"פרישה מהאיחוד האירופאי תכאיב מאוד לכלכלת בריטניה"

כלכלני שרודרס: אם אזרחי בריטניה יצביעו בעד הישארות באיחוד צפויה האצה משמעותית בקצב הצמיחה בחצי השני של 2016 אבל אם יצביעו נגד צפויה האטה נוספת בקצב הצמיחה עקב עלייה ברמת אי הוודאות עבור עסקים

לונדון / צילום: בלומברג
לונדון / צילום: בלומברג

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופאי, אם תתבצע בסופו של דבר, תכאיב מאוד לכלכלה של הממלכה המאוחדת. כך לפי סקירה של כלכלני חברת שרודרס. 

אם אזרחי בריטניה יצביעו בעד הישארות באיחוד צפויה האצה משמעותית בקצב הצמיחה בחצי השני של 2016 אבל אם יצביעו נגד צפויה האטה נוספת בקצב הצמיחה עקב עלייה ברמת אי הוודאות עבור עסקים, מעריכים בשרודרס.

לפני מספר ימים דווח בבריטניה כי הכלכלה התרחבה בקצב של 0.4% בלבד ברבעון הראשון של 2016, ובשרודרס מעריכים כי אחת הסיבות היא חוסר הרצון של העסקים לבצע השקעות או לגייס עובדים חדשים לפני ההחלטה הגורלית בסוף יוני.

בחודש שעבר דיווח ה"סאן" הבריטי כי המלכה אליזבת הצטרפה לכאורה למחנה תומכי ה"ברקזיט" - פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי - לפני משאל העם שייערך בנושא זה ב-23 ביוני. תחת הכותרת "המלכה תומכת בברקזיט" בעמודו הראשון, העיתון דיווח על "פרטים שנחשפו על קרע בלתי רגיל לכאורה בין המלכה לניק קלג (המנהיג לשעבר של המפלגה הליברל-דמוקרטית בבריטניה) בנושא אירופה", שמצביעים לכאורה על הסנטימנט האנטי-אירופי של המלכה.

לפי הסאן, "מקור אמין מאוד", ששמו לא נמסר, שנכח בארוחת צהריים בארמון ווינדזור שבה השתתף קלג, אמר שהמלכה "שפכה את חמתה" על קלג, פוליטיקאי תומך אירופה ידוע, ואמרה לו שהיא חושבת שגוש המדינות הכלכלי-פוליטי "הולך בכיוון הלא נכון".

המקור הבכיר שמצוטט בעיתון מסר ש"אנשים ששמעו את השיחה נשארו ללא ספק לגבי השקפותיה של המלכה על ההשתלבות האירופית. האיחוד האירופי הוא בבירור משהו שלמלכה יש כלפיו רגשות חזקים".

ארמון בקינגהם מסר שהוא לא יגיב על "טענות כוזבות", וקלג כינה את הכתבה ב"סאן" "שטויות", לפי הבי.בי.סי. ארמון המלוכה טוען שהמלכה היא "נייטראלית מבחינה פוליטית" בשאלת ההישארות באיחוד האירופי.

בין שמדובר על אמת או בדיה, הכתבה ב"סאן" עשויה לספק למחנה תומכי הפרישה הבריטית חיזוק גדול. מחנה זה כבר נהנה מתמיכה של פוליטיקאים בכירים במפלגה השמרנית, בהם ראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון, שהתייצבו בגלוי מול ראש הממשלה דיוויד קמרון שמנהל מסע להצבעה על הישארות בריטניה באיחוד.

צרו איתנו קשר *5988