האו"ם יחקור את הפעלת המטען ע"י חיזבאללה בהר דב

דובר הארגון פרסם הודעת גינוי לתקרית במהלכה נפצעו שני חיילי צה"ל ■ "מדובר בהפרה בוטה של החלטת האו"ם מתום מלחמת לבנון השנייה", אמר

חסאן נסראללה, חיזבאללה, לבנון / צלם רויטרס
חסאן נסראללה, חיזבאללה, לבנון / צלם רויטרס

האו"ם צפוי לחקור את התקרית שבמהלכה הופעל מטען נגד כוח צה"ל בגבול לבנון. בהודעה שנמסרה במהלך הלילה (ד') על ידי דובר האו"ם סטפן דג'ונריק מטעמו של המזכ"ל באן קי מון, גינה הארגון את התקיפה שבמהלכה נפצעו שני חיילי צה"ל.

בהודעת הגינוי שפרסם הדובר נטען כי פיצוץ המטען מהווה הפרה בוטה של הסכם הפסקת האש שהושג בתום מלחמת לבנון השנייה, וכי כוח יוניפי"ל הפועל מטעם האו"ם באזור יחקור את האירוע על הגבול. במסגרת הודעתו קרא הדובר לשני הצדדים, לישראל וללבנון לנהוג באיפוק ו"לחדול ממעשים שאינם תורמים לשמירת היציבות באזור".

דבריו של הדובר באו על רקע דבריו של סגן מזכ"ל חיזבאללה נסראללה, ששיגר איום לעבר ישראל, מספר שעות לאחר פציעתם של שני חיילי צה"ל מפיצוץ שני מטענים בגבול הצפון. "אנו מוכנים ועינינו פקוחות, האויב יודע שנגיב לכל פעולה בזמן המתאים", אמר.

בריאיון לכלי תקשורת לבנוני אמר הערב שייח' נעים קאסם כי "המטענים פוצצו בהתבסס על תנועת כוחות האויב". קאסם הדגיש כי כוחות חיזבאללה עומדים על המשמר והוסיף: "ההתנגדות היא כלי שאנו משתמשים בו בעיתוי המתאים לנו".

מוקדם יותר קיבל עליו ארגון חיזבאללה אחריות להנחת ופיצוץ מטעני החבלה. בארגון הטרור הלבנוני טענו כי הפעלת המטענים בוצעה כנקמה על מותו של חסן חיידר, פעיל הארגון שנהרג בתחילת החודש שעבר בעת שעסק בנטרול מוקש ישראלי בלבנון.

חיזבאללה הוא האחראי להנחת המטענים והפעלתם היום ולכן יעדיו הותקפו", אמר בעקבות התקרית שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "יש כאן תופעה של מדינה בתוך מדינה, ואנו רואים גם בממשלת לבנון אחראית לאירוע".

בתקרית שאירעה בשעות הצהריים נפצעו שני חיילי צה"ל באורח קל לאחר שמטען הופעל לעבר סיור של צה"ל. החיילים קיבלו טיפול רפואי במקום ולאחר פונו לבית החולים רמב"ם לקבלת טיפול רפואי.

צרו איתנו קשר *5988