כתב אישום נגד אסי אבוטבול: רצח את משה הדס

לאבוטבול מיוחסות עבירות של רצח בכוונה תחילה, ניסיון רצח ופציעה באמצעות נשק קר ■ הפרקליטות מבקשת לעצרו עד תום ההליכים

אסי אבוטבול / צילום: איל יצהר
אסי אבוטבול / צילום: איל יצהר

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (ה') לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום נגד אסי אבוטבול בגין רצח משה הדס בשנת 2000, חטיפתו ופציעתו של אבי ימין ב-2001 וניסיון רצח של אדם נוסף באותה שנה באמצעות מטען חבלה.

לאבוטבול מיוחסות עבירות של רצח בכוונה תחילה, ניסיון רצח ופציעה באמצעות נשק קר, והפרקליטות מבקשת במקביל לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. זאת, במסגרת חקירת פרשת 512.

בכתב האישום, שהוגש באמצעות עורכות הדין אילה אורן והילה כהן, יחד עם עו"ד ניסים מירום מפרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי), נאמר כי בתקופה הרלוונטית לאישום פעלו אבוטבול ובני משפחתו לביסוס שליטתם בעסקים שונים באזור השרון ובנתניה בפרט.

בשנת 2000 השתחרר משה הדס ממאסר ממושך בכלא, וניסה לבסס את שליטתו בעסקים בנתניה. הדבר גרם למתח רב, אך סמוי, בינו לבין הדס. מחשש לדחיקת מעמדו, קירב אבוטבול את הדס אליו, תוך שהוא מבלה עימו רבות בקפה קינמון בעיר ורוכש עבורו בגדים.

לפי האישום, בשלב מסוים החליט אבוטבול לרצוח את הדס. הוא עשה זאת באופן שאינו ידוע למאשימה, ואחר-כך טמן את גופתו במקום שאינו ידוע, במטרה לטשטש את ביצוע הרצח ולהעלים ראיות בדבר מעורבותו בביצועו. בהמשך יצר לעצמו אליבי כוזב ואף הורה לאדם ששימש לו אליבי כביכול לשקר בנושא אם ייחקר.

לפח האישום, למחרת, נפגש אבוטבול עם א"א, מקורבם ואיש אמונם של אבוטבול ומשפחתו באותם שנים, והודה בפניו כי רצח את הדס ועקר את עיניו. כן ביקש ממנו לסייע ביצירת מצג כוזב שהדס עוד חי.

באישום השני נטען כי אבי ימין - שהיה חברם של אסי אבוטבול ואחיו פרנסואה - התרברב לאחר הרצח, בין היתר בפני א"א, שהוא סייע לאבוטבול בהזזת גופתו של הדס. באחד הימים, לאחר שהוכה על-ידי פרנסואה, ביקש ימין מא"א ליישר את ההדורים ביניהם. לבקשתו של ימין, פנה א"א לפרנסואה על מנת לפייסו והזכיר לו כי ימין הוא חברם ואף סייע לאסי אחיו בהזזת גופת הדס.

לפי האישום, לשמע הדברים הגיב פרנסואה בכעס, וקשר קשר יחד עם אחיו אסי לחטוף, לדקור ולסחוט את ימין. הם הסיעו אותו ברכב לחורשה מבודדת ליד שכונת פולג, שם אסי דקר את ימין עם סכין במקומות שונים בגוף, ואילו פרנסואה היכה אותו במוט במשך דקות ארוכות. אחר-כך דרשו ממנו 100 אלף שקל ושחררו אותו.

באישום השלישי נטען כי אסי אבוטבול החליט לרצוח את א"א, נוכח סירובו לסייע לו ליצור מצג כוזב שמשה הדס עוד חי. ב-19 ביולי 2001 טמן אבוטבול בעצמו, או באמצעות מי מטעמו, בפח מיחזור נייר מטען חבלה שהורכב מחומר נפץ בעל תכונות מרסקות, ברגים, מסמרים ומוליך חשמלי.

לפי האישום, אבוטבול הציע לא"א לנסוע ברכב ה-BMW שלו ונתן לו את המפתחות. משלחץ א"א על שלט פתיחת דלתות הרכב, הופעל המטען והתפוצץ בעוצמה רבה. א"א נפצע קשות, וגופו החל לבעור. חבריו שעברו במקום כיבו את האש ופינו אותו לבית-החולים כשהוא מורדם ומונשם. לאחר שעבר החייאה ואושפז, שוחרר מבית-החולים.

כתוצאה מהפיצוץ נפצע קלות עובר אורח שהיה במקום, ניזוקו מספר כלי רכב שעמדו בסמוך, והתנפצו חלונות של בתים סמוכים.

פרשה 512 כוללת צוות של 11 פרקליטים מפרקליטויות מחוז תל-אביב (פלילי) ומחוז מרכז, בראשות עו"ד ניסים מירום מפרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי). הצוות כולל את עורכי הדין גיא גורן, אלכסנדרה קרא, ניר ביטון ואיריס רמתי מפרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) ואת עורכי הדין מיכל מזור קולר, נתנאל בוג'ו, איתן פינקלשטיין, דנה אלון, אילה אורן והילה כהן מפרקליטות מחוז מרכז.

חקירת הפרשה נוהלה באגף לחקירות ולמודיעין להב 433 יאחב"ל וימ"ר תל-אביב, בסיוע גורמי האגף לחקירות ולמודיעין וכלל יחידות להב 433.

צרו איתנו קשר *5988