פרשת "צ'ק ליסט": מנחם מגן הורשע בעבירות הלבנת הון

מגן הודה בכתב האישום המקורי, שהיה אחד מכתבי האישום הראשונים בחקירת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים ■ צפוי ל-4 שנות מאסר וקנס בסך 125 אלף שקל

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו
פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

בית המשפט המחוזי בתל-אביב הרשיע היום (א') את מנחם מגן, על-פי הודאתו, בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף וחוק העונשין.

מגן הודה בכתב האישום המקורי בו הואשם, שהיה אחד מכתבי האישום הראשונים בחקירת הבנק המחתרתי שפעל בבורסה ליהלומים (פרשת "צ'ק ליסט"). כזכור, מדובר בפרשה מסועפת ורחבת-היקף בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת-גן.

הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון, בו עותרים הצדדים במשותף להטיל עליו עונש של 4 שנות מאסר בפועל, קנס בסך 125 אלף שקל, מאסר על-תנאי וחילוט של רכוש וכספים בשווי של כ-5 מיליון שקל.

על-פי כתב האישום, מנחם מגן ושותפו, דורון אלעד, הפעילו במשך שנים רבות עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, שנחזה להיות עסק למסחר ביהלומים. בשנים 2011-2008 נתנו מגן ואלעד שירותים ללקוחות רבים, יהלומנים, בהיקפים של מאות מיליוני דולרים. מגן ואלעד הסתירו את פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון.

בין היתר העמידו מגן ואלעד נכסים פיננסים בחו"ל ליהלומנים ואנשים אחרים, ניכו צ'קים והמירו מטבע בהיקף של מעל ל-300 מיליון דולר, ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ותוך השמטת הכנסתם הנובעת מפעילות זו מרשויות המס בישראל.

כמו כן פעלו מגן ואלעד לקבלה ולהוצאה של חשבוניות פיקטיביות עבור לקוחותיהם היהלומנים בהיקף של מעל ל-300 מיליון דולר, כאשר חלק משמעותי מחשבוניות אלה התקבלו מאדם בשם מאיר אוחנה.

בנוסף, מגן ואלעד שיבשו את החקירה על-ידי הסתרת חלק מהמסכים המתעדים את פעילותם העבריינית במקומות מסתור ועל-ידי השמדת חלק אחר ממסמכים מתעדים אלה.

עורכי הדין גלעד ברון וסימון יניב ממשרד ברון ושות', המייצגים את דורון אלעד, מסרו בתגובה כי "לצערנו, בפרשה זו קיימים פערים מהותיים וגדולים מאד בין כתבי האישום לבין התשתית הראייתית ומצב הדברים בפועל, דברים אשר יתבררו בבוא יום בבית המשפט, מה גם שעניינו של מגן שונה מעניינו של מרשינו. מדובר בהסדר טיעון המחמיר עם מר מגן הן בהיקף עונש המאסר והן בהיקף הרכוש שחולט, ואין לנו אלא להצר על כך".

התיקים כנגד דורון אלעד ומאיר אוחנה תלויים ועומדים בפני בית המשפט המחוזי. התיק מנוהל בידי עורכי הדין אורנה גלבשטיין, טפת מויאל רוטשילד, ד"ר אלון גילדין וד"ר לירן חיים מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה).

צרו איתנו קשר *5988