עמוס שוקן דרש וקיבל צו איסור פרסום על כתב הגנה של יואב יצחק

מו"ל "הארץ"-"דה מרקר", שחרת על דגלו את חופש הביטוי ואת זכות הציבור לדעת, מבקש לאסור את פרסום כתב ההגנה של מו"ל אתר News1 יואב יצחק, במסגרת תביעת לשון הרע שהגיש נגדו

יואב יצחק ועמוס שוקן / צילומים: תמר מצפי
יואב יצחק ועמוס שוקן / צילומים: תמר מצפי

לא רבות קורה שמו"ל של עיתון בישראל, בפרט עיתון שחרת על דגלו את חופש הביטוי ואת זכות הציבור לדעת, מבקש למנוע פרסום במסגרת הליך משפטי שהוא מנהל. מו"ל "הארץ" עמוס שוקן הגיש אמש (ג') לבית משפט השלום בתל-אביב בקשה לאסור את פרסומו של כתב ההגנה של מו"ל אתר News1, יואב יצחק, במסגרת תביעת לשון הרע שהגיש שוקן נגד יצחק ואתרו.

לטענת שוקן, יצחק צפוי לטעון טענות שהצנעה יפה להן, אך אינן רלבנטיות להגנתו. יצחק פרסם ביוני השנה כתבה, שבה נטען כי עיתון "הארץ" גנז ב-2008 תחקיר של העיתונאי אמיר זוהר, שעסק במעלליו של עו"ד רונאל פישר, לאחר שפישר סחט - כך לגרסת יצחק - בכיר בעיתון "הארץ" באמצעות מידע פוגעני לכאורה, על עמוס שוקן. ואולם, זוהר עצמו מסר, כי אף שהתחקיר אכן נגנז למורת רוחו, הוא אינו שותף ל"תיאוריה" כלשונו, של יואב יצחק.

בפרסום מיוני טען יצחק, כי בידיו מידע "מוצק ומוצלב" על נסיבות גניזת התחקיר של זוהר ב-2008. בידיעה, שכותרתה הייתה "פישר מסר: סחטתי את עמוס שוקן", נטען כי "פישר מסר בזמנו, למקורב לו, כי הצליח לכפות את גניזת התחקיר הסנסציוני נגדו לאחר שנפגש עם בכיר מאוד בקבוצת שוקן, ואיים עליו: אם תפרסמו נגדי את התחקיר, אדאג לפרסם בתקשורת מידע שיפיל את עמוס שוקן".

יצחק טען - "פישר שוחח עם גורם מסוים לפני הפגישה, ושיתף אותו בכוונתו להשתמש ב'נשק יום הדין' כדי לכפות את גניזת התחקיר. לאחר פגישת הסחיטה, מסר פישר לאותו גורם: המסר עבר. הם לא יפרסמו את התחקיר".

אמיר זוהר עצמו התייחס לפרשה וטען, בין היתר, כי הוא פוטר מקבוצת "הארץ" בשנת 2008, כשברקע אותו תחקיר נגד עו"ד פישר. ואולם, זוהר אינו תומך בגרסת יואב יצחק על מעשי סחיטה לכאורה של פישר נגד עמוס שוקן. זוהר מסר ל"גלובס", כי "עם כל הכבוד ליואב יצחק, אני לא שותף לתיאוריות שלו. לבקשת פישר, נערכו לו שתי פגישות שימוע סביב התחקיר. היה שימוע סוער מאוד, שבסיומו החליט ניר בכר עורך 'מוסף הארץ' בתיאום עם עו"ד טלי ליבליך לרדת מהכתבה. אני לא הסכמתי לזה, אבל נאלצתי לקבל את הדין. התחקיר עומד בפני עצמו וגם פורסם לאחרונה באופן חלקי באתר 'פוסטה' ובאופן מלא ב'מעריב'".

זוהר הוסיף, כי "מספר ימים לאחר השימוע שנערך לפישר, העורך ניר בכר הזמין אותי למשרדו וסיפר לי שהחליט לפטר אותי על רקע קיצוצים, אך הודה שההחלטה הושפעה גם מהתנהלותי סביב התחקיר בעניין רונאל פישר. לי בכל אופן אין שום טענה נגד עמוס שוקן בעניין הזה".

בבקשה שהגיש שוקן הוא טוען כי "הפרסום שביצעו הנתבעים כוזב וחסר שחר והעובדות לאשורן שונות בתכלית; בשנת 2008 הכין העיתונאי אמיר זוהר תחקיר על עו"ד רונאל פישר, שהועבר לבדיקה משפטית. בעקבות הבדיקה, שכללה, בין היתר, פגישה שבה השתתפו פרקליטת העיתון עו"ד טלי ליבליך, ביחד עם העיתונאי אמיר זוהר ועורך 'מוסף הארץ' דאז ניר בכר, עם עו"ד רונאל פישר, ולאחר שהתברר, כי קיים קושי לבסס את הטענות המועלות בתחקיר ולתמוך אותן בראיות, אם תוגש תביעת לשון הרע בגינן, החלטת פרקליטת העיתון הייתה שאין לאשר את הפרסום. לעמדה זו הצטרף גם עורך 'מוסף הארץ' דאז, ניר בכר, ולכן הוחלט לא לפרסם את התחקיר".

עוד נטען בבקשה, כי שוקן לא היה מעורב בהחלטה שלא לפרסם את התחקיר ולא ידע על התחקיר בזמן אמת. לפי הנטען, "התובע (שוקן) לא ידע על כך שהעיתונאי אמיר זוהר עומד להכין תחקיר על עו"ד רונאל פישר; לא ידע שהוכנה כתבת תחקיר כזאת, לא נכח בפגישה שהתקיימה באותה עת בין פרקליטת העיתון, העיתונאי ועו"ד פישר, בנוגע לתחקיר; וההחלטה, שלא לאשר את פרסום התחקיר בעיתון, נודעה לו רק בדיעבד ולאחר זמן".

פגיעה בצנעת הפרט

שוקן מבקש מבית המשפט למנוע את פרסום כתב ההגנה שעתיד יואב יצחק להגיש, על נספחיו, "לרבות פרסום מסמך כלשהו המצורף לכתב ההגנה". שוקן מעריך שיצחק מחזיק בראיה הפוגענית שבאמצעותה סחט - לטענת יצחק - פישר את עיתון "הארץ". על בסיס תגובת יצחק לטענות של שוקן, ניתן להעריך כי כתב ההגנה שלו אכן צפוי להתבסס על טענת "אמת דיברתי ועניין לציבור", בצירוף אותו מסמך פוגעני. אולם לגישתו של שוקן, פרסום המידע הפוגעני יביא לפגיעה קשה בו ובמשפחתו, בלי שישרת את הגנתו המשפטית של יצחק.

לדברי שוקן בבקשתו, "קיימת אפשרות סבירה שהנתבעים יעלו בכתב הגנתם לראשונה, פירוט נטען של 'המידע שיפיל את שוקן', אשר יכלול טענות כוזבות ופוגעניות נגד הנתבע, אשר 'אמיתותן' לא תוכח לעולם ו/או טענות החודרות לצנעת הפרט של התובע". בהמשך נטען, כי "בכתב ההגנה יועלו, קרוב לוודאי, טענות שיהא בהן משום חדירה קשה לצנעת הפרט... וזאת, ללא שום קשר למה שיכול לשמש לנתבעים, כהגנה, כביכול, בפני הפרסום נשוא התביעה".

שוקן לא הסתפק בבקשה למניעת פרסום כתב ההגנה של יצחק, אלא ביקש גם למנוע את פרסום בקשתו לאיסור פרסום. בית המשפט מצוי בימים אלו בפגרה, ומי שהחליט בתיק הוא השופט התורן אבי שליו. שליו נמנע מלהחליט לגבי בקשתו של שוקן למנוע את בקשתו לאיסור פרסום; אך קיבל, עד להחלטה אחרת, את הבקשה לאיסור פרסום כתב ההגנה של יצחק.

יואב יצחק מסר בתגובה: "שוקן מבקש למנוע פרסומו של כתב הגנה עוד בטרם הוגש, ופחדיו עימו. לכן איני מתפלא כי שוקן, בכובעו כמו"ל, המקדש כביכול כלפי חוץ את חופש הביטוי ואת חופש העיתונות ואת זכות הציבור לדעת, אץ-רץ לבית המשפט בעיצומה של הפגרה, לשופט תורן, וזאת תוך ניסיון בוטה לנגוס בעיקרון פומביות הדיון, בניסיון להסדיר לעצמו חסינות אישית מפני חשיפת מעשיו. אני משוכנע שהשופט שידון בתיק לגופו, לא יאפשר לשוקן לנהל תביעה במחשכים, ולא ייתן ידו להסתיר מידע חשוב מהציבור".

צרו איתנו קשר *5988