המדינה: "גזר הדין של לחיאני הוא כמו בועת סבון שמתפוצצת"

ראש עיריית בת-ים לשעבר הורשע ב-3 עבירות הפרת אמונים במסגרת הסדר טיעון, ונדון ל-6 חודשי עבודות שירות, קנס של 250 אלף שקל וקלון ■ המדינה בערעור על קולת עונשו: "במעשיו הייתה שחיתות של ממש"

שלומי לחיאני / צילום: תמר מצפי
שלומי לחיאני / צילום: תמר מצפי

"גזר הדין של בית משפט השלום בעניינו של שלומי לחיאני כולו רטוריקה ריקה, והוא כמו בועת סבון שמתפוצצת: היא יפה וצבעונית - אבל ריקה. בית המשפט אינו פובליציסט אלא גורם שלטוני שתפקידו להעביר מסר שיכול להיות מועבר רק באמצעות ענישה ולא באמצעות מלל" - כך טענה היום (ד') התובעת בתיק לחיאני, עו"ד שרון כהנא, במסגרת הדיון בערעור המדינה לבית המשפט המחוזי התל-אביב על גזר דינו של לחיאני, ראש עיריית בת-ים לשעבר, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע 3 עבירות של הפרת אמונים. פסק הדין בערעור צפוי להינתן בשבועות הקרובים.

ביוני 2014 גזר שופט השלום בני שגיא על לחיאני עונש של 6 חודשי עבודות שירות, קנס בסך 250 אלף שקל וקלון, בגין הרשעתו במסגרת הסדר טיעון בקבלת הלוואות של מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים בבת-ים וכן מעובדי עירייה שהיו כפופים לו. הרכב של 3 שופטים בראשות הנשיאה דבורה ברלינר דן היום בערעור שהגישה המדינה על קולת העונש.

"הקושי שלנו עם גזר הדין הוא שאחרי כל האמירות הקשות של השופט שגיא, הוא קבע מתחם ענישה נמוך, שבסופו של דבר הביא לגזירת עונש של 6 חודשי עבודות שירות", הוסיפה וטענה התובעת, שהזכירה כי תיק לחיאני הוא אחד משורת תיקים של ראשי ערים ורשויות שהועמדו לדין בגין בשחיתות. בין היתר ברמת-השרון, נצרת עלית, רמת-גן, נהריה, קריית שמונה, אילת וחדרה.

"הצגת תג מחיר לעבירת הפרת האמונים נדרש בעת כזו. נבחרי הציבור שלנו חושבים שלהפר אמונים זה לא נורא - כל עוד לא תפסו אותם בשוחד", אמרה התובעת. "בנקודת זמן קריטית האינטרס הציבורי דורש אמירה של ממש של לא עוד - די למציאות הזו".

לדברי התביעה, שלושת האירועים שבהם הורשע לחיאני נמצאים במדרג החמור ביותר של הסקאלה. "במעשיו של לחיאני היה יותר מגוון של שחיתות - שחיתות של ממש - ויש לשלוח מסר של הרתעה לכל עובד ציבור באשר הוא".

התובעת הוסיפה ואמרה כי לחיאני העמיד את האינטרסים הכלכליים שלו במקום הראשון. "הוא דרש וקיבל מאות אלפי שקלים ב-3 מקרים. הוא סטה מהשורה, הטיב באופן חריג עם נותני הכספים, והרף התחתון של הענישה שלו צריך להיות מאסר מאחורי סורג ובריח", ציינה התביעה.

לדבריה, "טעות נוספת עשה בית המשפט בכך שקבע עונש ברף התחתון של אותו מתחם שגוי. (השופט) שגיא לא נתן משקל ראוי לריבוי העבירות ולהרתעה, ונתן משקל כפול לנסיבות האישיות של לחיאני".

"התביעה משמיטה דברים"

גם סנגורו החדש של לחיאני, עו"ד ירון קוסטליץ, טען היום באריכות ובלהט להגנת מרשו. קוסטליץ תקף את הפרקליטות על עצם החלטתה לערער על גזר הדין שניתן במסגרת הסדר טיעון.

לדבריו, הערעור צריך היה להיות מסולק על הסף, בשל חוסר הגינות של המדינה בעצם הגשת ערעור על עונש שנקבע להסכמתה, במסגרת הסדר. "המדינה איננה זיקית שיכולה לטעון דבר אחד בהליך הראשון ואחרת בערעור. יש כאן השתק דיוני", אמר קוסטליץ.

"המדינה חייבת לטבול בהגינות בסיסית. היא מדברת על ההגינות של לחיאני ופועלת בעצמה בחוסר הגינות. יש חשיבות לעודד הסדרי טיעון בכלל וגם הסדרים שבהם יש טווח ענישה. אם אני הייתי מגיש ערעור בשם הנאשם, המדינה הייתה טוענת שלא היה מקום לכך".

עו"ד קוסטליץ ציין כי ראשי הערים שעמדו לדין, ושאותם הזכירה התובעת בטיעוניה כדי להוכיח את הנחיצות בהחמרת העונש, קיבלו עונשים חמורים פחות משל לחיאני. בין היתר הזכיר הסנגור את המקרה שבו ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, ונגזר עליו עונש של מאסר על-תנאי בלבד.

גם את טענות התביעה כי העבירות שביצע לחיאני גובלים בשוחד, תקף עו"ד קוסטליץ. לדבריו, "אין בעולם שלנו דבר כזה 'הפרת אמונים על גבול השוחד', כפי שטוענת התביעה. יש עובדות: כתב אישום מקורי וכתב אישום מתוקן. המדינה חזרה מהטענה שלחיאני ידע או קיבל שוחד בעד מילוי תפקידו. איך אפשר לבוא עכשיו ולהגיד 'זו הפרת אמונים, אבל אנחנו קורצים לכם כי זה שוחד' - זה חמור".

הסנגור המשיך ואמר: "התביעה נוהגת בהתנשאות כלפי בית משפט השלום, בין היתר, בשימוש בביטויים, כגון שגזר הדין אינו בועת סבון".

עו"ד קוסטליץ לא הסתפק בכך ולפני סיום טען כי הפרקליטות מטעה את בית המשפט. "התובעת טוענת כי לחיאני לא הביע חרטה על מעשיו - בעוד שהמציאות היא שלחיאני לקח אחריות", ציין הסנגור. "התביעה משמיטה דברים. זה חמור מאוד בעיניי. אם אני הייתי עושה את זה, הייתי יכול לעמוד לדין".

הפרת אמונים ללא שוחד

לחיאני הועמד לדין על-ידי המדינה בגין לקיחת שוחד, אך ביוני 2014 הגיעה פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) להסדר טיעון עם סנגוריו בהליך העיקרי, עורכי הדין גיורא אדרת ונתי שמחוני. במסגרת ההסדר הודה, כאמור, לחיאני בקבלת הלוואות של מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים בבת-ים בתמורה לקידום עסקיהם בעיר, וכן מעובדי עירייה שהיו כפופים לו.

בתמורה להודאתו הסירה הפרקליטות את האישום כי לחיאני ביצע עבירות של לקיחת שוחד, והמירה אותן בהרשעה ב-3 עבירות קלות בהרבה של הפרת אמונים ללא רכיב מירמה.

ההסדר לא כלל הסכמה לעניין העונש, אך כלל הסכמה כי המדינה תבקש עונש של עד שנת מאסר (הגבלה של רף עליון בלבד) וסלל את הדרך לעונש קל - ודאי לעומת זה שלחיאני היה צפוי לקבל לו היה מורשע בשוחד.

בנוסף על עבודות השירות שנגזרו על לחיאני, קבע השופט שגיא כי דבק קלון במעשיו, ובכך הרחיק את לחיאני מהזירה הציבורית למשך 7 שנים. כמו כן הוטל על ראש העיר לשעבר לשלם קנס בסך רבע מיליון שקל.

היו מי שכינו את עסקת הטיעון "חלומית" עבור לחיאני, ומתחו ביקורת על הפרקליטות בגינה.

צרו איתנו קשר *5988