אלביט מערכות רוכשת חטיבה מנייס תמורת עד כ-158 מ' ד'

עסקה בין 2 חברות מדד מעו"ף: אלביט מערכות רוכשת את חטיבת הסייבר והמודיעין של נייס

בצלאל מכליס / צילום: יחצ
בצלאל מכליס / צילום: יחצ

הבטיחה ומקיימת: שלושה ימים לאחר שיצרנית מערכות האלקטרוניקה הצבאיות אלביט מערכות פרסמה את הדוחות שלה, והכריזה על כוונתה לבצע רכישות, היא דיווחה היום על עסקה שמערבת חברה ישראלית נוספת. אלביט תרכוש מנייס את חטיבת הסייבר והמודיעין שלה, בעסקה שהיקפה יגיע עד כ-158 מיליון דולר. מתוך הסכום, אלביט תשלם כ-118 מיליון דולר במזומן במועד השלמת העסקה, שצפוי להתרחש ברבעון השלישי. סכום נוסף של עד 40 מיליון דולר מותנה בביצועים העסקיים העתידיים של החטיבה הנרכשת. בסוף הרבעון השלישי היו בקופת אלביט מזומנים והשקעות בהיקף של כ-257 מיליון דולר.

תחום הסייבר הוא אחד ממנועי הצמיחה שאלביט זיהתה, והחברה הקימה לאחרונה חברה בת חדשה - סייברביט - שתפעל בתחום זה, והיא גם זו שתרכוש את החטיבה מנייס. עדי דר מונה למנכ"ל סייברביט, ועובדי החטיבה הנרכשת יהפכו לעובדי החברה.

חטיבת הסייבר והמודיעין שנרכשת מנייס מציעה פתרונות המעניקים לכוחות אכיפת חוק וגופי מודיעין כלים ליצירת מודיעין מבוסס תקשורת. שתי החברות נסחרות במקביל בנאסד"ק ובת"א, אלביט בשווי של 3.3 מיליארד דולר, ונייס בשווי של כ-4 מיליארד דולר. נייס מספקת פתרונות תוכנה לניהול קשרי לקוחות וסיכונים, ובחברה מציינים שהמכירה תאפשר לנייס להמשיך בביצוע התוכנית האסטרטגית הרב שנתית שלה, ולהתמקד בשוקי הליבה ובמודל העסקי שלה.

"עבור אלביט, זהו מהלך אסטרטגי מהמעלה הראשונה", אמר היום מנכ"ל אלביט מערכות, בצלאל (בוצי) מכליס. "תחום המודיעין והסייבר הוא מנוע צמיחה משמעותי, ואנחנו רוצים להיות בו מובילים עולמיים כמו בכל תחומי העיסוק שלנו".

ברק עילם, מנכ"ל נייס, מספר על התהליך שהוביל לעסקה: "שתי החברות עשו לאחרונה תהליך אסטרטגי, ובצורה מסוימת התהליכים התחברו, כי אנחנו ראינו מקום להתמקדות בליבת העסקים שלנו, ואלביט ראו את נושא המודיעין והסייבר כתחום התרחבות משמעותי בשבילם. בוצי ואני נפגשנו, והיה תהליך מאוד ידידותי ומהיר, של מספר שבועות. היה פה חיבור נכון בכיוונים האסטרטגיים, ומהר מאוד הגענו להסכמה ולעסקה.

"היה חשוב לשתי החברות קודם כל למצוא את הסינרגיות ולעשות מה שנכון לחברות, ללקוחות ולעובדים". העסקה לא כללה בנקאי השקעות, ולדברי עילם, "אנחנו בתוך מדינת ישראל, ומכירים את האנשים. לא היינו צריכים מתווכים".

שני המנכ"לים נפגשו היום עם העובדים בחטיבה הנמכרת, שתעבור כחטיבה לאלביט ותהיה חלק מסייברביט, שהוקמה ממש לאחרונה במטרה לפעול בתחומי הסייבר והמודיעין. "בין הנכסים של נייס ושל אלביט בתחום, יש השלמה מוחלטת גם בפתרונות וגם בפוזיציות השוק, ועם איכות האנשים - אין לי ספק שהחיבור הזה יצליח", אומר מכליס.

מה היתרון התחרותי של אלביט בתחום הסייבר, שבו אתם מתכננים להוביל את השוק?

מכליס: "סייברביט, שפעילה בעוד תחומים, תיתן ללקוחות פתרון מקצה לקצה. רובד אחד זה הגנה על מערכות IT גדולות, למשל של ארגונים צבאיים, בנקים ותחנות כוח, או כל מערכת אחרת שמבוקרת רשתית וצריך לתת פתרון הגנתי לרשת. לא מזמן פורסם שמערכת ההגנה למערכות של צה"ל מפותחת באלביט, ויש לנו גם לקוחות אזרחיים. צד שני זה איסוף מידע ממחשבים, טלפונים וכדומה. המידע 'נשפך' למערכות שמעבדות אותו ומאפשרות לייצר ממנו תובנות. בסייברביט נוכל לתת גם איסוף, גם הגנה מלאה, גם עיבוד מידע - אני לא מכיר הרבה חברות עם פורטפוליו כזה".

"מה אלביט תעשה יותר טוב מנייס?"

העסקה תמומן מהמקורות הקיימים של אלביט. "יש לנו מאזן חזק ואין שום בעיה לממן את הרכישה הזאת. מעבר לזה, יש יעדים נוספים שאנחנו מסתכלים עליהם", מציין מכליס.

מה הצפי שלכם לתרומת תחום הסייבר להכנסות ורווחי אלביט ב-2015 והלאה?

"אנחנו לא נותנים תחזיות, אבל אני בהחלט חושב שזה יהפוך לתחום משמעותי בחברה".

רמז לתרומה הצפויה לאלביט אפשר למצוא בתחזיות החדשות שנייס מפרסמת היום, בעקבות העסקה. נייס מעדכנת שהתחזית השנתית שמסרה בעבר כללה הכנסות של 80 מיליון דולר ורווח נקי של 9 סנט למניה (כ-5.5 מיליון דולר) מהפעילות הנמכרת.

החל מהרבעון השני, נייס תרשום בדוחותיה את פעילות החטיבה כפעילות שהופסקה. בהתאם, התחזית לרבעון השני היא להכנסות של 229-237 מיליון דולר (ירידה מ-249-257 מיליון דולר) ורווח Non-GAAP של 64-70 סנט למניה (לעומת 67-73 סנט). ב-2015 כולה, נייס מצפה להכנסות של 985 מיליון דולר עד 1.005 מיליארד דולר, ורווח של 3.01-3.12 דולר למניה.

עוד לפני מכירת החטיבה, לנייס יש קופת מזומנים מכובדת, עם 591 מיליון דולר בסוף הרבעון הראשון. האם בעקבות העסקה הנוכחית והכוונה להתמקד בשוקי הליבה, נייס צפויה לבצע רכישות? "אנחנו לא מגיבים על נושא הרכישות, כן או לא", אומר עילם. "בנושא ההתמקדות בתחומי הליבה, אנחנו רואים את עצמנו כחברת enterprise software (תוכנה לארגונים). זה ה-DNA שלנו, ואין ספק שהפוזיציה הפיננסית שלנו תאפשר לנו להתרחב גם אורגנית וגם לא אורגנית. הסכום שקיבלנו ישמש אותנו בצורה נבונה, או כהחזר למשקיעים או למיזוגים".

יש לנייס פעילויות נוספות בתחום הביטחוני, הכוונה היא למכור גם אותן כחלק מההתמקדות?

עילם: "אנחנו ממוקדים בתוכנית האסטרטגית שלנו, ומסתכלים על העסקים שלנו כמאוד סינרגטיים".

מניית נייס נסחרה היום כמעט בירידות של כ-1%, ואלביט עלתה במהלך היום בכ-1%. בתגובה לעסקה, כתבה היום האנליסטית אלה פריד מלאומי שוקי הון, כי "הבוקר, גם אנחנו שאלנו את עצמנו כמו כולם, מה אלביט מערכות יודעת לעשות טוב יותר מנייס בתחום התוכנה? והאמת היא שעדיין אין לנו תשובה. אבל ברור לנו שמבחינת המיצוב האסטרטגי, החשיפה ללקוחות והקשר עם גורמי ביטחון, אלביט ממוצבת במקום הנכון כדי להפוך לשחקנית סייבר משמעותית. עם זאת, מבחינה טכנולוגית מדובר בתחום תוכנה מובהק, והאתגרים אינם פשוטים".

אלביט יוצגה בעסקה בידי עורכי הדין יעקב אנוך, ליאורה לוטנברג ודודי יעקובי ממשרד מ.פירון ושות'.

חטיבת הסייבר של נייס שנמכרת

עיסוק: פתרונות המעניקים לכוחות אכיפת חוק וגופי מודיעין כלים ליצירת מודיעין מבוסס תקשורת

מיקום: רעננה

שווי בעסקה: 118-158 מיליון דולר, תלוי בעמידה ביעדי ביצועים עסקיים

הכנסות צפויות ב-2015: 80 מיליון דולר (לפי תחזית נייס)

רווח צפוי ב-2015: כ-5.5 מיליון דולר (לפי תחזית נייס)

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988