חנין זועבי בכנסת: "באנו להיאבק, לא לשתוק ולמצוא חן"

הח"כים הערבים מנצלים את יום פתיחת מושב הכנסת כדי להעביר מסר לציבור הישראלי ■ "חלאס", אמרו במסיבת עיתונאים מיוחדת ■ "העלו את אחוז החסימה, הכו ח"כים - מסע ההסתה נגדנו ארסי" ■ בל"ד תחרים את מושב הפתיחה

חנין זועבי / צלם: אריאל ירוזולימסקי
חנין זועבי / צלם: אריאל ירוזולימסקי

שעות לפני פתיחת מושב החורף של הכנסת, חברי הכנסת הערבים מאיימים: בקרוב נצא מגבולות המשחק הפוליטי. הח"כים טוענים כי יש נגדם הסתה בלתי פוסקת, שדמם מותר וכי לא מכבדים את זכותם להביע את דעתם. במסיבת עיתונאים מיוחדת שערכו חברי הכנסת הערביים היום (ב') בכנסת הם גם הביעו זעם על שינוי שיטת הבחירות שנועד, לטענתם, להדיר את המפלגות הערביות מהכנסת.

"לאחרונה גברו מקרים של שינוי כללי המשחק", אמר ח"כ ג'מאל זחאלקה, יו"ר בל"ד. "העלו את אחוז החסימה כדי לחסום סיעות ערביות מלהיכנס לכנסת בבחירות הבאות. ח"כ חנין זועבי (חברת סיעתו) הורחקה בהחלטה חסרת תקדים מהכנסת. היכו חברי כנסת בהפגנות. יש מסע הסתה נגד ח"כים ערבים שנעשה יותר ארסי ופוגעני".

יו"ר הסיעה הוסיף כי בעקבות ההתפתחויות השליליות לדעתו, בל"ד תחרים את מושב הפתיחה של הכנסת שייערך אחר הצהריים. "זה יהיה מושב של מאבק - ישראל דוהרת ימינה", קבע.

חבר סיעתו ח"כ באסל גטאס אמר כי ח"כים ערבים הותקפו על ידי שוטרים למרות שאלה ידעו שהם חברי כנסת, לדבריו. "לח"כ זחאלקה נשברה צלע", ציין. "ח"כ זועבי הוכתה מול המצלמות. אלה תמונות שלא מביישות משטרים טוטאליטרים".

"לא באנו לשתוק ולמצוא חן"

לחברי הכנסת היו טענות גם על התנהלות חבריהם למשכן. "זורקים אותנו חדשות לבקרים מדוכן הנואמים תוך קריאת הערות גזעניות", אמר גטאס. "השיא היה הרחקת חברת הכנסת זועבי בשל הצהרות פוליטיות. מתקרב היום בו הערבים יחליטו שאין טעם לשחק את המשחק הפוליטי. אנו קוראים לחברה הישראלית לומר למנהיגיה - 'חלאס'. אנו מגלים יותר ויותר שאנו פרסונה נון-גרטה בכנסת".

ח"כ חנין זועבי, שרק לאחרונה אמרה לחדשות 2 Online כי חיילי צה"ל גרועים יותר מאנשי דאע,ש, אמרה: "אלו שהרחיקו אותי רוצים ערבים טובים, ערבים מטעם, בכנסת. אנחנו נהיה ערבים טובים לערכים שלנו ולעם שלנו. חברי כנסת שעומדים על דעתם נגד הגזענות נחשבים לדוגמא ומופת. השמאל שרואה את זכויות הערבים נרמסים שותק/ זה מטורף להפוך כל ויכוח לעבירה על החוק או אתיקה. אתיקה היא לא חילוקי דעות. כך המשחק הפוליטי מיותר/ באנו להתווכח ולהיאבק, לא לשתוק ולמצוא חן,.

זועבי טענה שהיא אינה פרובוקטיבית. "תפיסת העולם שלי יותר נאורה ודמוקרטית מכל הח"כים בוועדת האתיקה", אמרה על הרחקתה מהכנסת בעקבות התבטאויותיה על חוטפי הנערים מחברון שהם "אינם טרוריסטים".

חברי הכנסת הערבים הצהירו כי יפנו לארגון המדינות המתועשות, ה-OECD, בו ישראל חברה ויבקשו להקפיא את חברותה של ישראל. הם נימקו זאת, בין היתר, בשל קריאתו של שר החוץ ליברמן להחרים עסקים של ערבים.

שר החוץ ליברמן הגיב לדברים בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני מברך על כוונת הח״כים הערבים להתנתק מהמשחק הפוליטי", אמר. "אני מקווה שיממשו את זה במהרה".

צרו איתנו קשר *5988