כך הידרדרה אימפריית BGI שבשליטת גרגורי גורטובוי

חקירה של רשות ניירות ערך, כספים שהועברו ליעדים תמוהים, חובות, הפסקת מסחר, דח"צים שהתפטרו, מאבקי שליטה - וזו רק רשימה חלקית ■ דוח G

גרגורי גורטבוי / צילום: שירי חביב
גרגורי גורטבוי / צילום: שירי חביב

פירמידת החברות BGI יכולה לשמש ללא קושי כהגדרה המילונית של חברה ציבורית ששקעה בכאוס מוחלט; רשימה חלקית של המתרחש, כוללת חקירה של הרשויות, הפסקת מסחר, שמועות ביחס לבעל השליטה, ניצנים של מאבקי שליטה, כספים שהועברו בנסיבות לא ברורות, חובות, ועוד ועוד. וזאת, נזכיר, בפירמידה שלפחות על הנייר מחזיקה קופת מזומנים נאה ובבסיסה חברה ותיקה ומוכרת בשוק הישראלי - יבואנית המזון ויליפוד, שלה הכנסות שנתיות של יותר מ-300 מיליון שקלים.

את הנקודה שבה פרצה המהומה - גם אם לפחות חלק מאי הסדרים מקורם בשלבים מוקדמים יותר - אפשר לציין לפני כשנה כאשר בעל השליטה הקודם ב-BGI, אלכסנדר גרנובסקי, פינה את מקומו לטובת מיליונר אוקראיני בשם גרגורי גורטובוי. במסיבת העיתונאים שכינס גורטובוי עם קבלת השליטה, הוא הכחיש מכול וכול טענות שנפוצו בשוק ההון ולפיהן, הוא בעצם איש קש של גרנובסקי. הוא הבהיר שיש לו עניין עסקי מובהק בחברה, שחובותיה ישולמו, ושהוא ישביח את החברות הבנות. שנה חלפה, וגורטובוי, יחד עם גורם מרכזי בדירקטוריון ובעל מניות בעצמו, יוסי שניאורסון, מצויים בחקירה של רשות ניירות ערך, מנוע מיציאה מהארץ ומתמודד עם תביעות נגזרות מצד בעלי מניות מיעוט. במקביל, איש עסקים בשם נפתלי שני מאיים להשתלט על החברה בשל חוב עבר אם גורטובוי לא יעמוד בהסדר פשרה ביניהם, שבמסגרתו הוא אמור לקבל כ-10 מיליון דולרים. ואם לא די באלה, יוסי ויליגר, בעבר מבעלי השליטה בוויליפוד וממנהליה שהועבר (יחד עם אחיו צביקה) מתפקידו על-ידי גורטובוי, מאותת על חזרה לזירה: לאחרונה רכש מניות של BSD (שנמצאת באמצע הפירמידה בין BGI לוויליפוד), הנסחרת בלונדון, ומבקש לכנס אסיפה לצורך החלפת הדירקטוריון.

ניצול מומנטום? נקמה? "מה זה משנה?", עונים מקורבים לחברה, "בכל מקרה, נראה שההרפתקה של גורטובוי בישראל עומדת להסתיים".

גרגורי גורטובוי מגיע לישראל

ביולי 2015, שלוש שנים אחרי שרכש את השליטה ב-BGI ב-128 מיליון שקלים, החליט אלכסנדר גרנובסקי לעזוב את עסקיו בישראל. מקורביו הסבירו כי עסקיו באוקראינה נקלעו לקשיים עקב המלחמה עם רוסיה ודורשים את נוכחותו. "יש לו שם אינטרסים בשווי מאות מיליוני דולרים, בעוד שהעסקים בישראל קטנים יחסית", אמר אז אחד ממקורביו. "הוא קיבל החלטה למקד את מאמציו שם".

בעל השליטה החדש ב-BGI, גורטובוי, שמחזיק גם באזרחות ישראלית, היה לחלוטין לא מוכר כאן. בקייב, טענו אנשיו, הוא עומד בראש קרן השקעות בינלאומית בשם רנסנס. מה שתדלק את הסברה שהוא וגרנובסקי קשורים הייתה העובדה שההסכם לגבי העברת השליטה לא נחשף ולא ידוע כמה שילם, אם בכלל, עבור השליטה.

גורטובוי עצמו התייחס בזמנו מפורשות לשמועות הללו: "אני לא איש צללים של גרנובסקי", הצהיר. "אנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים. יש לי את כל המסמכים הדרושים".

מקורביו מתרעמים גם כיום על הרמיזות ההן: "מגיעים לכאן אנשי עסקים לגיטימיים ממקום אחר. זה אומר שהם אנשי קש? (..) הוא עמד בקייב בראש קרן בינלאומית, שגדולי הבנקאים עבדו בה. כולם שם אנשים שעבדו במערב או התחנכו במערב והם יודעים מה זה ממשל תאגידי, איך מתנהלים בחברות ציבוריות ומה זה דירקטוריונים".

המקורבים מוסיפים כי לאורך השנה האחרונה הזרים גורטובוי כספים לפירמידה בכל פעם שהיה בכך צורך, גם כשהיה במעצר (במסגרת חקירת רשות ניירות ערך), "וזה נותן את הביטחון שהוא לא איש קש".

כשקנה את BGI, מספרים המקורבים, "הוא קיבל לידיו שק של עניינים. הוא האמין שידע לטפל בחובות של החברה באמצעות מימון מחודש, ובסופו של דבר, גם ליהנות מהנכסים שלה".

לאחר קבלת השליטה, וכשהוא נעזר בעורך דין חדש, מני גורמן, החל גורטובוי במימוש תוכניותיו: הוא הצליח להחזיר את החוב למחזיקי האג"ח של BGI ("בחודשים האחרונים, עיקר תשומת הלב של החברה הוקדשה לנושא הזה", אומרים המקורבים), ולצביקה בארינבוים, שממנו רכש בשעתו גרנובסקי את השליטה ב-BGI, אך התקשה להתמודד עם החובות לקרן פורטיסימו ולנפתלי שני, שמהם נרכשה השליטה בחברה בשם BSD, המוכרת יותר לציבור הישראלי בשמה הקודם, אמבלייז.

בוויליפוד, הקומה התחתונה של פירמידת BGI, הוא הזיז ממקומם את האחים ויליגר, שהיו כאמור מייסדיה בעבר והמשיכו לנהל אותה (עוד על כך, בהמשך). "כל עוד הם היו שם", מסביר מקורב, "אי אפשר היה להוציא לפועל מהלכים".

מה היו אותם מהלכים שרצה להוציא אל הפועל? תלוי, כמובן, את מי שואלים. מקורבים לוויליפוד טוענים שכל קשר בין ה"מהלכים" לבין השבחת החברה היה מקרי למדי. לטענתם, היה למשל ניסיון להעביר כספים מחברה בת, ויליפוד אינטרנשיונל, לחברה להלבשה תחתונה באוסטריה, מטרה שלא הייתה מובנת להם. "לא בדיוק עסקי טונה", אומר בציניות הדח"צ בוויליפוד אינטרנשיונל, מנשה ארנון, שיחד עם הדח"צית הנספת, סיגל גרינבוים מנע את ההעברה, כשהוא רומז לאחד מעיסוקיה המרכזיים של חברת השימורים.

מלבד ויליפוד, בוננזה מרכזית של הפירמידה הייתה קופת מזומנים של כ-50 מיליון דולרים, רובם ככולם ב-BSD. אלא שבחודשים האחרונים החלו לצוץ סימני שאלה לגבי הכספים הללו וזאת לאחר שבנק אוסטרי שבו הופקד נתח משמעותי מהם, לא הסכים לשחררם.

מדוע הופקד הכסף בחו"ל? בבקשות לגילוי מסמכים שהוגשו מצד בעלי מניות - האחת באמצעות עו"ד רם דקל והשנייה בידי עו"ד עמית מנור, טענו העותרים כי הכספים שהופקדו בבנק האוסטרי ובבנק באזרבאיג'ן, נועדו לשרת צרכים של בעלי השליטה. בתשובה לכך, השיבה החברה כי הבנק האוסטרי נותן ריבית של 6.25% לשנה, ואילו האזרבאיג'ני, מעניק ריביות שנעות בין 3.5%-5.25%, בעוד שבנקים ישראלים הציעו ריבית אפסית.

סימני השאלה שריחפו מעל הפיקדונות לא אפשרו ל-BGI לפרסם את הדוחות הכספיים, ולכן היא הושעתה מהמסחר והדח"צים שלה התפטרו. "לאור האירועים וההתפתחויות שחלו בחודש האחרון", הודיע הדח"צ לשעבר, רו"ח ליאור פרידמן, ".... הגעתי למסקנה כי אינני יכול עוד למלא את תפקידי כדירקטור חיצוני בחברה".

בשבוע שעבר נפתרה חלק מתעלומת הבנק האוסטרי רק כדי ליצור חדשה: BGI דיווחה לבורסה כי פיקדונות של BSD בבנק האוסטרי, בגובה של כ-32 מיליון דולרים, משמשים למעשה כערובה להלוואות שנלקחו על-ידי חברות זרות, שאינן מוכרות לא ל-BGI ולא ל-BSD. מאחר שלפחות חלק מהפעולות בוצעו בתקופת שליטתו של גרנובסקי, יש סיכוי לא רע שגם הוא ישתרבב לפרשה.

בכל מקרה, בשלב הזה כבר הייתה עמוק בתמונה רשות ניירות ערך. בבקשת מעצר נגד גורטובוי, באמצע פברואר, טענה הרשות שהוא חשוד שפעל יחד עם אחרים כדי למשוך שלא כדין כספים מקופת חברה בת של ויליפוד. הרשות ציינה העברה של 3 מיליון דולרים מוויליפוד אינטרנשיונל, לטובת ערובה להלוואה שניתנה לצרכיו האישיים של גורטובוי, וטענה גם לאי סדרים חמורים בכל הנוגע לפיקדונות בחו"ל של החברה.

נפתלי שני מחכה לתשלום

חזית אחרת במהומה של BGI היא מול נפתלי שני, 65, ממייסדי אמבלייז (עם אלי רייפמן) ב-1994. שני, דמות לחלוטין לא מוכרת, עסק לפני אמבלייז בענייני כספים במסגרת מערכת הביטחון, וזה היה עיסוקו גם בחברה. הוא מתגורר בתל אביב, חובש כיפה ונחשב לאיש צנוע.

אמבלייז פיתחה בזמנו טכנולוגיה לווידיאו דיגיטלי שנחשבה לפורצת דרך. כשנתיים לאחר שייסדו את אמבלייז, רייפמן ושני הנפיקו אותה בבורסת ה-AIM בלונדון לפי שווי של 160 מיליון דולרים, ובשיא הגיע שוויה ל-8 מיליארד דולרים. השותפים (מלבד שני ורייפמן, היו עוד שניים) הספיקו למכור חלק ממניותיהם לפני התפוצצות בועת ההיי-טק, בשנת 2000, וגרפו כל אחד כ-40 מיליון דולרים.

לימים, רכשה אמבלייז את השליטה בחברת פורמולה מערכות, מהלך שהכניס אותה למאבקי שליטה, שבעקבותיהם הסתבך רייפמן בחובות ובהמשך גם נשלח למאסר של ארבע שנים.

במשך השנים עברה אמבלייז כמה גלגולים ובעלויות עד שנחתה לפתחו של גרנובסקי. מה שהניע אותו לרכוש את החברה (מקרן פורטיסימו, משני ומאחרים), שבשלב זה היתה נטולת פעילות וכבר נקראה BSD, הייתה קופת מזומנים שמנה של כ-142 מיליון דולרים, שלימים שימשה אותו בין היתר לצורך התמודדות על אי.די.בי, כחלק מקבוצת דנקנר, מהלך שכידוע לא צלח, ולרכישת השליטה בוויליפוד.

כשהועברה השליטה ב-BGI לגורטובוי, נותר חוב כלפי שני שהבטוחה שלו היו 67% ממניות BSD. חוב אחר נותר כלפי פורטיסימו. שני הודיע כי הוא מממש את הבטוחה וקרא לכינוס אסיפת בעלי מניות לצורך החלפת הדירקטוריון. כאמור, לאחרונה הושגה פשרה, שבמסגרתה השליטה לא תילקח מגורטובוי, אך הוא ישלם את החוב בתוספת פיצוי ובסך הכול 10 מיליון דולרים. מי שייצג את גורטובוי בעניין זה היה עו"ד שמוליק קסוטו.

"להערכתי", אומר גורם המקורב לעניינים, "לא מעניין את שני להיות בעל שליטה. הוא רק רוצה לקבל את הכסף המגיע לו, וללכת. כרגע הוא לא עושה שום דבר - הוא מחכה לראות מה יקרה והאם החוב יוחזר, אבל ברור שבעוד חודשיים, במועד התשלום הראשון, נהיה יותר חכמים ביחס ל-BGI".

האחים ויליגר מחכים להזדמנות

גם האחים יוסי וצביקה ויליגר מחכים להתפתחויות, אם כי כאן מדובר בסיפור שונה בתכלית. משפחת ויליגר עוסקת בייבוא שימורים מאז שנות ה-50, כאשר אביהם של האחים החל לייבא טונה תחת המותג ויליגר. במהלך השנים העסק גדל, וויליגר התרחבה מטונה למגוון שימורים. ב-1989, לאחר פרישת האב, מכרו האחים את העסק לנייטי קירש ונותרו לתקופה כמנכ"לים שכירים. בהמשך הם פרשו והקימו חברה חדשה: ויליפוד, שבשנים הבאות התפתחה במהירות והפכה לאחת המובילות בענף. "המוניטין של ויליגר עבר לוויליפוד", אמר בעבר יוסי ויליגר.

ב-2007 מכרו האחים את השליטה בוויליפוד לארקדי גאידמק, שבהמשך נקלע לקשיים, לווה כסף מהאחים, ושעבד את אחזקותיו בוויליפוד לטובתם. לאחר שלא עמד בתנאי ההלוואה, מימשו האחים את השעבוד וחזרו לשלוט בוויליפוד כשבידם רווח של כ-100 מיליון שקלים. במארס 2014 הם שוב מכרו, הפעם לגרנובסקי, תמורת 268 מיליון שקלים, כששוב הם נותרים לנהל תמורת שכר גבוה.

גורמים המקורבים לחברה מספרים כי האחים נפגעו מהמהלך שהוביל גורטובוי לסילוקם מהחברה. התשלום תמורת חלק מתקופת שירותי הניהול שלהם, אומרים אותם הגורמים, נעשה מראש, כך שפרישתם לפני תום החוזה הביאה לזריקת כסף לריק. "הפיטורים של ויליגר", אומר גורם מקורב לנושא, "היו הזויים. זה ממש זעק לשמיים. זו הייתה החלטה מאוד תמוהה. הם עמדו לרשות החברה עוד חצי שנה קדימה".

ואיך נימקו את זה בדיונים הפנימיים?

"בכל מיני טענות לא ענייניות. עומדים לרשותך מנהלים שעשו עבודה מצוינת, שהביאו את החברה למקומות נהדרים, כבר שילמת את כל הכסף קדימה, עומד לרשותך משאב מקצועי טוב, למה אתה מסלק אותו?".

לדברי אותם הגורמים, 48 שעות אחרי ההדחה, נעשתה העברה של 3 מיליון דולרים, שלא ברור היכן אושרה, לטובת השקעה באג"ח של חברה אירופית, שבדיעבד התברר כי היא מחזיקה בית מלון שאינו בשימוש בפראג. עד היום, בקשת הדירקטורים לקבל מידע בדבר האופן שבו התקבלה ההחלטה, לא נענתה. פרטי ההעברה נחקרים על-ידי רשות ניירות ערך.

בצד השני של המתרס עונים כי האחים ויליגר ניהלו את ויליפוד כאילו מדובר בחברה פרטית בבעלותם, ולאחר שהוזזו מתפקידיהם, המשיכו להיות בקשר עם גורמים הקשורים לחברה. "בוויליפוד מרגישים את ניסיונות ההשתלטות שלהם", מאשימים שם. עם זאת בסביבתו של גורטובוי לא חושבים שהאחים יצליחו להשתלט על החברה דרך BSD.

המוטיבציה של האחים ויליגר לחזור לחברה, אומרים מכרים שלהם, היא בעיקר אמוציונלית. "ויליפוד הייתה הבייבי שלהם", אומר הגורם. "הם בנו את זה, וכואב להם לראות מה קורה שם. גם זה שהשם שלהם שורבב למקומות שמעורבים בהם חשדות פליליים, לא עושה להם טוב".

הם כבר לא שם. לכאורה לא אמור להיות אכפת להם מה קורה שם.

"יש בוויליפוד 150 עובדים, והם לא רוצים לראות אותה נופלת".

יש אפשרות של חבירה בין ויליגר לשני, להשתלטות על החברה?

"תיאורטית כן. הכול יכול להיות, אם כי נכון לעכשיו, לא היה דיבור על זה".

ואם לא די בכל זאת, פנה השבוע בעל מניות בויליפוד אינטרנשיונל לדירקטוריון החברה, בעקבות הדיווחים האחרונים, אשר "מעוררים חשש שגם מקופת החברה יחלו 'להתאדות' כספים בנסיבות מסתוריות", וביקש לחלק את הכספים בקופתה כדיבידנד. גורמים שונים לא פוסלים על הסף כי יש קשר בין האירועים

מקורבי גורטובוי: ינסה לייצב

על רקע כל ההתרחשויות האלה, קשה לראות כיצד גורטובוי יצליח לשמר את שליטתו ב-BGI. ואולם עורך דינו (החדש), יוסי שם טוב, אומר: "אנחנו מנסים לייצב את המערכת ולבדוק נגד מי אפשר להגיש תביעות".

זה כולל גם את גרנובסקי?

"כן".

מקורביו של גורטובוי, טוענים כי באחרונה הצטבר אצלו ואצל אנשיו כעס רב כלפי גרנובסקי, שלכאורה הכניס אותם לתסבוכת, שכן חלק מהאירועים הנחקרים כעת, התרחשו בתקופתו כבעל השליטה. לדבריהם, גורטובוי מאמין שלא יאבד את השליטה. "הוא מאמין שהוא יצליח לייצב את החברה. הוא מתנהג בצורה מאוד רציונלית ונכונה. הוא כנראה יודע שהוא ישלם - גם לפורטיסימו וגם לשני. הוא לא מסתובב עם צוות של יועצים. זה הוא עם עצמו מקבל את ההחלטות. בסך הכול נגרם לו נזק גדול".

הוא מתחרט שהוא לקח את החברה?

"הוא צריך להחזיר חובות, הוא נמצא בחקירה פלילית, והוא לא יכול לצאת מהארץ. קשה להאמין שהוא מבסוט מזה".

צרו איתנו קשר *5988