נתניהו משיב אש: מאשים את כץ ב"ערעור יציבות הממשלה"

לאחר שהודיע על דחיית העבודות שתוכננו ברכבת לשבת, החריף רה"מ את הטון נגד שר התחבורה ואמר כי הוא "מנסה להביא למשבר עם החרדים לאחר שכשל בניסיון להשתלט על מוסדות הליכוד" ■ כעת מתחזקת ההערכה כי נתניהו ישקול שוב את פיטוריו של כץ

ביבי נתניהו, ישראל כץ /  צילום: אמיל סלמן-הארץ
ביבי נתניהו, ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו האשים היום (שישי) את שר התחבורה ישראל כץ ביצירת "משבר אמון חריף" ובגרימת משבר קואליציוני מול המפלגות החרדיות בפרשת עבודות התשתית שתוכננו לשבת ברכבת ישראל. נתניהו הנחה לפני שעה קלה להשהות את העבודות שתוכננו ברכבת עד לקבלת החלטה בנושא ב-72 השעות הקרובות, ותלה את ההבהרה ב"דיווחים סותרים ממשרד התחבורה על נחיצות העבודות בשבת".

בהודעה מטעם לשכתו של נתניהו נטען כי לפני חודש, פגש כץ את ראשי הסיעות החרדיות והטביח להם שלא יבוצעו עבודות בשבת. "זמן קצר לאחר מכן, לאחר שנכשל בניסיונו להשתלט על מוסדות הליכוד, הדהים שר התחבורה את ראשי הסיעות החרדיות כשנתן הנחיות לבצע עשרות עבודות בשבת", נמסר.

עוד נמסר כי "כץ טען שהכרחי לבצע את העבודות בשבת ולא בימי חול כדי לא להפריע לתנועה, אך טענה זו נסתרת על ידי עובדה שהוא הסתיר ממשרד ראש הממשלה, לפיה הוא עומד להשבית בקרוב את תנועת הרכבות לשמונה ימים רצופים, לרבות בימי חול. השבתה זו צפויה ליצור עומסי תנועה רבים ולפגוע קשות בציבור הנוסעים, לרבות בנסיעות החיילים".

 

לדברי נתניהו, ביום רביעי האחרון הודיע מנכ"ל הרכבת בעז צפריר כי 17 מתוך 20 העבודות ניתנות לדחייה, אך "במשרד ראש הממשלה ובסיעות החרדיות נדהמו היום לגלות כי השר כץ הורה לבצע את כל 20 העבודות דווקא בשבת". "אין דרך להבין את פעולותיו של כץ אלא כניסיון מכוון להביא למשבר מיותר עם החרדים כדי לערער את יציבות הממשלה. ככל הנראה, כץ מנסה לצבור נקודות בקרב הציבור הרחב שאינו מצוי בפרטים על ידי חילול שבת שייצור משבר עם החרדים. השר כץ מעצים את המשבר שהוא יצר במו ידיו".

הודעתו של נתניהו הגיעה לאחר שמרכבת ישראל נמסר שלא התקבלה הודעה בדבר דחייתן של עבודות התשתית, זאת לאחר הסיכום בין משרד ראש הממשלה לחרדים לפיו שלוש עבודות בלבד יתקיימו כמתוכנן בשל היותן מסכנות חיים באמצע השבוע. למרות הסיכום העקרוני, ברכבת טענו כי כל שדרוגי המסילות שתוכננו ליום המנוחה יתבצעו כסדרם, ובעקבות דיווח זה הוציאה לשכת נתניהו את הודעתה הסופית המורה על דחיית העבודות ל-72 שעות.

מדובר בהסלמה משמעותית של הטון ביריבות בין נתניהו וכץ, שהחריפה בשבועות האחרונים עקב ניסיונו של כץ להעביר חלק מסמכויותיו של נתניהו כיו"ר סיעת הליכוד לגוף שבראשו הוא עומד, מזכירות הליכוד. המהלך עורר זעם אצל נתניהו, ששקל לפטר את שר התחבורה, אך לבסוף התרצה בכך שכץ ביטל את ההחלטה במזכירות הליכוד בתום פגישת נזיפה.

צרו איתנו קשר *5988