ברזיל: הסנאט הדיח סופית את הנשיאה רוסף מתפקידה

61 סנאטורים הצביעו בעד הדחת הנשיאה שהפרה את חוקי התקציב במדינה, בעוד 20 התנגדו ■ מישל טמר, שכיום משמש כנשיא בפועל מאז השעייתה במאי, יכהן כנשיא עד 2018, תום הקדנציה של רוסף

דילמה רוסף נשיאת ברזיל / צלם: רויטרס
דילמה רוסף נשיאת ברזיל / צלם: רויטרס

הסנאט בברזיל החליט היום (ד') להדיח סופית את הנשיאה דילמה רוסף מתפקידה בגין הפרת חוקי התקציב. עם זאת, הסנאט קבע לא לאסור על רוסף להחזיק במשרה ציבורית במשך שמונה שנים. ההצבעה על הדחתה בסנאט הגיעה בסיומו של הליך ארוך שפילג את המדינה ושיתק את המערכת הפוליטית שלה למשך תשעה חודשים.

61 סנאטורים הצביעו בעד הרשעתה בשימוש בלתי חוקי בכספי המדינה כדי להגדיל את ההוצאה הציבורית, בעוד 20 הצביעו נגד. סגן הנשיא שלה, מישל טמר, שכיום משמש כנשיא בפועל מאז השעייתה במאי, יכהן כנשיא עד 2018, תום הקדנציה של רוסף.

שלשום עלתה רוסף לדוכן בסנאט והסבירה כי תמיד כיבדה את החוקה. היא אמרה כי היא נחושה להמשיך במאבקה נגד ניסיון ההדחה, שאותו כינתה "ניסיון הפיכה". "אני יודעת, אני אעמוד לדין, אך מצפוני נקי. לא ביצעתי פשע", אמרה בפני הסנאטורים במדינה.

היא דחתה את האישומים נגדה, ואמרה כי ההיסטוריה תשפוט את המדינה אם היא תודח מתפקידה. כמו כן, היא הזכירה לסנאטורים את עברה כלוחמת במחתרת שהתנגדה לשלטון הצבאי, וטענה כי המשיכה להילחם גם אחרי שעברה עינויים. היא הדגישה כי במהלך כהונתה נלחמה למען חברה שוויונית, וכי הישגי ממשלתה "נמצאים בסכנה".

צרו איתנו קשר *5988