פסגות: המשבר הנוכחי ברוסיה לא דומה למשבר של 1998

גיא בית אור, כלכלן שווקים גלובליים בפסגות: גובה הרזרבות המט"חיות בשווקים המתפתחים גבוה משמעותית בהשוואה לעבר ועיקר החוב נקוב כיום במטבע מקומי

רוסיה / צילום: יגאל צור
רוסיה / צילום: יגאל צור

הטלטלה ברוסיה הולכת ומחריפה. בצעד שלא היה מאז 1998, הבנק המרכזי של רוסיה העלה הלילה את הריבית מ-10.5% ל-17.0% לאחר שרק בשבוע שעבר העלה אותה מ-9.5% ל-10.5%.

הזרז להודעה היה פיחות של 9.7% בערכו של הרובל במהלך יום המסחר אשר השלים פיחות של 50% מתחילת חודש נובמבר ו-95% מתחילת השנה מול הדולר. ההודעה על העלאת הריבית עלתה באתר הבנק המרכזי ב-1:00 לפנות בוקר בשעון רוסיה, מה שמראה על רמת דחיפות גבוהה מצד הבנק. הודגש בהודעה כי ההוראה תיכנס לתוקף באופן מיידי. הבנק הדגיש כי מהלך זה נועד לעצור את הפיחות החד בערכו של הרובל ולמתן את הסיכונים מאינפלציה גבוהה ברוסיה.

גיא בית אור, כלכלן שווקים גלובליים בפסגות, מציין בסקירה שפרסם כי הירידה החדה במחירי הנפט, שמצידם רק ממשיכים לרדת, פגעה קשות בכלכלה הרוסית ומהווה את הסנקציה הכלכלית הקשה ביותר על המדינה, מעבר לסנקציות הרשמיות אשר ננקטות ע"י מדינות המערב. כ-50% מהכנסות ממשלת רוסיה ממסים מגיעים ממשק האנרגיה הרוסי. על פי מודי'ס, תעשיית האנרגיה הרוסית ונגזרותיה מהווה כרבע מהתוצר הלאומי הגולמי.

כותרות העיתונים הכלכליים כבר משוות בין האירועים האחרונים למשבר של 1998 אך בית אור מציין כי ישנם שני הבדלים מהותיים בין מצבם של רוב המשקים המתעוררים כיום ומצבם דאז: ראשית, גובה הרזרבות המט"חיות גבוה משמעותית בהשוואה לעבר. שנית, עיקר החוב נקוב כיום במטבע מקומי כך שהשפעת הפיחות על ההסתברות לפשיטת רגל חלשה יותר. זה לא אומר כמובן שאם מחירי הנפט ישארו ברמתם הנוכחית רוסיה לא תגיע לפשיטת רגל, זה רק אומר שזה ייקח יותר זמן מבעבר.

המשמעות של העלאת הריבית היא שרוסיה שמה במקום ראשון את היציבות הפיננסית שלה והיא תדאג לצמיחה רק לאחר מכן. על פי ההערכות, השילוב של הירידה במחירי הנפט ביחד עם הקריסה של הרובל והעלאת הריבית החדה צפוי לגרום לתוצר הרוסי להתכווץ בשיעור של 4% - 5% בשנת 2015. זאת אל מול ההערכות הרשמיות (והלא מעודכנות) כי הצמיחה ברוסיה תהיה אפסית בשנה הבאה.

ישנן סיבות רבות ומגוונות לירידה במחירי הנפט - מהפכת פצלי השמן בארה"ב, התחזקות הדולר והשינויים הצפויים במדיניות המוניטארית בארה"ב אך רוב מגמות אלו היו ידועות עוד קודם. להשפעות מהצד הגיאו-פוליטי יש משקל רב במגמה הנוכחית אשר מתהווה להיות ה"ברבור השחור" של 2014, אומר בית אור.

צרו איתנו קשר *5988