהוג השנה ב"גישה מחמירה" של ההלכה היהודית ולייבא את הפירות ואת הירקות מהרשות הפלסטינית ומירדן.

לטענת החקלאים, יבוא התוצרת הטריה ייקר את ההוצאה בעשרות מיליוני שקלים - ובמקביל, יסב פגיעה קשה בחקלאות הישראלית. חלק ניכר מהתוצרת החקלאית בישראל מגיע מאזור הדרום ועוטף עזה. לטענת החקלאים, החלטת מערכת הביטחון בתקופה שבה ענפי החקלאות באזור זקוקים לזריקת מרץ תחמיר עוד יותר את מצבם.

שר החקלאות, יאיר שמיר, פנה היום לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, וביקר את הרב הצבאי הראשי של צה"ל, תא"ל רפי פרץ, בכך שאימץ גישה חרדית קיצונית: "הרב פרץ אימץ את התפיסה החרדית הקיצונית המחמירה, ובכך הוא לא פוגע רק בחקלאי ישראל אלא גם בדמותו של צה"ל. זה צעד נוסף בהתחרדותו של צה"ל וזה תקדים שהרי אין שום ארגון ציבורי אחר במדינה שנקט בצעד כזה". השר שמיר הוסיף ואמר כי "מקומם לא פחות הוא תג המחיר הכספי - עשרות מיליוני שקלים - שיצטרכו לשלם כלל אזרחי ישראל. החלטה זו מקבל ממד של ניתוק מהמציאות התקציבית הנוכחית". שמיר קרא ליעלון להורות על קניית הפירות והירקות מחקלאים ישראליים בלבד.

ממערכת הביטחון נמסר כי "במסגרת ההערכות לשנת השמיטה, צה"ל ומשרד הביטחון הבטיחו כי לחברה שזכתה במכרז לאספקת ירקות לחיילי צה"ל יש מספיק מקורות שיבטיחו שהרוב המכריע של התוצרת תסופק באמצעות חקלאים ישראליים. בשלב זה, ההסכם הוא לחצי שנה בלבד וללא שינוי בעלויות ובמחירים של אספקת ירקות בשנה רגילה. ההסכם לרכש ליתרת שנת השמיטה עדיין לא סוכם, ובכל מקרה כולו יהיה מחקלאים ישראליים. צר לנו על הניסיון המגמתי של גורמים בעלי אינטרס מסחרי, להכפיש את מערכת הביטחון".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988