חרד לשלטונו: פוטין הורה להגביל עליית מחירי הוודקה

נשיא רוסיה דרש מהממשלה לרסן את ההאמרה המתמשכת בעלות המשקה הפופולרי, שעלה בשנה החולפת ב-30% ■ לדבריו, "המחיר הגבוה יעודד צריכה של משקאות לא מפוקחים שיסכנו את הציבור"

ולדימיר פוטין / צלם:רויטרס
ולדימיר פוטין / צלם:רויטרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה היום (ד') לממשלתו לעצור את העלייה במחירי הוודקה. זאת, ככל הנראה במטרה לשמור על הפופולריות שלו בקרב האזרחים לנוכח המשבר הכלכלי הקשה במדינה. פוטין אמר במפגש עם גורמי ממשל ומושלים אזוריים כי מחירים גבוהים של המשקה יעודדו ייצור לא מפוקח של משקאות אלכוהוליים, שיהווה סכנה בריאותית עבור הציבור.

"המחיר הגבוה מדי של הוודקה רק יגביר את הצריכה של משקאות מזויפים", אמר פוטין, שמעודד את אזרחי רוסיה לנהל אורח חיים בריא. "אני חושב שהגופים הרלוונטיים צריכים לחשוב על כך".

מחיר המינימום שהשיתה הממשלה על חצי ליטר של בקבוק וודקה עלה בשנה האחרונה ב-30% ועומד כעת על 220 רובל (ארבעה דולרים). על-פי מחקרים שנערכו על-ידי אוניברסיטאות בינלאומיות בשנה האחרונה, רבע מכל הגברים הרוסיים מתים לפני גיל 50 - בעיקר בשל אהבתם לאלכוהול ולוודקה.

רוסיה מתמודדת עם המשבר הכלכלי הקשה ביותר מאז 1998, כשערכו של הרובל צנח בעשרות אחוזים והריבית המרכזית הועלתה ל-17%. כלכלת רוסיה צפויה להיכנס למיתון בשנה הבאה בעקבות הירידה החדה במחירי הנפט ובשל הסנקציות שהטיל המערב על מוסקבה בעקבות מעורבותה במשבר באוקראינה. כמו כן, האינפלציה השנתית צפויה לעמוד על יותר מ-10%.

צרו איתנו קשר *5988