הרב איפרגן קונה נחלה - ומצית אש במושב גת רימון

הרב דוד איפרגן, אחיהם של הרב ה"אולטרסאונד" (חיים איפרגן) וה"רנטגן" (יעקב איפרגן), קנה נחלה במושב גת רימון והצית סערה בתוך היישוב החילוני מצד תושבים החוששים מהקמת חצר חסידים גדולה

בית הכנסת בגת רימון / צילום: תמר מצפי
בית הכנסת בגת רימון / צילום: תמר מצפי

מושב גת רימון שבבקעת אונו רוגש בשבועות האחרונים, על רקע הידיעות כי הרב דוד איפרגן, אחיהם הצעיר של "הרנטגן" (יעקב איפרגן) וה"אולטרסאונד" (חיים איפרגן) רכש נחלה במקום ומתכנן להקים עליה את בית מגוריו. תושבי המושב האליטיסטי ובעל הצביון החילוני חוששים כי בואו הקרב של הרב, שלו חצר מאמינים גדולה, ישנה את פני היישוב הוותיק שהוקם בשנת 1926.

לטענת התושבים, הוועד שבראשו עומד כבר שנים רבות אפרים חננאל, לא הביא את מכירת הקרקע לאיפרגן לאישור האסיפה הכללית כמתחייב בתקנון, ואף נטל מאיפרגן דמי הצטרפות לאגודה, עוד לפני אישורו כחבר בה.

המאבק על צביונו של מושב גת רימון החל עוד לפני הידיעות על בואו של איפרגן ומתנהל כבר זמן רב. לפני כ-4 שנים הושם הרב דוד טולדנו, חתנו של אפרים חננאל ומקורבו של הרב איפרגן, כרב בית הכנסת במושב. טולדנו, המשמש גם כרב של בית המעצר "הדרים" שבשרון, מתגורר במושב עם בתו של חננאל שחזרה בתשובה. כמו לאיפרגן, גם לו עדת חסידים גדולה, לא כולם דתיים בהגדרתם. רבים מהם נוהגים להגיע למושב במהלך ובסופי שבוע, וכמה מהם אף עברו להתגורר בו בשכירות - הכל כדי להיות קרובים לטולדנו.

"משנים את האופי"

גידי אורשר, מבקר קולנוע ותושב גת רימון, סיפר ל"גלובס" על המצב החדש עמו מתמודדים תושבי המושב: "מאז שטולדנו מנהל את בית הכנסת, המקום הפך להיות מטרד עבור רבים ביישוב. אירועים המוניים, מתפללים שמגיעים מהיישובים בסביבה במכוניות בשעות הבוקר המוקדמות, וכספים שמתגלגלים על בר מצוות ואירועים אחרים ללא כל שקיפות ובלי שנדע עליהם דבר". תושב אחר סיפר כי ביום כיפור האחרון נמנע ממנו להיכנס לבית הכנסת במושב, משום שזה היה מלא עד אפס מקום במתפללים שבאו מחוץ למושב.

במכתב שהועבר לפני כשלושה חודשים בין חברי האגודה וקרא לכינוס דחוף של האסיפה הכללית, נכתב כי "בית הכנסת, תחת חסותו של הרב החדש, הפך להיות מקום מפגש של תושבי חוץ המשנים את אופי המושב בשבתות ובימי חול ומפריעים לחברים המתגוררים ביישוב באופן חריג". תושבים מספרים כי מזה כמה שבועות נערכים אחת לשבוע אירועים המוניים של איפרגן ומאמיניו במבנה הכנסים של המושב, אותו משכיר להם ועד האגודה. "לאחרונה החליפו כמה נחלות ומשקי עזר את הבעלות ותושבים חדשים רכשו את הזכויות של החברים הישנים", נכתב עוד במכתב שהועבר בין החברים. "נראה שחלק מאותם מתיישבים חדשים מאיימים על שינוי אופיו של המושב אולם הוועד לא ניסה להביא את הדבר לבירור האסיפה. להיפך, הוא מיהר, לפני אישורם כחברים, וקיבל מהם תשלום על חברותם".

מוכרת החלקה לאיפרגן היא ילידת המושב, רחל מגרי, שירשה את הנחלה מהוריה ועזבה את המושב לפני שנים. לדברי גורם במושב, היחסים בין מגרי לבין חלק מתושבי המקום ידועים זה זמן כעכורים.

בתשובה לשאלת "גלובס", הכחישה מגרי כי מי מחברי המושב פנה אליה בעניין מכירת הקרקע לרב איפרגן, וסירבה להתייחס לטענות התושבים: "הרב ראה את החלקה, שילם לי וקנה אותה. אני לא מבינה מה הבעיה".

מחלוקת נוספת בין תושבי המושב לוועד המנהל נוגעת לעדכון עלום של פנקס חברי האגודה. התושבים טוענים כי ברשימת החברים שפרסם הוועד לקראת הבחירות לראשות האגודה - שהיו אמורות להיערך באפריל האחרון - נכללו 117 שמות, פי שניים ממספר החברים שאושרו כדין על ידי האסיפה הכללית. רבים מהחברים החדשים, כך נטען, הם מקורבים וקרובי משפחה של חברי הוועד. בעקבות פניית התושבים לרשם האגודות השיתופיות, הורה האחרון לדחות את מועד הבחירות עד לבדיקת הנושא. בישיבת הבירור הראשונה שנערכה בשבוע שעבר, החליט הרשם על מינוי חוקר מיוחד לעדכון פנקס חברי האגודה, שיגיש את מסקנותיו עד סוף אוגוסט.

לדברי אורשר, "גת רימון הוא מקום נפלא ואין סיבה שהוא לא יהפוך לפנינה של השרון הדרומי. אבל בגלל האנשים ששולטים בוועד הוא אחד המפגרים במועצה האזורית. לאחרונה יש התעוררות מצד תושבים שמנסים לשנות את המצב, ואני מקווה שלא איחרנו את הרכבת".

הרב אליהו טולדנו מסר: "אין לי שום תפקיד רשמי בבית הכנסת, אני רק מתפלל בו. הרב איפרגן הוא אחד האנשים הכי יקרים לי והוא מגיע לפעמים להתפלל איתי במושב. כל האירועים בבית הכנסת נעשים בתשלום לוועד, ויש עליהם קבלות. יש לי בחיי תפקיד אחד בלבד - לקרב דתיים וחילונים. אפילו כשרציתי להוסיף תפילות בימי חול, חזרתי בי לאור התנגדות חלק מהתושבים". לעניין המבקרים שבאים מיישובי הסביבה אמר טולדנו: "יכול להיות שאנשים באים בגללי, אבל הם עושים את זה בשבת במכוניות, ואני לא רואה איך הם יכולים לשנות את האופי החילוני של המקום".

יו"ר האגודה אפרים חננאל מסר: "כל אדם, כולל איפרגן, יכול לרכוש קרקע במושב והדבר אינו מחייב אישור של האסיפה הכללית. בנושא עדכון פנקס החברים, הדבר נמצא עכשיו בבירור אצל רשם האגודות ולכן אין תגובה". גם בעניין התשלום שהעביר איפרגן לוועד האגודה, בחר חננאל שלא להגיב.

מהזוג איפרגן נמסר: "מביך שבשנת 2015 יש מי שמפחד מחובשי כיפה. אנחנו בעד פתיחות וסובלנות, ורק רוצים לבנות במושב את ביתנו".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988